Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Emellan professionell och amatör?

Skapad av username, 2012-03-15 22:15 i Mellan Himmel och Jord

2 221
9 inlägg
2 poäng
username
Visningsbild
Luleå Hjälte 285 inlägg
0
Håller på skriva ett CV, och håller nu på skriva om min erfarenhet i programvaror m.m, jag anser mig vara väldigt bra i en programvara, dock inte professionell, men ändå mer än amatör eller det normala.
Tror inte jag kan kalla mig än professionell, men inte så jätte långt ifrån. Vad kan jag skriva ?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Megavirre
Visningsbild
P 35 Linköping Hjälte 468 inlägg
2
Skriv att du har goda kunskaper. Det brukar fungera bra i ett CV.

Hab' ich die reine Seele töte sie in Flammen

username
Visningsbild
Luleå Hjälte 285 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Megavirre [Gå till post]:
Men har skrivit amatör på andra, kanske ändrar det då till något man fattar mer om

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0
"Gedigen", "god" och "lång" i kombination med e"erfarenhet", "vana", "kunskap" borde fungera. Sedan bör du även skriva hur lång erfarenhet du har i månader (om under ett år) och år (om mer än ett år).


"Semi-professionell" kan man skriva, men då handlar det mer om en, typ, yrkesroll. Man kan vara semi-professionell atlet till exempel.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

username
Visningsbild
Luleå Hjälte 285 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Syndafloden [Gå till post]:
Hmm okej, förstår inte vad gedlig är. Är det bättre än god och lång?
Jag skrev God och Väldigt god nu iaf, kanske ändrar till dina förslag.

Det blir lite svårt att skriva hur många års erfarenhet jag har utav det, menar t.ex photoshop började jag använda mig sedan jag var runt 12 år, nu är jag 20 år. Men ändå inte använt det hela tiden och så, brukat bli pauser m.m och vet inte hur många års erfarenhet jag egentligen har i det. Kan ju väldigt mycket i det, men inte så att jag är proffs.
Nästan samma med andra programvaror osv



Tillägg av username 2012-03-15 22:34


Svar till MiracleDrug [Gå till post]:
Kan stämma, provade googla för en stund sedan och det var tydligen skillnaden mellan amatör och professionell, det visste jag inte.
Iofs tjänar jag lite pengar på det, eller det är en faktor till det iaf, då jag marknadsför en sida med hjälp av programvaran och får lite pengar av det. dock inget stort jobb.


Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till username [Gå till post]:
Gedigen? Det är typ... Grundligt och stabilt byggd och bra, typ.


http://g3.spraakdata.gu.se/saob/
Sök på gedigen och läs betydelse 2) ^^^

D¨å kan du ju skriva typ "över fem års erfarenhet" eller så. Förutsatt att du kan leva upp till det då ^^

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE


Forum » Mellan Himmel och Jord » Emellan professionell och amatör?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons