Fel på hjärnan?

Skapad av n0rb3rg, tisdag 7/2 09:13 i Mellan Himmel och Jord

735
4 inlägg
2 poäng
n0rb3rg
Visningsbild
P 19 Matfors Veteran 521 inlägg
1
Hej hej folket.

Har jag fel på hjärnan eller är detta normalt?

Det känns som om tiden går fortare än vad den gör och att allt jag gör blir tyngre, att jag själv tar i jätte hårt när jag t.ex skriver på tangentbordet eller håller i musen men egentligen så tar jag i löst.
Alla ljud blir mycket högljuddare och det är bara allmänt jobbigt.


Får det ibland, men inte så ofta. Får det mest när jag sitter framför datorn.

Någon som vet vad detta kallas eller är det bara jag som får det?

Tillägg av n0rb3rg tisdag 7/2 09:21

Det håller inte i så länge om jag försöker att fokusera på annat.
Men om inte så kan det vara i ca 20 min.


Tillägg av n0rb3rg tisdag 7/2 09:40

Har googlat en jävla massa men hittar inget relevant,
bara en massa kvinnor som varit / är gravida som har liknande symptom och jag hoppas då inte att jag är gravid för då blir det problem.. :P

Mjau?

n0rb3rg
Visningsbild
P 19 Matfors Veteran 521 inlägg
0

Mjau?

Lurioso
Visningsbild
P 23 Uddevalla Legend 3 302 inlägg
1
Svar till n0rb3rg [Gå till post]:
Psykiska grejer som dessa är jäkligt svåra att säga något om om man inte har liknande erfarenheter. Vilket jag inte har.

Jag tror dock inte att du har något fysiskt fel på hjärnan och inte heller att du är sjuk. Du säger att du hittat gravida som verkar uppleva samma sak. Har du inte så kunnat få något svar på vad det berodde på?

Jag tror ju inte att det är för att de har ett barn i magen som gör att de känner så utan troligare är det ju då kanske ett symptom på någon form av näringsbrist eller obalans i kroppens kemi.

Stressar du mycket, förresten?

Like fire, Hellfire!

n0rb3rg
Visningsbild
P 19 Matfors Veteran 521 inlägg
0

Svar till Lurioso [Gå till post]:
Okej, jo det är en väldigt mysko känsla i alla fall.
Nej jag hittade tyvärr inget svar på varför dem också hade det problemet, men det är nog pga näringsbrist eller obalans i kroppens kemi som orsaker problemet för dem som du säger.

Och ja på sista tiden har det varit mycket stress men har även haft såhär långt tillbaks då jag inte var stressad alls så stress är nog inte orsaken till detta.

Ska fortsätta att kika runt på google och se om jag hittar något.

Mjau?


Forum » Mellan Himmel och Jord » Fel på hjärnan?

Ansvariga ordningsvakter: Steampirate

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Modereringsnivå: Normal

Det svenska ordet "lagom" passar bra in här. Den vanligaste nivån här på Hamsterpaj. Visst är det ok att du kanske råkar stava fel, skriver lite kortfattat men det får inte bli för mycket sådant heller.

Visa mer information

Bedömmer vi att en tråd är oseriös eller inte leder till debatt enligt nivån på kategorin så ger vi oss själva rätten att flytta den till en mer passande del av forumet.

Vi ger oss rätten att gå in och ändra inlägg för att ta bort omogenheter eller lägga upp texten så
att det är enklare för andra att läsa om det ser väldigt illa ut.

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Kunde inte hitta forumtråden