Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Näsblod blev blodpöl

Skapad av 1338, 2009-11-03 21:19 i Hälsa, kropp & pubertet

2 172
11 inlägg
0 poäng
Sex och blandat
1338
Visningsbild
P Hjälte 796 inlägg
0
Hejhej

Igår när jag åkte till råsunda med brorsan för att fira guldet, så kände jag hur det började blöda näsblod, när jag stog på råsunda, jag tänkte det går över snart, satt och lutade mig bakåt med huvudet uppåt.
Cirka 1 minut senare började det rinna blod som aldrig förr, fick värsta blodslemmet, spottade och blödde som fan, det blev en pöl under mig, folk kollade som om jag hade fått spö av brorsan eller något, för jag har aldrig haft sån dära näsblod, har haft problem tidigare, men har inte blött så där mycket någonsin och aldrig sett någon blöda så där mycket näsblod. Det var kallt, jag är 98 % på att det var pga kylan som jag började blöda (säg till om du tror något annat), så min fråga är, är det något fel med mig? Det var mycket blod som låg under mig, det e svårt att beskriva, ni skulle inte tro mig.
Varför blödde jag så mycket? (Har för mig att man bara blöder lite smått när man blöder näsblod pga kyla).
Har du haft liknande problem, gått till en läkare? Vad sa de?

Tack!

Ung och dum

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

afruitbasket
Visningsbild
P 33 Haninge Hjälte 1 422 inlägg
0
Jag blödde väldigt mycket för bara några månader sen.
Kunde vakna upp 3 på natten och hela sängen vvar fylld av blod och min ansikte var dränkt.
Efter några veckor av detta så fick vi nog och jag gick till läkaren och brände näsan. Tog 20 min och nu har jag inte blött något alls. Gör samma ska. Du är 13 så det är väl gratis eller går på en 200 kanske :P

Ingen status

1338
Visningsbild
P Hjälte 796 inlägg
Trådskapare
0

Svar till EmoPolice [Gå till post]:



Brände näsan?
Låter inte trevligt..
Gjorde det ont?

Mjo, förrut för 1-2 år sen var det samma grej för mig, fick byta örngott, lakan och allt det dära varje dag eftersom jag blödde under natten, till slut gick vi till en special näsläkare och han typ röntgade mig och sa att jag hade en känslig svamp i min näsa så att så fort jag kliade på utsidan av näsan spräckte den och det började blöda :p

Men det dära med bränna, berätta hur?

Ung och dum

1338
Visningsbild
P Hjälte 796 inlägg
Trådskapare
0
Svar till metalcore [Gå till post]:
Jag har inga allergier, är bara allergisk mot laktos, nötter, har inte ätit något av det på de senaste månaderna.


Ung och dum

1338
Visningsbild
P Hjälte 796 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Koniva [Gå till post]:



Jag drack för mycket energidricka förrut.

Ung och dum

afruitbasket
Visningsbild
P 33 Haninge Hjälte 1 422 inlägg
0

Svar till KeViNnEeMe [Gå till post]:
Min bror har gjort samma sak också för den delen.
Först bedövader det näsan genom att stoppa upp en tuss med bedövnings medel. Vänta 15 min och sedan så tar det en topps med någon speciell vätska på som ska "bränna" igen näsahinnan eller något liknande. Tar 20-25 min och det är klart.
Dock vart det väldigt jobbigt efter då det kliade och jag ville nysa som fan men fick inte den första dagen xD


Ingen status


Forum » Livet » Hälsa, kropp & pubertet » Näsblod blev blodpöl

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons