Okej! Hur många här är det som älskar att vrida på en kub med flera färger och sätta alla färgerna bredvid varandra? Jag gör iallafall!
Allt om kuberna kan skrivas om här: Bästa genomsnittstiden, vilket slags smörjmedel ni använder på er kub, vilka slags kuber ni äger, vart ni hämtar era nya tips, presentera nya algoritmer, allt!
Men en viss mall kanske ska följas innan man börjar skriva och vill visa sina skillz, något såhär kanske: (Det här är också mina egna uppgifter)
Kub: 3x3x3
Bästa genomsnittstid: 57 sekunder
Teknik: En lättare variant på Fririchmetoden, kan hittas här http://svekub.se/loesningar-mm/8/5-avancerad-loesning.html
Ja, fyll på med egna grejer om ni så vill
Själv äger jag också en 2x2x2 kub, men har inte mätt tid på den, och så har jag börjat med lite grunder till 4x4x4 kuben, men det krävs en del tankeverksamhet och tid för det.
FÖR ER SOM INTE KAN LÖSA KUBEN, MEN SOM VILL KUNNA!
Leta fram en kub och kolla den här filmen, ett av dom enklare teknikerna att lära sig den, skitbra film också:
Del 1: http://www.youtube.com/watch?v=HsQIoPyfQzM
Del 2: http://www.youtube.com/watch?v=IW_BBp3FPMQ
Tips på att göra snabbare: http://www.youtube.com/watch?v=81ng6qGZGpE
Sen kom jag (Tampongtomte) med den utomordentligt sexiga iden att vi filmar oss själva när vi löser våran kub, lägger upp som video response till min film: http://www.youtube.com/watch?v=Evh7fChCjtE eftersom jag var först. Om det är videosvar så blir det ju enkelt att se alla filmer också :)
Skriv vem du är i beskrivningen och vilken metod du använder :)
Wash the crosses of your hands!