Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Kärnkraftverk - Ett dåligt alternativ

Skapad av Lobax, 2010-10-03 00:33 i Politik

24 616
56 inlägg
0 poäng
Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
1
I tider som dessa där grönmålade batong-liberaler (folkpartiet) nu till och med vill bygga fler kärnkraftsverk så kanske det är dags att människor lär sig att se helheten med kärnkraftsverkens miljöpåverkan.

För visst - fokuserar man endast på miljöpåverkan vid energiframställningen så låter det gott. Men den börjar ju knappast där.

Först så måste man få ut uran ur marken, vilket kräver gruvarbete som är minst lika förorenande och miljöfarligt som vilket annat gruvarbete som helst. Om man nu bortser från de mängder radon (en livsfarlig radioaktiv gas som är en naturlig sönderfallsprodukt av uran) som läcker ut och hotar hälsan för gruvarbetare och boende i närheten. Än mer oroande är då att Kazakhstan är den främste utvinnaren av uran och att ett multinationellt statligt ägd franskt företag avslöjades för några år sedan för sina misserabla säkerhetsåtgärder i sina gruvor i Niger, där bla. vattnet var förgiftat.

http://www.foeeurope.org/activities/Nuclear/pdf/2008/Public_Eye_Denounces_Areva.pdf


Lägg därtill att uran är en icke-förnyelsebar källa som kommer förr eller senare att ta slut, vilket kommer att ske om ca. 80 år om nuvarande konsumtionstakt håller sig.

http://www.oecdbookshop.org/oecd/display.asp?sf1=identifiers&st1=662006031P1

Vissa hävdar att man kan använda sig av en annan typ av uran som är mycket vanligare än den som används idag. Sure, men detta förutsätter att priserna för uran överstiger 200$/kg innan det blir ekonomiskt hållbart, varav det endast finns två sådana fullskaliga kärnkraftsverk i drift idag (då skattebetalare måste fylla i de ekonomiska svart hålen). Detta innebär även att de flesta föreslagna nya reaktor-byggen kör på de gamla bränslet av, självklart, ekonomiska skäl.

http://www.world-nuclear.org/info/inf08.html

Det går naturligtvis att fortsätta att framställa kärnkraft för att få el, men inte med de reaktorer som finns och som nu byggs. Det innebär alltså enorma kostnader för samhället att ställa om, och det är kostnader som vi inte kommer undan om vi gör vårt beroende ännu större.

Sedan så har vi inte minst de radioaktiva avfallet som håller i sig i upp till 1 000 000 år (enligt amerikanskt standard, vi svenskar nöjer oss med 100 000) . Och vi har ingen aning om hur vi ska ta hand om det.

http://www.dn.se/debatt/oseriost-bygga-slutforvar-for-karnavfallet-redan-nu-1.1146358

Och då har vi inte ens hunnit tala om riskerna. Länder behöver inte ha massförstörelsevapen för att kunna skapa förödelse vid krig, om var och vart annat land har kärnkraftsverk så uppnås förödande effekter med en SCUD.

Och att räkna bort möjliga olycksrisker är idiotiskt och naivt. För inte så länge sedan så sas samma sak om olje-borrning på havet. Och då är ändå den förödelsen bara vanligt familjedrama i jämförelse med vad en kärnkraftsolycka kan åstadkomma.

Kärnkraftverk är inte miljövänliga, på något sätt. Låt oss inte bli mer beroende av dem än vad vi redan är, låt oss istället satsa vår forskning på att utveckla energikällor som är förnyelsebara och som inte riskerar otaliga människors liv generationer framöver.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Kray
Visningsbild
P Sexdrega Hjälte 3 464 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Heh, vad hände med texten?

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Piraya [Gå till post]:
Råkade trycka på spara ist. för förhandsgranska :(


Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Saftgubbe [Gå till post]:
ärnkraften står ändå för mer än 75% av Sveriges energitillverkning om jag inte missminner mig. Att ersätta det med vindkraftverk/dammar/vågkraftverk idag går inte.
Det är inte mitt budskap heller. Jag vill att vi inte bygger fler, och satsar våra pengar på att en dag i framtiden ska kunna bli av med dem.


Svar till Bresch90 [Gå till post]:
Finns fortfarande många byggnader med "blå betong" dvs betong med mängder av radon i
"Massvis" är en grov överdrift. Gissa två gånger hur mycket mer radon som kommer ut om man jobbar med att spränga stenar och frigöra uran.

är som att säga att salt är giftigt (som jag såg en artikel om i aftonbladet btw XD), ja det kan det vara..i större mängder..
Vissa saker är farliga i små mängder, radon är en av dem. 500 personer drabbas av lungcancer om året av naturlig exponering till radon enligt smittskyddsinstitutet, då med en exponering som kan jämföras vi den av en passiv rökare som knappt känner några rökare. Tänk dig då riskerna för de som exponeras till de halter som finns vid utvinningen av uran.

Kärnkraft är helt klart bland de säkraste energikällorna vi har.
Källa?

Låt oss göra ett litet tankeexperiment. Anta att någon vill skapa död och förödelse. Vad händer om man spränger ett vindkraftverk? Solcell? Kärnkraftverk da?

Vilket var nu säkrast?


Aston
Visningsbild
P 34 Örebro Hjälte 2 284 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Störde mig på rubriken
Jag vill inte vara petig men..

Kärnkraft är INTE fossilt bränsle. De fossila bränslena består av sådant organiskt material som inte kan omsättas under ”historisk” tid, utan fossiliseras genom årmiljoner. Dvs växter och smådjur som på mycket lång sikt blir till stenkol och olja.

Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
0
Folk verkar dock helt ha missat en grej med kärnkraft. Thorium.

Idag har vi tekniken för att bygga Thorium-kärnkraftverk, som bygger på att man använder Th 232, (den vanligaste isotopen av thorium) som är ungefär lika vanlig i jordskorpan som bly.

Det man i princip gör sen är bombar thoriumet med neutroner för att göra om det till U 233 (radioaktiv uran-isotop), som sen används för att driva en kärnreaktor på samma vis som ett traditionellt kärnkraftverk.

Ett par viktiga skillnader mellan en traditionell kärnreaktor och en thorium-kärnreaktor är att det finns inget i Th 232 som kan starta en kärnreaktion. Man måste tillföra energi för att kunna få ut energi. Så en ostoppbar härdsmälta kan inte inträffa. Och framför allt så blir det nästan inget radioaktivt avfall kvar jämfört mot tidigare kärnkraftverk.

En annan mysig fördel är ju också att det radioaktiva avfallet som blir kvar brukar ha en halveringstid på ett 100-tal år, istället för 100 000 till 1 000 000-tal år, vad jag förstår.

Btw:
"Nobel laureate Carlo Rubbia at CERN (European Organization for Nuclear Research), has worked on developing the use of thorium as a cheap, clean and safe alternative to uranium in reactors. Rubbia states that a ton of thorium can produce as much energy as 200 tons of uranium, or 3,500,000 tonnes of coal."
-Wikipedia

I alla fall, skulle man utveckla thoriumkärnkraftverk mer och bygga om alternativt bygga nya sådana, så tror jag att en hel del världsproblem skulle lösas.

Källor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power
http://en.wikipedia.org/wiki/Thorium_fuel_cycle
http://en.wikipedia.org/wiki/Thorium#Occurrence

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

Aston
Visningsbild
P 34 Örebro Hjälte 2 284 inlägg
0
Personligen Jag är emot Kärnkraft av många anledningar.

Framtiden ligger i Fusionskraftverk tillsammans med förnyelsebar energi.

Tyvärr är majoriteten av planetens härskande befolkning totalt pundade så De gräver Vår egen grav "omedvetet"

-
Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Bresch90 [Gå till post]:
Nej, men bygger man vindkraftverk för lika mycket som det kostar att göra ett kärnkraftverk så får man ut en jämförbar mängd energi.

Enligt den amerikanska staten så kostar ett kärnkraftverk $59.30 per MW·h, vilket kan jämföras med vindkraftverk som har en kostnad på $55.80 per MW·h. Och då är jag inte säker på att man räknar med slutförvaringskostnaderna som sträcker sig långt efter att man slutat använda verket.

http://tonto.eia.doe.gov/FTPROOT/forecasting/0554(2006).pdf

Källa på att ditt påstådda problem ens existerar teoretiskt. Rörelsen av vind och vatten är indirekta orsaker av att vi har en sol och gravitation. Dessa försvagas inte bara för att vi sätter upp ett vind eller vattenkraftverk.

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Sverige's energi kommer till ungefär 50% av våra kärnkraftverk.

As we speak så utvecklas nyare och även ännu nyare tekniker för att kunna återanvända det utbrända uranet eller att helt enkelt kunna använda mer, för att på så sätt få mindre utbränt. Aight?

Det finns inget i världen som kan mäta sig med kärnkraftverk, inget är lika effektivt i samband med miljövänligt.

BTW så är jag väldigt säker på att t ex. Ringshals uran inte kommer ifrån Kazakstan.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Bresch90 [Gå till post]:
Nja, plats är inte precis det största problemet. Enligt naturskyddsföreningen så skulle det räcka att täcka 7% av saharas öken med solpaneler för att kunna tillgodose jordens energibehov. Det hela handlar bara om vilja.




Svar till zleeep [Gå till post]:
De är inte dessa tekniker som används vid de planerade byggen, eller i de som FP vill bygga då de inte är ekonomiskt lönsamma så länge uran är så billigt.

När väl tekniken är här så går det bra, men bara för att det finns teoretiska möjligheter att i framtiden utveckla kärnkraft som är säkert motiverar inte den teknik som används idag.


Svar till the_pirate [Gå till post]:
Om man byggde sådana så skulle det inte vara ett problem. Det är ju dock tyvärr så att pengarna styr, och de är inte dessa som kommer upp på ritborden.

Dessutom så har man, så vitt jag vet, inte kunnat lösa problemet med 232U-kontamination än, ett måste för att det ska kunna bli säkert.


Svar till LonnyLoLife [Gå till post]:
Från jorden?

Jokk
Visningsbild
32 Hjälte 9 867 inlägg
0
Svar till Saftgubbe [Gå till post]:
51%.

flizan

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Master_Moose [Gå till post]:
Är det?

Som sagt så skulle det räcka att täcka 7% av sahara med solpaneler för att tillgodose hela jordens energibehov, och vind är faktisk billigare per KW/h som energikälla.

Kärnkraft är långt ifrån de enda alternativet, det är långt ifrån det bästa alternativet. Och rent demokratiskt och maktfördelningsmässigt så är den fruktansvärd. Vårt enorma beroende av energi i kombination med kärnkraftens oligarkiska, dyra och centraliserade natur innebär att den som äger kärnkraftsverken får en enorm makt utom föreställning.

Det vore oerhört dumt att bli ännu mer beroende av kärnkraft än vad vi redan är.

Bobby
Visningsbild
P Karlshamn Hjälte 1 581 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
uranbrytning är inte bra för miljön om man inte vet vad man håller på med, kazakhstan är bra på detta, problem 1 solved.

80 år? vi har eget uran i Sverige som kan stå för Sveriges totala elkonsumtion i 1000 år. Dock bryts inte uranet idag eftersom kazakhstan är bättre, när de behövs kan vi bara se till att öka vår kunskap och importera kunnigt folk. Även detta problem är ganska bra löst, om 1000 år finns det ändå mer effektiva sätt, förutsatt att jorden och mänskligheten finns.

Det radioaktiva avfallet, de så kallade kärnsoporna finns ju kvar. Men det är ingen fara att förvara dessa långt ner i berggrunden, problemet är vart man ska ha dem bara. Dessutom så vet jag att vi skeppade en del till UK, för att de kunde ta hand om avfallet, greenpeace klagade som fan.

Varför skulle vi ens räkna med att någon spränger våra kärnkraftverk? nog det sämsta argumentet jag hört från personer som är emot kärnkraft.


Du glömmer dock att nämna att alternativa energikällor alltid är beroende av väderförhållande.
Samt att energin vi får från våra kärnkraftverk är otroligt billig!





Redbull does not give you wings... lat pulldown does

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Allt handlar om politikernas prioriteringar. Men jag ställer mig väldigt mycket emot att du talar så illa om kärnkraft när de är bland de bästa energikällorna idag.

Ifall folk inte vill investera i det och liknande så är det inte kärnkraftens fel och verkligen inte ett argument emot kärnkraften.



Att lägga ner Ringhals skulle va som om man bara skulle ha eldat upp alla miljarder man investerat, elda upp de pengar det kostar att lägga ner, elda upp de pengar som krävs för att bygga olika alternativ till en av EU's största elproducent, just Ringhals.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Bobby [Gå till post]:
Du är riktigt duktig på källor, jag är imponerad! Var någonstans har du fått fram att uranet skulle räcka i tusentals år, när ledande forskare säger 80?

Och nej, det är inte bara att slänga in avfallet i berggrunden eftersom det inte skyddar tillräckligt länge (bara dryga halva tiden, sedan så läcker det ut i våra vattendrag). Vi har idag inget sätt att förvara avfallet på.

http://www.dn.se/debatt/oseriost-bygga-slutforvar-for-karnavfallet-redan-nu-1.1146358

Men nej, kärnkraft är inte billigare än exempelvis vindkraft. Enligt den amerikanska staten så kostar ett kärnkraftverk $59.30 per MW·h, vilket kan jämföras med vindkraftverk som har en kostnad på $55.80 per MW·h. Och då är jag inte säker på att man räknar med slutförvaringskostnaderna som sträcker sig långt efter att man slutat använda verket.

http://tonto.eia.doe.gov/FTPROOT/forecasting/0554(2006).pdf

Väderförhållanden varier naturligtvis, men fram tills dess att vi utvecklat metoder för att se till så att vi kan ha ett stabilt elnät från dem (genom exempelvis betterier eller världsomspännande nätverk, då det globalt ofta jämnar ut sig) så finns det energikällor som inte är beroende av fossila bränslen men som ändå är stabila, exempelvis vattenkraft.


Svar till zleeep [Gå till post]:
Allt handlar om politikernas prioriteringar. Men jag ställer mig väldigt mycket emot att du talar så illa om kärnkraft när de är bland de bästa energikällorna idag.
Att upprepa saker gör dem inte sanna. Kärnkraft är inte en bra energi-källa av alla de anledningar jag presenterat i OP och i tråden, och om du inte kan bemöta dem så kan du inte heller påstå att den är bra.

Ifall folk inte vill investera i det och liknande så är det inte kärnkraftens fel och verkligen inte ett argument emot kärnkraften.
Det handlar inte så mycket om investering som subventionering. Kärnkraften är kraftigt subventionerad världen över, solenergi är det icke.

Att lägga ner Ringhals skulle va som om man bara skulle ha eldat upp alla miljarder man investerat, elda upp de pengar det kostar att lägga ner, elda upp de pengar som krävs för att bygga olika alternativ till en av EU's största elproducent, just Ringhals.
Säg mig var och när jag har ens nämnt att man ska lägga ned befintliga kärnkraftverk.




Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:

Bra text men som du vet är ett av de största problemen med grön energi alla patent problem som finns, iaf globalt sätt.
Är det ens möjligt, globalt sätt, att övergå till grön energi så länge som patentsystemet ser ut som det gör idag?


Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MRoERVICE [Gå till post]:
Läs då hela texten, för jag går nämligen in på allt det där. Teknologin för att lagra avfallet på ett säkert sätt finns inte idag.

Och det har skett betydligt fler olyckor än så:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_and_radiation_accidents#List_of_accidents

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_civilian_nuclear_accidents

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_military_nuclear_accidents


Svar till Salvator [Gå till post]:
Jag gissar på att det skulle vara oerhört svårt, för att inte säga dyrt. Det är ingen hemlighet att det är just patenten som förhindrat el-bilen från att kunna etableras förrän nyligen.

Bobby
Visningsbild
P Karlshamn Hjälte 1 581 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
För att jag råkar kunna detta och detta är ett forum och inte skrivandet av en universitetsuppsats så utelämnar jag källor, för den som vill läsa vidare finns google. Jag har argumenterat för kärnkraft och med det en gång i tiden letat upp källorna, men orkar inte göra det för att svara här.

vilkas uran räcker endast för att förutse sveriges kärnkraftverk med uran i 80 år? hela världens menar du? isf får du nog tänka lite mer. Uranet som man vet finns i sverige räcker för att producera el för hela vårt land i tusen år, inte tusentals år.

Som du själv säger gäller det elproduktion i USA och inte i Sverige, i detta syfte är det väldigt dumt att jämföras ett annat lands kostnader. och tro mig, om vi lägger ner våra kärnkraftverk och bygger så många vindkraftverk så att deras maxkapacitet motsvarar vad vi har idag kommer vi få otroligt mycket högre elpris. Vet du varför? de blåser inte optimalt överallt hela tiden! Med kärnkraftverken kan vi själva bestämma hur mycket el som ska produceras vilket är en enorm fördel.

Du snackar om ett världsomspännande nätverk och samtidigt om att vindkraft är billigare än kärnkraft. ojojoj, tror du seriöst vi får billigare el om vi måste köpa betydligt mer än vad som görs nu var och varannan dag?

vattenkraft är bra! men dyrt och även det beroende av väder, fast över en längre period än vind och sol.

Lite fakta av vindkraftverk;
livsläng; 20-25 år

ett vindkraftverk producerar under denna period ENDAST 80 gånger mer energi än vad det går åt att bygga den, underhålla och riva den.

vind vid 14 m/s ger optimalt med energi, hur ofta blåser det så mycket?

vindkraftverken fungerar inte om det blåser mindre än 4 m/s, vilket det ofta inte gör. De stängs dessutom av om det blåser 25 m/s eller över för att undvika slitage.

Om du skulle tro att faktan jag anger ej är korrekt så googla själv, den är dessutom angiven av några som tjänar på vindkraften och är därmed nästan garanterat förfinad!

Redbull does not give you wings... lat pulldown does

Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
0
Svar till Lobax [Gå till post]:
Pengar är alltid en drivkraft ja. Dock är det mer ekonomiskt med thoriumreaktorer också. Thorium är ca 4 ggr vanligare än uran (det vill säga ungefär lika vanligt som bly) , lättare och säkrare att utvinna samt ca 200 gånger effektivare än uran vad gäller utvinnande av energi.

Källa:
http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/7970619/Obama-could-kill-fossil-fuels-overnight-with-a-nuclear-dash-for-thorium.html


Forsmark producerade förra året ca 21,9 TWh med sina reaktorer. Skulle det istället ha varit ett kärnkraftverk med thoriumreaktorer, med samma mängd bränsle hade man istället kunnat producera 4380 TWh.

Vilket kan tyckas vara rätt intressant rent ekonomiskt. Gäller bara att övertyga befolkningen om att kärnkraft inte är något negativt. Det är bara en fråga om vad för slags bränsle som är bra eller dåligt.

Vad gäller U232-kontamination så leder det visserligen till att avfallet med sådan förorening blir väldigt radioaktivt, men det går att ta sig förbi via robotiserade transportsträckor till slutförvaring.
Som förövrigt blir väldigt mer kortvarigt än andra slutförvaringar eftersom U232 har en halveringstid på ca 70 år. De efterföljande isotoperna som det sönderfaller till har halveringstider från några mikrosekunder till 10 timmar, så de kan i princip räknas bort




Tillägg av the_pirate 2010-10-06 01:05

Oh btw, Sveriges energiförbrukning var runt 140 TWh under 2009, bara för att sätta 4380 TWh i perspektiv.

http://nontelly.blogspot.com/2010/02/sveriges-elforbrukning-inom-landet-1990.html

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Att upprepa saker gör dem inte sanna. Kärnkraft är inte en bra energi-källa av alla de anledningar jag presenterat i OP och i tråden, och om du inte kan bemöta dem så kan du inte heller påstå att den är bra.

De anledningarna du har presenterat är att priset på uran kanske kommer att stiga om en massa år, vilket du har blivit motbevisad ovan då de finns mycket uran i Sverige och att det är dåligt att de ska kosta pengar ifall man vill bygga fler reaktorer.

Detta är de hållbara argumenten jag såg i din första post vilket var det enda jag läste, och inget av argumenten håller.


Förklara gärna för mig varför vi inte ska bygga fler kärnkraft/vattenverk ( som vi har idag ) och istället satsa på några flummiga vindkraftverk som i dagsläget representerar knappt mellan 1-5 % av Sveriges elproduktion.




you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0

Svar till the_pirate [Gå till post]:
Som sagt, det låter jättebra. Tyvärr är det inte dessa som planeras att byggas.

Dessutom så får man inte underskatta problemet med en mer centraliserad energiproduktion.

Ur ett rent militärt perspektiv så är det en dröm, då man kan försätta landet i kaos med en liten SCUD, även om dessa reaktorer inte läcker radioaktivt material.

Men ur ett demokratiskt perspektiv så är det en mardröm. För den som äger ett sådant kärnkraftverk kontrollerar i princip all el, och har därmed snuskiga nivåer av makt. Ett enkelt knapptyck kan ju försätta landet in i en energikris. Ägaren kan även sätta vilka priser denne önskar.

Om det istället är mindre centraliserade kraftverk med mindre investeringskostnader så minskar risken för att monopol utvecklas.

Men jag kan definitivt tänka mig att sådana kraftverk, i mindre skala, kan vara användbara i anslutning till industrier. Om de nu verkligen kan genomföra de utlovade och inte slutar som fusionen (som mer eller mindre varit precis runt hörnet i ett halvt sekel nu).


Svar till Bobby [Gå till post]:
För att jag råkar kunna detta och detta är ett forum och inte skrivandet av en universitetsuppsats så utelämnar jag källor, för den som vill läsa vidare finns google.
Ja, detta är ett forum, men även ett seriöst förum med tydliga regler, dumbfuck!
Forum image

Om du inte tänker tillföra något till debatten, eller påvisa att forskarna från OECD och IAEA (International Atomic Energy Agency) har fel så kan du lika gärna låta bli att posta inlägg. Och ja, man kan nå dessa källor genom att söka på google.

Och btw: Argumentationsfel är aldrig OK i en seriös diskussion. Bara för att du påstår att du är påläst så ska inte du undantas från att behöva bevisa dina påståenden. Skäms på dig.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Auktoritetsargument

vilkas uran räcker endast för att förutse sveriges kärnkraftverk med uran i 80 år? hela världens menar du? isf får du nog tänka lite mer. Uranet som man vet finns i sverige räcker för att producera el för hela vårt land i tusen år, inte tusentals år.
Marknaden är internationell, såldes är det helt irrelevant. Tillgången räcker bara i 80år i världen, och Sverige är i högsta grad en del av världen.

Som du själv säger gäller det elproduktion i USA och inte i Sverige, i detta syfte är det väldigt dumt att jämföras ett annat lands kostnader.
Du har rätt, vindkraftverk är subventionerat här så vindkraft är antagligen ännu billigare.

och tro mig, om vi lägger ner våra kärnkraftverk
Visa mig var jag påstått att vi ska lägga ned våra kärnkraft. Kom igen, var har jag sagt det?

och bygger så många vindkraftverk så att deras maxkapacitet motsvarar vad vi har idag kommer vi få otroligt mycket högre elprismånga vindkraftverk så att deras maxkapacitet motsvarar vad vi har idag kommer vi få otroligt mycket högre elpris.
Inte alls, kärnkraftens centraliserade och monopolistiska natur gör att man kan ta betydligt mer för samma mängd el än om det finns flera mindre verk och större kokurans (då investeringen för vind är mindre, vilket medför att fler aktörer kan vara med). Simpel marknadsekonomi.


Du snackar om ett världsomspännande nätverk och samtidigt om att vindkraft är billigare än kärnkraft. ojojoj, tror du seriöst vi får billigare el om vi måste köpa betydligt mer än vad som görs nu var och varannan dag?
Man köper in lika mycket el som man säljer i det långa loppet, MOA +- 0.

Dessutom ökar konkurrensen och aktörerna, medan motsatt utveckling sker med kärnkraftverk. Såldes billigare el.


Lite fakta om kärnkraftverk:

En kärnkraftsreaktor håller visserligen i ca. 40 - 60 år, men kräver en enorm finansiell investering och behöver såldes ta enorma lån med enorm ränta. Den ekonomiska marginallen blir därmed oerhört lite - minsta lilla fel eller försening drar på sig enorma extra kostnader, något som påverkar de pris som måste tas för elen för att man ska kunna få in ursprungsinvesteringen + räntan. Lägg därtill att man måste ofta enligt lag avsätta pengar för att betala för förvaringen av kärnavfallet, något som håller i sig i ca. 100 000 år. Och försäkringskostnader.

Detta märks inte minst i Finlands kärnkraftsbyggen, som ser ut att bli en ekonomisk katastrof. Och vilka får betala? Medborgarna, så klart:
http://www.va.se/nyheter/2010/05/21/finskt-fiasko/

Uträkningarna för vindkraftens kostnad som jag hänvisat till räknar med just varierande vindhastigheter, och det är den främsta anledningen till att vindkraft inte är billigare.


Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till zleeep [Gå till post]:
De anledningarna du har presenterat är att priset på uran kanske kommer att stiga om en massa år, vilket du har blivit motbevisad ovan då de finns mycket uran i Sverige och att det är dåligt att de ska kosta pengar ifall man vill bygga fler reaktorer.
Se svaret till Bobby ovan. Du har en konstig definition på att bli motbevisad om du anser att det räcker att bara påstå något utan källhänvisning för att motsäga något som den andre påstår med stöd från forskningsrapporter.

Förklara gärna för mig varför vi inte ska bygga fler kärnkraft/vattenverk ( som vi har idag ) och istället satsa på några flummiga vindkraftverk som i dagsläget representerar knappt mellan 1-5 % av Sveriges elproduktion.
1. Det är mindre riskfyllt rent ekonomiskt. Se bara de ekonomiska fiaskot som kärnkraftssatsningen ser ut att innebära för finland: http://www.va.se/nyheter/2010/05/21/finskt-fiasko/

2. Kostnaderna är jämförbara med kärnkraften, och de vindkraftverk som börjar byggas nu väntas producera billigare el per Kw/h än vad de kärnkraftverk som börjar byggas nu (och väntas vara i drift först om 10 år) väntas bli (se länken ovan).

3. Koldioxidpåverkan är nästintill obefintlig, även jämfört med kärnkraft.

4. Vindkraftverk går runt ekonomiskt i en fri marknad (då de snabbt ger avkastning), medan investerare vägrar investera i kärnkraftverk om inte 10% av kostnaden subventioneras.
http://www.gen-4.org/Technology/horizontal/EMWG_Guidelines.pdf#page=80


Svar till LonnyLoLife [Gå till post]:
Sourez plz.

Magneter går även att bygga av annat.

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:

Just den det demokratiska problemet tror jag du överdriver, staten brukar ge sig själv rättigheterna att beslagta egendomar om det behövs för landets eller kommunens bästa. Det händer ibland när nya vägar ska byggas och jag tror nog att energi tillgångarna inte är något undantag.

Om du tycker att det behövs kan jag leta upp källa? Om jag orkar:)

Förutom den delen så hejar jag på dig:)


zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Du ska ju argumentera för varför kärnkraft ska avskaffas, lägg fram dina argument och dina källor då ist för att rabbla samma propaganda om och om igen.


Vindkraftverk är inte hållbart då ingen vill ha det på sin mark, de är ineffektiva och ifall man skulle fylla hela jävla västkusten med vindkraftverk så kommer det ändå inte producera lika mycket om kärnkraften står för idag.


Jag ser inget fiasko i att investera i våra kärnkraftverk så att det inte blir härdsmälta och så att folk inte saboterar dem, men det är ju bara jag.
Du förstår även att det kommer att kosta otroligt mycket pengar att avveckla ett kärnkraftverk och sedan kommer det att generera enorm arbetslöshet om man lägger ner kärnkraftverken, sedan tillkommer kostnaderna på alla vindkraftverk som skall byggas.
Istället skulle dessa pengar kunna gå till mer gynnsam teknologi till bland annat kärnkraftverken.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0

Svar till LonnyLoLife [Gå till post]:
Väldigt intressant läsning. Som tur är så kan man använda annat för magneterna, men det blir ju naturligtvis dock mindre effektivt.

Visar bara på hur komplex frågan är, dock ser jag inte att detta gör kärnkraft mer attraktivt.



Svar till Salvator [Gå till post]:
Jo, det är klart att staten kan lägga sig i vägen, men man får ju dock inte bortse från den oligarki, eller till och med monopol, ägarna får och den påverkan detta kan ha på priset.



Svar till zleeep [Gå till post]:
Du ska ju argumentera för varför kärnkraft ska avskaffas, lägg fram dina argument och dina källor då ist för att rabbla samma propaganda om och om igen.
Jag anser inte att den ska avskaffas. Då har du över huvudtaget inte läst mina inlägg.

Och jag presenterade många nya argument för dig och bobby, de hade du även sett om du verkligen läst allt.

Vindkraftverk är inte hållbart då ingen vill ha det på sin mark, de är ineffektiva och ifall man skulle fylla hela jävla västkusten med vindkraftverk så kommer det ändå inte producera lika mycket om kärnkraften står för idag.
Utan källor eller belägg så är det bara tomma påståenden.

Däremot så kan jag tillägga att en studie som kom ut här om dagarna visade att det inte finns något som tyder att huspriser påverkas av vindkraftverk i närheten:
http://www.dn.se/ekonomi/vindkraft-paverkar-inte-huspriset-1.1171079

Jag ser inget fiasko i att investera i våra kärnkraftverk så att det inte blir härdsmälta och så att folk inte saboterar dem, men det är ju bara jag.
De enda jag pratat om i mina inlägg är huruvida det är klokt att bygga nya reaktorer eller kärnkraftsverk. Exemplet Finland visar på hur fel det kan bli.


Du förstår även att det kommer att kosta otroligt mycket pengar att avveckla ett kärnkraftverk och sedan kommer det att generera enorm arbetslöshet om man lägger ner kärnkraftverken, sedan tillkommer kostnaderna på alla vindkraftverk som skall byggas.
Istället skulle dessa pengar kunna gå till mer gynnsam teknologi till bland annat kärnkraftverken.

Återigen, var har jag ens nämnt ordet avveckling?

Du har fortfarande inte bemött de argument som talar emot att kärnkraften skulle vara mer gynnsam, så jag har svårt att förstå hur du kan fortsätta att hävda så.


Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:

Denna oligarki bedrivs också främst av staten i Sverige. Vattenfall är ett alldeles utmärkt exempel på det. Staten går även in och står för en del av kostnaderna.
Det finns också massvis med regleringar kring kärnkraften och energimarknaden så just tillgången på energi är inget demokratiskt problem.


Steampirate
Visningsbild
P 37 Bromma Kapten 1 046 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
Nej det är sant. Men många verkar inte ens känna till att Thoriumreaktorer finns, och det är det jag vill motarbeta. Desto fler som känner till fördelarna med kärnkraft, desto större chans att dessa thoriumreaktorer utveckas och byggs ut.

Tr00, fast å andra sidan så utgör inte Sverige ett särskilt stort militärt hot i jämförelse mot andra länder och jag ser därför inte någon större mening med att ta med sådana risker i beräkningarna.

Well, det är ju det som är det fina med thoriumreaktorer. De går att göras väldigt mycket mindre än nuvarande reaktorer, mestadels för att man kan skapa fission med thorium utan någon vattenkylning osv.

http://seriouslyforreal.com/seriously-for-real/99-life-hacks-that-could-make-your-life-easier/,

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0
Svar till Lobax [Gå till post]:
Men för i helvete, ska vi... Jao, jag kan uttrycka mig såhär. Det krävs lite över 75 000 vindkrafts aggregat för att ersätta kärnkraften i sverige, enligt mina, visserligen väldigt ungerfärliga beräkning. Vart skall vi placera dessa, tycker min unga herre? Är det inte dåligt för miljön att nu dra upp allt det här jävla stålet? Nähedu, skulle vi avskaffa kärnkraften i sverige skulle vi få importera, och då skulle det antingen kärnkraft ifrån finland eller brunkol ifrån tyskland.

Jag är inte emot vindkraft, men du får tänka realistiskt.

Bobby
Visningsbild
P Karlshamn Hjälte 1 581 inlägg
0

Svar till Lobax [Gå till post]:
SÅ du menar om jag påstår att jorden är rund ska jag komma med källa till det? no point dude.

Jo marknaden ÄR internationell, men det tvingar inte oss att sälja VÅRT uran, jag sa för att förse våra kärnkraftverk och inte hela världens. EFtersom du snackar ur ett svensk perspektiv allt som oftast behöver vi inte se till hela världen.

I din marknadsekonomi förutsätter du att det ska bli fler aktörer, dock behöver de stora inte bry sig om de mindre. De stora sätter sina priser och de små aktörerna ställer sig in efter dem, så blir med hög säkerhet likadant ändå. Lite mer avancerad ekonomi än vad en som inte gått ut gymnasiet har läst.

Jag tror aldrig vi kommer lyckas sälja lika mycket som vi behöver köpa, och ja detta är vad jag tror! Men redan idag med våra kärnkraftverk så köper vi in på tok för mycket från exempelvis polen.



Redbull does not give you wings... lat pulldown does

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
Trådskapare
0
Svar till the_pirate [Gå till post]:
I couldn't agree more. Jag invänder mig bara mot den alldeles för simplifierade debatten när det kommer till kärnkraft. Frågan är komplex, och ska behandlas som sådan.


Svar till Salvator [Gå till post]:
Att just staten går in och täcker de ekonomiska svarta hål som kan uppstå med kärnkraften är väl knappast något positivt?



Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Kärnkraftverk - Ett dåligt alternativ

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons