Hej. Jag och en kompis träffade en tjej på internet. (Bara kompisar) Min kompis blev ihop med henne. Nu när det tog slut så anklagar han MIG att jag har snackat med henne att göra slut osv.. fast det har jag INTE gjort och skulle ALDRIG göra!
Vad ska jag göra?

RebelRebel svarar:
Hej där!
Det låter som att din kompis försöker hitta en syndabock för att det tog slut mellan honom och den här tjejen, kanske vill han inte inse att han själv antagligen hade med saken att göra.
Det bästa är att prata med honom. Gör allt du kan för att få honom att sätta sig ner och verkligen lyssna på vad du har att säga. En bra taktik kan vara att fråga honom varför han tror att du skulle göra en sådan sak, och sedan motbevisa hans argument. Det är ofta ett bra sätt för att få folk att tänka efter och inse hur dumt och långsökt det som de påstår låter.
Om han fortfarande inte vill lyssna så är det inte mycket du kan göra åt det, tyvärr. Man kan inte alltid prata vett i alla människor, vissa vill bara inte lyssna.
Lycka till, och hoppas det löser sig!