Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Sex och Sinne

Vågar inte kyssas.

Hej, jag är oskuld och vill verkligen ha sex. När jag pratar med min pojkvän så gör han mig jättekåt och vi pratar om att vi kanske ska ha sex. Men jag vågar inte för att jag är rädd att det ska göra ont.

En sak till: Jag vågar inte kyssas längre. Jag gjorde det för ungefär 4 år sen och nu vågar jag inte längre. Jag är rädd för att jag ska göra fel, så att min pojkvän stör sig på det. Så jag vet inte vad jag ska göra.

Mvh Emilia

Visningsbild

SheDevil svarar:

Hej Emilia!
Om du inte känner dig mogen för sex så ska du inte heller ha det.
Att det gör ont tyder oftast mer på att man är nervös, spänner sig och inte är tillräckligt våt, än att man är oskuld.
Ha tillräckligt långt och bra förspel och slappna av så kommer det inte göra ont om ni är försiktiga till en början.

Angående att inte våga: Ju räddare du är för att göra fel, ju mer fel kommer du att göra. Och genom att inte göra något alls (i detta fallet inte kyssas) så gör du fel då med. Eftersom du och din pojkvän är ett par så innebär det att man är intima mot varandra. Du behöver inte kyssa honom om du inte vill.
Men kom ihåg att man lär sig av sina misstag. Och genom att kanske göra fel någon gång så kommer du lära dig hur man gör rätt.

MVH Hannele

Annons