Själv har jag aldrig varit något fan av mannen, men nu känns det som om bägaren runnit över. Tillsammans med Tommy Söderberg tyckte jag att de utgjorde en fin duo, men på egen hand tycker jag inte att mannen lyckats med någonting extra. VM 2006 tog de sig till genom att kvala vidare från en ganska så enkel kval-grupp. I slutspelet tog vi oss vidare genom lika mot T & T, vinst över Paraguay och lika mot England i en match där de redan var klara för andra omgången. Sedan fick vi storstryk av Tyskarna i åttondelen.
Kvalet till det här EM:et hade en riktig bra match, när vi slog Spainen med 2-0 på hemmaplan. I övrigt var det inga särskilt imponerade prestationer. Vi gick vidare tack vare en full dansk och att de andra topplagen tog poäng av varandra.
Nu i EM vann vi mot Grekland, vilket vi borde göra om man ser på spelarmatrialet. Matchen mot Spanien är inte mycket att tala om, de har ett bättre lag och vi stod upp väl, men matchen mot Ryssland var katastrof. Jag har aldrig sett landslaget så slött och oengagerat. Det är knappt en spelare i Ryssland som skulle kunna ta plats i vår startelva och ändå förnedrar de oss fullständigt.
Slutsatsen blir att "kval-kungen" lagerbäck nu inte ens lyckas ta oss vidare ur gruppspelen på egen hand och jag tycker därför att han borde bytas ut. Förstår inte hur fan man kan spara ett byte när man ligger under med 2-0 i en avgörande match istället för att ta in en ny fräsch spelare. Hiddink utmanövrerar honom totalt och vore klart mer önskvärd som förbundskapten. Även om det inte är så troligt att han kommer hit.
Hungrig