Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Enegidrickor 18 år?

Skapad av D1r7yh4rry, 2011-08-29 15:40 i Mat & träning

7 630
32 inlägg
0 poäng
Sex och blandat
D1r7yh4rry
Visningsbild
P 27 Hjälte 71 inlägg
0
vad är det med affärer? har aldrig hört att energidrinks är på 18 år. äre ngn lag på att de är 18? eller kan ica typ dra fram, nu ska vi sätta åldersgräns på ost?

är de olagligt att langa energi drycker till folk utan lägg?

trött, alltid samma visa, trött

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Myssen
Visningsbild
P 31 Bromma Hjälte 5 291 inlägg
0

Svar till D1r7yh4rry [Gå till post]:
Nej det är inte olagligt. Det är bara affärerna som satte åldersgränser efter press från korkade föräldrar.

"Boo-fucking-hoo. Tänker inte tycka synd om dig, din lilla elaking." (ಥ﹏ಥ)

Viina
Visningsbild
P 36 Hjälte 2 183 inlägg
0
Svar till D1r7yh4rry [Gå till post]:
På din första fråga så nä, det är ingen lag på det. Men massa 14åringar drack massa energidryck vilket tydligen sabbade deras sömnvanor och påverkade skolgången, och deras föräldrar blev rädda att de faktiskt måste uppfostra sina barn. Därför krävde de att ICA osv skulle sätta en åldersgräns på skiten.
Kort sagt, värdelösa föräldrar fick panik, affärerna blev pk-kåta och alla 14åringar ledsna. Om jag minns rätt.

På din andra fråga så ja, ICA kan sätta åldersgräns på sin ost om de vill ^^
Din 3:e fråga kan jag inte ge ett säkert svar på. Antagligen är det inte olagligt dock eftersom det bara är en policy affärerna har, och inget lagstadgat

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0
Svar till D1r7yh4rry [Gå till post]:
Ja, ICA får sätta åldersgräns på ost om de vill, det är upp till butiken vem de vill sälja sina varor till men de får ju också räkna med att de kan förlora kunder om de sätter gränser på fel saker.

Har för mig att det inte finns någon lag om energidrycker till barn, däremot så har det varit uppe som motion i riksdagen om att det skulle sättas 15-årsgräns på dem Källa: http://www.riksdagen.se/Webbnav/index.aspx?nid=410&dok_id=GX02MJ240.

Och i Sverige heter det energidryck inte energidrink


Svar till Viina [Gå till post]:
Om du läser länken till riksdagen som finns i svaret ovan så ser du att det finns en del negativa effekter med att ge energidrycker till barn, rent förutom att de blir hyperaktiva och inte kan sova.

Ingen status

Viina
Visningsbild
P 36 Hjälte 2 183 inlägg
0

Svar till gaminggirl [Gå till post]:
Förvisso, men det var ju inte därför föräldrarna var upprörda ^^. De var ju upprörda för att deras barns sovvanor sabbades (och min personliga åsikt är att de ville ha en lätt väg ut utan att behöva se ut som the bad guys själva).
Att energidryck är onyttigt förstår nog de flesta trots allt =P.

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till Viina [Gå till post]:
Även barn som tror att det är läsk man blir piggare av? Jag tror inte att de 8-10-åringar jag sett dricka det förstår vad det är de häller i sig eller vilka konsekvenser det kan få för deras kroppar både nu och i framtiden. Och om nu 14-åringarna förstår varför dricker de då 4-5 burkar minst om dagen? Jag är för åldersgränsen och tror inte den hade satts om inte det var för att det fanns mer problem än ungar som inte kan sova.

Ingen status

Viina
Visningsbild
P 36 Hjälte 2 183 inlägg
0

Svar till gaminggirl [Gå till post]:
Och det är ju där föräldrarna kommer in (eller borde kommit in) i bilden ^^. Det är deras ansvar att se till att barnen inte får i sig sådant. Vad gäller åldersgränsen så tror jag tyvärr bara att butikerna blev rädda att förlora kunder, och lagförslaget för att politikerna vädrade att de kunde vinna röster på det.

Men jag är, tro det eller ej, också för åldersgränsen. Nu när jolt klassas som en energidryck är det nice att småbarnen inte kan köpa 4 plattor så att jag inte får en enda burk.
Nej men skämt åsido så tycker jag 15 är en rätt lagom gräns trots allt.

weird-Guy
Visningsbild
P 32 Brunskog Hjälte 3 668 inlägg
0
Som Viina sa!

lite off topic men måste dela med mig en en "historia" :D

en kompis till mig som nu är 20 år han både snusar och röker, och har gjort det i många år, efter att han fyllde 20 hade han fortfarande ALDRIG blivit frågad efter legitimation, inte ens på systembolaget, ca 5-6 veckor efter att han fyllde 20 blev han tvingad till att visa leg på ica när han köpte energidryck xD

lite småkul om man frågar mig :P

Im Värmlänning, your argument is invalid.

D1r7yh4rry
Visningsbild
P 27 Hjälte 71 inlägg
Trådskapare
0
så tekniskt sätt kan jag öppna egen affär och ta bort åldersgräns för energidrycker?

och varför börjar vi inte med 18 år på socker? det framkallar ju fetma som alla gnäller...

trött, alltid samma visa, trött

Cephalo
Visningsbild
P 30 Borlänge Hjälte 2 912 inlägg
0

Svar till D1r7yh4rry [Gå till post]:
Ja du kan lagligt öppna en affär och sälja energidrycker utan åldersgräns.

Därför att socker och energidryck är två skilda saker.
Ditt exempel var ungefär lika bra som att man ska förbjuda papper på grund av att rökning dödar...

Eller?

happycrappy
Visningsbild
P 33 Hisings Kärra Hjälte 1 555 inlägg
0
Det är ju ingen lag på att det ska vara 15/18-årsgräns.
Där emot kan jag la påstå att det är rätt sunt att iaf ha 15 som gräns då småttingarna inte borde dricka energidrycker som cola :)
18 e la iof en överdrivet hög åldersgräns men vafan ingen "behöver" dryckerna ändå så sluta lipa ^^

Hamsterpaj, spännisbildernas hemtrakt :)

Da-Man
Visningsbild
P 34 Solna Hjälte 1 115 inlägg
0
"Den typiska energidrycken är en söt läskedryck med innehåll av koffein, glukuronolakton, taurin och B-vitaminer.

Livsmedelsverkets råd om energidrycker är att de inte bör användas som vätskeersättning eller törstsläckare, samt att de inte bör kombineras med alkohol.

Livsmedelsverket varnar för att energidrycker med mycket hög koffeinhalt vid stor konsumtion kan ge symtom på lindrig eller medelsvår koffeinförgiftning.

Livsmedelsverket ger i sina råd om mat i skola och fritidshem rådet att inte alls tillhandahålla sötsaker såsom godis, snacks, chips, söta drycker och liknande. Barn behöver näringsämnen för sin tillväxt, och äldre barn bör enligt kostrekommendationerna få högst 10 % av sin energi från sådana sötsaker. "

10E% för ett någorlunda aktivt barn (2000kcal per dag räknar jag, kan vara det dubbla för vissa) är 200 kcal per dag, eller en halvliter energidryck. Två burkar är alltså rätt safe enligt SLV.
Själv tycker jag att det är lite mycket men förstår absolut att man kan vilja dricka energidryck om man är trött.
Vore bättre och schysstare med en gräns på typ 1 burk per gång för barn.
MacLovin
Visningsbild
P 34 Hjälte 446 inlägg
0
Från en person som jobbar på IcA, så kan jag ju svara på dessa frågor, dock verkar det som det mesta redan har blivit svarat.

1. I våran butik är det 15 års gräns på energi dryck, 18 års vid all alkohol dryck plus tobak köp, och ja, vi kollar leg på detta. Så är du ung och ser ung ut, ta med dig leg. En butik får sätta vilka sorts regler dem vill när det gäller ålder vid köp av produkter. Ta till exemplel Tv spels branchen, vissa butiker väljer att sätta 18 års gräns på 16 års spel.

2. Det är ingen lag på att sätta en åldergräns på energi produkter, dock sä är det lag på alkohol produkter.

3. Eftersom det inte är en lag på åldersgränsen så är det inte olagligt att så kallat "langa" energidrycker. Sem om butiken ser att du köper en energidryck, och sen slänger den till din 7 åriga kompis, så vet jag inte om butiken får ta ifrån er drycken.


Hoppas att det hjälpte.

rasmusgrytsberg.se

trapz
Visningsbild
P 34 Hjälte 3 393 inlägg
0

Svar till MacGee [Gå till post]:
Intressant fråga där ifall man får köpa och langa något som inte har någon "lagstadgad" åldersgräns så som t.ex. energidricka får butiken agera eller polis?

Skulle vara roligt att veta :)

Life getting tough? Means god is afraid of your progress!.

D1r7yh4rry
Visningsbild
P 27 Hjälte 71 inlägg
Trådskapare
0

Svar till trapz [Gå till post]:
att ta i från ngn nått man köpt klassas som stöld vad jag vet. t.ex. du köper en mobil. föräldrarna har ingen rätt att ta ifrån dig den eftersom du har köpt den för dina pengar.


trött, alltid samma visa, trött

TheAsker
Visningsbild
1351 Hjälte 2 332 inlägg
0
Åldersgränsen är enbart en rekommendation!

Skapade ett Hamsterpaj-spel: http://www.hamsterpaj.net/entertain/onlinespel/meetnpet-hamstern-3

D1r7yh4rry
Visningsbild
P 27 Hjälte 71 inlägg
Trådskapare
0
Svar till tvekmacka [Gå till post]:
välldigt rätt det är skillnad på lagligt köpta saker och olagligt köpta saker



Tillägg av D1r7yh4rry 2011-09-04 20:16

även om en sur pålis går förbi då vägrar man och sen får han ta det med våld(eller tvinga) sen är det bara massa papper arbete. dessiutom måste han skriva rapport och ge en motiv varför han bar sig som han gjorde

trött, alltid samma visa, trött

trapz
Visningsbild
P 34 Hjälte 3 393 inlägg
0

Svar till D1r7yh4rry [Gå till post]:
Det jag syftar på är att ifall man köper ut från systembolaget och langar får de ju agera. Frågan är om de får agera på en affärsåldersgränser?

Life getting tough? Means god is afraid of your progress!.

Da-Man
Visningsbild
P 34 Solna Hjälte 1 115 inlägg
0
Nej, ICA får inte leka polis. Det är dock privata affärer och de bestämmer sina egna regler, exempelvis att 12-åringar inte får köpa red bull. De har dock (såklart) ingen rätt att ta läsk från barn, för att de inte vill sälja den till dem.

Forum » Fritid » Mat & träning » Enegidrickor 18 år?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons

Du måste vara inloggad för att se den här tråden