Här på hp finns det stora motsättningar mellan invandringskritiska och mångkultursfrämjare och andra grupper. Den här tråden är mest riktad till folk som inte ser problemen i dagens massinvandring/avsaknad av integration. För att förklara problematiken ska jag skriva en väldigt kortfattad, objektivt skriven text.
Muhammed är 14 år. I hans hemland bär de flesta kvinnorna slöja, och de som inte gör det betraktas som slarviga eller rentav otrogna deras Gud. När Muhammed och hans familj flyttar till Sverige märker han att många tjejer är lättklädda och har korta kjolar. I hans hemland betyder det att kvinnan är prostituerad, och eftersom ingen har sagt till honom att det inte är så i Sverige, behandlar han henne som en sådan.
Min poäng är att invandringen av idag inte fungerar, och lär aldrig göra det så länge det finns olika kulturer. Min poäng är att det blir stora motsättningar när två väldigt olika folkgrupper möts.
När alla kan erkänna det här tror jag att att invandringsdebatten kan bli mycket öppnare än den är idag. För det finns ju lösningar.
Lagarna i Sverige har vi inte instiftat för intet. Lagarna i Sverige har vi därför att vi tycker att de är Rätt. Därför bör alla invandrare få en noggrann genomgång om de lagar och stadgar vi har som skiljer sig mot deras. Jag tror även att kunskapstest om den svenska kulturen skulle minska utanförskapen, eftersom invandrare lättare skulle kunna ta del av vardagliga samtal då.
I Sverige lever vi efter ordspråket "I grenverket kanske vi är olika, men i stammen, grunden, är vi alla likadana." Detta är fel. Jag anser att "I stammen är vi alla olika, men det är i grenarna som vi kan förenas.
Diskutera.
Ingen status