Så till min egen bild, jag kan inte begripa varför det skulle vara någon skillnad mellan kvinnor och män i det här fallet. Antingen så klarar man av yrket eller också inte. Inom polisen kan en kvinna som klarar av att springa 2000 meter på 9.45 minuter bli intagen på polishögskolan, medan en man som springer på 9,40 inte blir det. Är det verkligen rimligt? Vad säger att han skulle vara en sämre polis än henne?
Inom räddningstjänsten finns det inga rikstäckande regler, så jag utgår från storstadstesterna (Stockholm, Gbg & Malmö m. fl. ) Där gäller 3000 meter på 13.15 oavsett om man är en man eller kvinna. Då det är ett konditionskrävande yrke har man räknat ut minsta möjliga gräns för att klara av en yrkeskariär inom räddningstjänsten. Samma sak gäller övriga fystester. Framförallt bänkpress (35 repetitioner á 30 kilo på 60-tempo) tycks vara svårt för det kvinnliga könet eftersom det är där de faller oftast. Dock är det ett krav att man orkar att bära slanghäckar, klippa med hydralverktyg, släpa pumpar i skogen osv när man väl är yrkesverksam.
Hur ställer ni er till skilda fyskrav mellan män och kvinnor inom fysiska yrken?
(Länk till garms inlägg: http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/jaemstaelldhet/vaald_mot_kvinnor/sida_1.php#post_1090211)
Hungrig