Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Redigering av digitala foton?

Skapad av Lef, 2009-01-23 23:45 i Foto, bild & grafik

1 876
25 inlägg
3 poäng
Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
3
Jag såg i en annan tråd att den hade manat fram till en diskussion om huruvida man behöver/ska/bör behandla sina digitala foton i ett redigeringsprogram.

Diskussionen är ganska intressant då det finns de som anser att en bild blir vad den är slutaren stängs. Med andra ord att du när du tar fotot bestämmer hur fotot ska se ut. Det finns också de som anser att själva fotodelen bara är en fas i fotografering och att det efter det även handlar om redigeringsarbete.

Inom det analoga fotandet ser jag arbetet i mörkerrum som del av hela fotoprocessen, en bild är inte klar förren den är på papper så att säga. I mörkerrummet så har jag möjlighet att göra saker som kameran inte klarar av, förbättra kontraster, fixa vinjettering, förstora och klippa bort de delar som jag inte vill ha med. Innan jag slutligen skapar ett foto på pappret. Jag skulle inte direkt påstå att det är fel att göra det, tar jag ett foto när det är mulet så kommer jag oftast vilja ha mer kontraster. Men kanske är det så att jag inte kan vänta på en dag med bra ljus att fota i?

Men för att återgå till det digitala. Jag fixar ALLTID alla mina bilder i Photoshop när jag har fotat, av den enkla anledningen att digitala kameror inte klarar av att få färger rätt. En del klarar det bättre än andra, javisst, men jag kan inte direkt påstå att någon ger perfekta färger som efterliknar objektet. Sedan är jag oftast intresserad att se till att få till rätt kontrast i bilden. Även här så misslyckas ofta kameran, då den inte har förmågan att anpassa kontrasten, visst att du kan leka en viss del med bländaren för att skapa olika mycket kontrast, men det är väldigt begränsat.

Med andra ord, när jag kollar på bilden med blotta ögat så har den kontrast. Sedan tar jag fotot. När fotot är taget så kommer inte bilden ha samma kontraster som den har när jag ser på den med ögat. Varför? Jo för att kameran har ett mycket mindre ljusspann än mitt öga har. Här kommer jag senare vela ändra levels i photoshop för att se till att utnyttja hela det ljusspannet, då kameran ofta misslyckas med det.

Så mitt mål med redigerandet är att efterlikna den bilden som jag hade i huvudet när jag fotade. Redigering behöver inte betyda att man försöker påverka verkligheten. Utan det är helt enkelt ett sätt för mig att förbättra de sidor av bilden som min kamera inte klarar av.

Vad tycker ni? Är en bild den bild kameran tar? Hur långt kan ni tänka er att redigera och fortfarande kunna säga: "Det här fotot var den bilden jag tog." Utan att tänka över att den är efterbehandlad och kanske inte alls är den bilden som du tänkte ta?

Så håller vi hög nivå i den här tråden och gör fotoforumet värdigt ett bra rykte =)

Hej hopp plopp

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till No_52 [Gå till post]:

Att skapa en HDR bild är ju helt klart intressant. För mig är inte HDR att "manipulera en bild i photoshop". Utan det är något du planerar för redan när du fotar, så det skulle jag nog säga att är ett renodlat konstverk hela vägen rakt igenom. Sen går det inte riktigt in i den här debatten då det är en annan form av bildskapande.

Att manipulera verkligheten är ett bra sätt att skapa snygga bilder, men jag skulle påstå att det är mer "Redigeringskonst" än renodlat foto. Visst, det är inget fel med det enligt mig, men jag tycker att man bör sära lite på dem. Du kan ju göra samma sak i fotorum också, men frågan är om det då fortfarande är ett foto? Eller om det kanske snarare är en annan konsttyp?

Hej hopp plopp

RebelRebel
Visningsbild
Hjälte 5 429 inlägg
0
Svar till Lef [Gå till post]:

Min första tanke när jag läser det här är vilken enorm skillnad det är mellan analogt foto och digitalt foto.

För mig är foto något väldigt fritt - jag kan både sitta och gnälla på en bild som har en kass vitbalans eller likagärna tycka att det är den lite speciella vitbalansen som gör bilden till det den är.

Jag har funderat på just det här, och kommit fram till följande:
En fotograf har, vilket fallet än är, alltid minst tre kriterier att ha i åtanke; sig själv, en publik och rent tekniska riktlinjer. Oavsett hur, var, vad, när och för vems skull man fotar finns alltid de här tre faktumen, på ett eller annat sätt. Exempelvis behöver kriteriet "regler" inte uppfyllas genom att exempelvis ha en, som man normalt skulle säga, "bra" skärpa i bilden. Kanske gör man tvärtemot vad normen och reglerna egentligen säger, med flit. Men då har du ändå tagit dem i åtanke.
Det är en fråga om att följa regler, och skapa sig egna regler eller att välja att inte se till några regler.


Åter till det analoga/digitala.
Personligen tycker jag att analogt och digitalt foto skiljer sig otroligt mycket åt. Fotar jag analogt skulle jag aldrig ens komma på tanken att bearbeta bilden i en dator - det hör bara inte ihop.
Däremot måste jag säga att jag ser bildbearbetningsprogram som Photoshop som en del av digitalfoto. Men, ibland har jag vissa skäl att inte låta bilderna jag fotat gå igenom Photoshop. Svårt att förklara varför, men det har med själva känslan av bilden att göra. Ibland finns det helt enkelt skäl till att låta det vara.

Svårt att förklara precis vad jag menar med allt det här, men som sammanfattning kan jag väl säga att foto sitter mycket i huvudet, precis som de flesta andra konstformer.

Draco dormiens nunquam titillandus.

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till No_52 [Gå till post]:

Jag anser att den här forumkategorin ska innehålla alla slags trådar om foto, även redigering osv. Det var mer att HDR kanske inte passade in just i den här tråden, då jag tycker att det är väldigt mycket av ett specialfall. Meningen med tråden var snarare att ta upp huruvida det är okej att redigera en bild som kommer från kameran upp till den nivån att man inte manipulerar bilden. Vilket kanske inte framgick så väl i topic.

Jag skulle nog rekommendera att du kombinerar mer än tre bilder tom. Jag skulle nog leka runt fem eller sju. Eller iaf testa alla olika kombinationer, samt leka runt lite med olika skillnader i slutartiden. Men HDR foton är kanske inte manipulation av ett foto, utan jag vet inte riktigt, men det blir typ ett specialfall enligt mig. Men om man tänker till det mer traditionella fotandet så är det ju helt klart manipulering av verkligheten. Sen att man kanske inte alltid vill avbilda verkligheten i en bild är ju också en intressant aspekt =)

Hej hopp plopp

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till RebelRebel [Gå till post]:

Visst finns det en speciell charm i att inte ta foton efter konstens regler, men om jag tar ett foto med knäpp vitbalans så är det för mig ett dåligt foto, för det avbildade inte vad jag ville avbilda. Då skulle jag fixa iordning den bilden i redigering. Samtidigt så kan jag ha skapat en riktigt bra bild. Fast då har man ändå dragit ifrån fotandets konst enligt mig, för då har man en manipulerad bild.

Var du lägger skärpan osv skulle jag aldrig drömma om att ändra. Men visst har jag fått dålig skärpa i en bild så vill jag förbättra den i Photoshop.

Anledningen till att jag använder Photoshop på i princip alla mina digitala bilder är för att det helt enkelt är så att kameran kan inte avbilda det jag fotar helt rätt, jag anser mer eller mindre att kameran inte duger till. Fast det är inte heller dess uppgift att fixa färger och sådant.

Vi har samma sak i det analoga gällande färger, där ser man också till att få färgerna att efterlikna den bild man har tagit. Likt vi i mörkerrummet lekte med olika filter och olika ljusinställningar för att förbättra våra bilder.

Naturligtvis finns det undantagen som bekräftar regeln med det här.


Mer eller mindre vad jag försöker komma fram till är att en kameras funktion inte innefattar färgbalanser och att sätta kontrasten. En analog kamera klarar inte ens av det, medans våra digitala gör det. Men de digitala kamerorna är inte fulländade på det, vilket innebär att bildredigeringen av en digital bild är lika viktig som arbetet i mörkerrummet för en analog.

Det där låter som att jag menar att analogt foto är "riktigt foto". Men det är inte riktigt det jag vill komma fram till. Utan snarare att kamerans funktion är att avbilda konturer. Vilket vi kan ställa in med bländare, skärpedjup och slutartid för att få som vi vill ha. Sedan att sensorn ska klara av att fånga rätt färger är förvisso viktigt, men det klarar de inte idag, iaf inte lika bra som ögat, varpå de inte ger en helt korrekt bild. Man förstår själv att det vore omöjligt att anpassa något tekniskt så att det efterliknar ögat, visst, vi kan komma nära. Men idag är vi inte så nära att det inte skulle behöva bearbetning i redigeringsprogram. Återigen ser vi även på den analoga sidan att filmerna inte klarar att återge de exakta färgerna, utan de måste redigeras lite i efterhand.

Hej hopp plopp

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till No_52 [Gå till post]:

Visst är det okej att manipulera fotot hur mycket du vill, men när du är klar, är det fotot du tog som är resultatet, eller är det ditt arbete i redigeringen?

Jag skulle säga att det är ditt redigeringsarbete.

Hej hopp plopp

RebelRebel
Visningsbild
Hjälte 5 429 inlägg
0
Svar till Lef [Gå till post]:

[...] men om jag tar ett foto med knäpp vitbalans så är det för mig ett dåligt foto, för det avbildade inte vad jag ville avbilda

Vill du alltid avbilda precis vad du ser?
En avvikelse ifrån mallen, en ovanligt gul bild, en oskärpa, en defekt.. Sånt är för mig inte något som jag direkt ser som något jag måste åtgärda, utan som något som jag kanske låter vara/alternativt lägger till själv för att bilden ska förmedla en speciell känsla.

Dock är jag oerhört envis när det kommer till det konstnärliga inom fotografi. Såklart finns det oräkneliga tillfällen då man verkligen vill att det som kommer ut som slutresultat skall se ut som när man såg det igenom sökaren på kameran. Men jag är sådan att jag inte tittar på en bild och tänker "hur kan jag få det här att se ut som det jag såg?" utan jag ställer mig snarare frågan "vad förmedlar bilden nu? Vad kan jag få den att förmedla? Vad vill jag att den ska förmedla?"

Såklart är ju även detta en fråga om vad när hur vem varför osv, det går inte att dra alla tillfällen över en kam :)

Draco dormiens nunquam titillandus.

Shinra
Visningsbild
Handen Hjälte 1 820 inlägg
0
Svar till Lef [Gå till post]:

Intressant tråd minst sagt; fast du har missförstått diskussionen som den här tråden urartade sig från ;p Det jag och Qmixx diskuterade var huruvida det var onödigt att ha en digital systemkamera om man inte hade ett redigeringsprogram som t ex Photoshop.

I den frågan står jag fast vid att redigeringsprogram långt ifrån är en nödvändighet för att man har en DSLR. Man kan få ruskigt fina bilder utan att redigera dem det minsta.

Däremot har jag aldrig sagt att det inte är fel att manipulera bilder, varken digitala eller analoga.

I analogt fotografi är framkallningsprocessen en viktig del i fotograferingen då det är där man bestämmer hela stilen på fotot. Där gäller det alltså att man innan tänkt ut hur man vill ha fotografiet.
När det kommer till digital fotografering är det däremot lite omvänt. Man kan lätt se bilden man precis tagit och om man vill; ta om den eller redigera färger mm direkt i kameran, eller senare använda ett fotoredigeringsprogram. Digital fotografering ger alltså enormt stor marginal för fel och korrigering vilket enligt mig tar bort för mycket känsla från bilderna.

Självklart kan man få till riktigt fina bilder genom fotoredigering, men jag blir mer nöjd med en bild jag vet är orörd, gärna utan omtagningar också.

För mig handlar fotografering om känsla och att vilja berätta något genom fotografierna; hur man väljer att presentera en bild speglar inte bara fotografens stil utan även hur fotografen vill att åskådarna skall uppfatta fotografierna. Vare sig en bild är tagen analogt, digitalt och vare sig den är manipulerad eller inte så handlar det om att presentera något.

Jag själv föredrar orörda bilder, och jag brukar därför inte manipulera mina fotografier, men jag ser absolut inget fel med att göra det.


Nej, bara nej.

RebelRebel
Visningsbild
Hjälte 5 429 inlägg
0

Svar till Shinra [Gå till post]:

Håller med dig om att möjligheterna för omtagning och korrigering av misstag genom detta tar bort otroligt mycket av känslan.
Fotar man analogt och får till den där perfekta bilden är känslan helt obeskrivlig. Det är långr mer sällan den känslan uppenbarar sig när man fotar digitalt.
Dock är det en bekväm, och ibland ganska nödvändig, säkerhet med digitalkamera att veta att man direkt kan kontrollera resultatet av bilden man precis tog och få chansen att ta en ny ifall man behöver det. Fotar man analogt kan det ju ta veckor innan man får reda på ifall man fick bilden man var ute efter eller ej.

Draco dormiens nunquam titillandus.

RebelRebel
Visningsbild
Hjälte 5 429 inlägg
0
Svar till qmixx [Gå till post]:

Yes! Någon mer förutom jag som går i huvudsak på känsla ^^

Draco dormiens nunquam titillandus.

Shinra
Visningsbild
Handen Hjälte 1 820 inlägg
0
Svar till RebelRebel [Gå till post]:

Precis, och det är också därför jag försöker att inte redigera bilder jag tagit digitalt, och jag brukar oftast försöka att inte ta speciellt många omtagningar heller, och därav min ståndpunkt om att ett fotoredigeringsprogram är nödvändigt bara för att man har en DSLR.

Man skulle kunna säga att jag försöker få tillbaka känslan av analog fotografering med digitala verktyg.


Jag läser 3D-grafik och animering, vilket även innehåller postproduktion. Därav är jag van att redigera och skapa saker efter vad som ser bra ut. Att redigera minsta detalj för att det skall se vackert/bra ut.
Med dagens standard på filmer (media över huvud taget) så krävs det att man manipulerar extremt mycket. Det är det jag försöker undvika.
Att visa att något är vackert/snyggt/whatever genom ett enkelt fotografi är vad jag anser är riktig konst när det kommer till fotografering.

Nej, bara nej.

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till RebelRebel [Gå till post]:

Visst, det finns bilder som jag tycker har blivit bra konstmässigt för att jag har gjort misstag. Men jag tänker snarare på de där bilderna man tar, som ska se ut som det man ser. För att det redan när du plockar fram kameran är en underbar bild. Som du sedan vill förmedla fram till en tittare. Då kommer du inte enligt mig få den bilden om du fotar den digitalt utan att ta till bildredigeringsprogram.



Svar till Shinra [Gå till post]:

Jag kan inte se vad du vinner på att inte redigera bilden, jag anser att om du bara tar fram kameran och tar ett foto, att du då bara har ett halvt foto. Iom att det inte är kamerans uppgift att ställa in exmplv. färger. Även om en digital kamera klarar att hantera det.

Visst, man har massor mer marginal i digitalt fotografi, och det är mycket enklare att få en bra bild om man fotar digitalt. Vilket är anledningen till att Digitalfotografi blivit så stort, iaf delvis. Visst är det mycket mer utmaning att ta ett foto och säga att det här är omanipulerat, det togs i ögonblicket.

Sen känsla i bilderna kanske känns viktigt, men ändå så är det bara jag som fotograf som får den känslan. I många fall iaf. Sen om man har tagit en suddig bild under kriget i vietnamn så är den bilden grym, för den förmedlar paniken från kriget. Men om jag fotar svanar vid slottet, då visar vatten med en mörkblå nyans tillsammans med en blå svan bara på dåligt fotograferande, varpå jag kan få bilden att bli verkligare genom att ställa in rätt färger i photoshop sedan.

Jag förstår din tanke, men just färgerna anser jag att kameran förstör, eller ptja, förstör och förstör, den klarar inte att tolka dem tillräckligt bra, vilket leder till att jag inte har en bild som överensstämmer med verkligheten. Samma sak i kontraster, att göra det kameran inte klarar av när det gäller att efterlikna verkligheten. Där ser jag det som att redigeringen hör till och ser ingen förlust i det. Om man nu inte fått ngt speciellt på grund av de sakerna.

Sedan säger du manipulera dina bilder. Jag skulle inte påstå att fixa färginställningar och kontrast för att efterlikna verkligheten är att manipulera dem. Utan snarare att justera dem.


Hej hopp plopp

Shinra
Visningsbild
Handen Hjälte 1 820 inlägg
0
Svar till Lef [Gå till post]:
Jag håller med om att det också handlar om hur mycket man redigerar en bild. Att lätt ändra färger för att få fram ett mer naturligt resultat är inte direkt manipulering.

Det jag vinner i att inte redigera mina bilder är ju självklart kännedomen om att jag vet hur jag ska hantera min kamera för att ge ett naturligt resultat direkt vid fototillfället. Med dagens kameror är det inte svårt att ändra vitbalans och dylikt på plats. Och om jag kan få ett fint resultat på plats så gör jag hellre det än att ta bilder med hyffsade inställningar och sen fixa till vitbalans/färgkorrigering senare.

Angående min svanbild så är det ett av de första bilderna jag tog med min kamera, och jag laddade upp det från försvarsmaktens datorer ;p Därav det lätta blåsticket. Den bild jag har på min hemdator är redigerad och visar en vit svan ;)

Jag redigerar bilder om det behövs! men jag föredrar de bilder som blivit bra från början. Däremot är redigering/korrigering/manipulering bra verktyg för att förstärka känslor, och fotografering handlar ju (iaf för mig) precis som jag skrev tidigare; om att förmedla känslor och berätta något, och om jag behöver korrigera något i en bild för att få fram det jag vill så gör jag det självklart ^^

Du skrev att om man bara tar fram sin kamera och tar ett foto så är det bara ett halvt foto. Jag förstår tanken med att redigering skulle vara det digitala mörkerrummet och en del av fotograferingen. Men är det inte mer fotografering att använda kamerans egenskaper och inställningar för att ta en bild som är klar sekunden bilden är tagen?


Nej, bara nej.

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Shinra [Gå till post]:

Där kan jag hålla med dig, alltid bäst att se till att känna sin kamera och få en så bra bild som möjligt. Däremot så¨anser jag inte digitala kamerors sensorer att vara tillräckligt bra för att sätta det perfekt. Iaf inte lika perfekt som du kan fixa i redigering sen.

Svanbilden syftade förvisson inte på något som helst exempel :P Intressant dock xD

Fast jag är lite av den åsikten att det behövs på 99% av bilderna man tar, för det är sällan kameran prickar in färgerna så exakt. Just färger och kontrast är något jag känner att jag vill pilla rätt på så gott som varje bild.

Mer fotografering och mer fotografering. Du kan aldrig göra en dålig bild bra i redigering. Men den skillnaden jag gör i redigering är det som min kamera inte klarar av. Jag kompenserar kamerans sämre sidor.

Ska se om jag kan spalta upp lite hur jag tänker.
Vid fotografering gör jag:
* Bestämmer bildens utséende. (Vinkel, ljus, objekt... jag du hajar)
* Ställer in en slutartid för att få rätt exponering
* Ställer in fokus
* Ställer in bländare
* ISO-tal
Sedan har vi de mer digitala sakerna jag måste ställa in vid fotoögonblick
* (Vitbalans) Om jag nu inte fotar i RAW.

Nu har jag dissat lite spotmätning och sådant, men de kändes inte viktigt.

Vid redigering gör jag:
* Ställer in färger för att efterlikna de i verkligheten
* Ställer in kontrast för att efterlikna de i verkligheten

De två saker jag gör vid redigering kan jag inte göra när jag tar fotot. Det är sådant som kameran gör automagiskt och med hjälp av datateknik. Är det gjort med datateknik av kameran anser jag att jag kan göra det med datateknik i efterhand. Speciellt eftersom kameran själv inte är lika bra på det som jag är. Iom att vi kan anpassa det efter bilden, och kameran kör färdiga program utan att ta hänsyn till bilden.

Hej hopp plopp

Shinra
Visningsbild
Handen Hjälte 1 820 inlägg
0

Svar till Lef [Gå till post]:

Jag är villig att hålla med dig. Att redigera färger och liknande kan ofta ge ett bättre resultat än orginalet, dock så anser jag att man ska kämpa för att behöva ändra så lite som möjligt, och som i mitt fall; Så pass mycket att jag är nöjd med bilden som den är. Däremot så redigerar jag självklart vissa bilder, dock inte så många.

Lite kul att svanexemplet kom upp xD Just min svanbild är tagen vid Drottningholms slott, mörkt vatten och svanen har ett väldigt lätt blåstick xD

Nej, bara nej.

Lef
Visningsbild
P 34 Stockholm Hjälte 1 846 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Shinra [Gå till post]:

Mjo, det är ju alltid av intresse att utnyttja sin kamera till fullo. Dock så har inte nikon och jag riktigt samma bild av hur varm en bild på på min kusin som står framför julgranen. För kameran kommer se den gröna granen och mer eller mindre skrika VÄÄÄRME! Medans jag ser min kusin som är svensk och ganska blek, så när hon sen är röd på kort, då inser jag att kameran gjorde ett ganska taskigt jobb. Och pedantisk som jag är så vill jag redigera varje bild perfekt.

Svanar är intressanta att fota, speciellt om man fotar i starkt solljus, och inne i stan där vattnet är ganska skitigt. För det leder lätt till att du har ett jättemörkt vatten eller till att du har en blå svan. Eller både och då. Vi borde förövrigt starta trådar när vi tar bilder som vi är riktigt nöjda över, för att kunna kritisera varandras bilder och ta lite tips och så. Eller om vi skulle skapa en underkategori kallad bildkritik.

Hej hopp plopp


Forum » Fritid » Foto, bild & grafik » Redigering av digitala foton?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons