Kan jag känna mig trygg om jag bara laddar ner "lite"?
Nej. Snarare tvärtom. Att sätta dit vanliga Svenssons, har större effekt på allmänheten, än om man sätter dit stora uploaders. Det är effekt lobbyn är ute efter, inget annat.
Om jag bara laddar ner från privata trackers då?
Nej. Är det möjligt för dig att bli medlem på en sida, är det även möjligt för lobbyn.
Om jag bara laddar ner serier då?
Nej, du kan fortfarande inte känna dig trygg. TV-serier lever mer eller mindre på reklam, laddar du ner så får dom inte betalt för sin reklam. Således är det även i deras intresse att sätta stopp för nedladdningen.
Är Usenet säkrare än torrents?
Absolut. Du kan läsa mer om Usenet här:
https://www.flashback.info/showthread.php?t=193333
https://www.flashback.info/showthread.php?t=870211
Usenet må vara säkert, men det passar inte alla. Vill du fortsätta ladda ner via torrents, rekommenderar jag en VPN-tjänst.
Vad är en VPN?
http://sv.wikipedia.org/wiki/VPN
Hur mycket kostar en VPN?
Allt från 50:- i månaden och uppåt, det beror helt på vilket företag du vänder dig till.
Måste jag betala?
Det finns i dagsläget inga välfungerande gratistjänster. Vill du känna dig trygg, får du helt enkelt betala. Det finns gratistjänster, men från erfarenheter så kan jag säga att samtliga sänker din hastighet med marginal. Och bara fåtalet av dem skyddar dig.
Vilken VPN-tjänst rekommenderas?
Själv så använder jag mig utav: http://ivacy.com/
En billig och välfungerande tjänst, som ger tillgång till både VPN och Usenet.
Hur blir jag skyddad bakom en VPN-tjänst?
När du använder dig utav en VPN-tjänst, får du en annan IP-adress än din egna. Ingen, inte ens din ISP kan få fram information om vad du gör på ditt nätverk. Och i t.ex. uTorrent, kommer det att stå att du kommer från, US, UK eller Ryssland. (Om du använder Ivacy dvs.) Således kommer inte lobbyn att gå efter dig. Om de inte ens vet att du är svensk, varför skulle de då gå efter dig? Även ifall de nu av någon anledning skulle bestämma sig för att gå efter dig, kommer Ivacy inte att ge ut någon information till dem. Främst på grund utav att ingen information lagras. Här kan ni läsa vad Ivacy lagrar för information: http://ivacy.com/en/doc/logging_policy
Jag vill använda mig utav Ivacy, hur går jag tillväga?
http://ivacy.com/en/doc/help
Så nu är jag 100% säker?
Det går självklart inte att lova något, men i och med att det inte finns någon information att hämta från Ivacy, så har lobbyn helt enkelt inga bevis på att du gjort någonting. Att du även får en IP från ett annat land, gör ju att lobbyn inte kan göra något mot dig. IPRED lagen gäller i Sverige, varför skulle lobbyn börja leta efter Ryska fildelare? Känner du dig fortfarande inte tillräckligt säker, rekommenderar jag dig att kryptera dina hårddiskar med t.ex. True Crypt. Annars så kan du helt enkelt välja att utnyttja Ivacys Usenet tjänst. Mer om Usenet kan du läsa här: Kör du Usenet med VPN och 256-bitars SSL kryptering är du tillräckligt säker.
Väljer du att även kryptera dina hårddiskar, finns det inga som helst bevis, på att du gjort något olagligt.
Fortsätt fildela och sluta köpa musik/film. Stöd hellre ett VPN företag, än de äckliga mediabolagen.
Taget ifrån: https://www.flashback.info/showthread.php?t=872064
you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger