Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Bör polisen få använda mer våld?

Skapad av Peppar, 2009-08-27 16:03 i Politik

1 425
29 inlägg
2 poäng
Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg
2
Satt och kollade på det här klippet ( http://www.youtube.com/watch?v=HfiwBsuGu7E&feature=geo ) och fick en funderare: Borde inte poliser få använda mer våld i såna här situationer?
Visst, jag vet att en hel del poliser har använt övervåld, men nu förbiser vi detta. Bör inte poliser som hamnar i såna här situationer där "demonstranter" försöker förstöra polisens tjänstefordon?
Är det rätt att när en grupp som kallar sig demonstranter använda brutalt våld mot allmänheten går fria medans om en polis börjar gå emot och använda våld blir satt i rätten?
Jaja, jag vet att flera poliser har sluppit dömas för övervåld fast det är i enskilda lägen då det är person mot person, inte idioter till demonstranter mot en grupp poliser.
Men borde inte poliser få gå in med t ex batong o först försöka skrämma ut dem och sen gå till attack om de fortsätter?
Eller ännu bättre, varför inte börja använda tårgas? Det hade varit så mycket effektivare.
Har du en grupp med idioter till demonstranter som hopar sig och börjar t ex kasta gatstenar, varför inte kasta in en tårgasbomb så att de skingrar sig?

I mitt tycke, ja, poliser ska få använda våld om det krävs, t ex vid såna här situationer. Jag anser dock att man fört o främst ska använda t ex tårgas, eller vattenkanoner.

Vad anser ni?

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Golvmopp
Visningsbild
P 33 Örebro Hjälte 2 140 inlägg
0

Svar till javisst_ [Gå till post]:

But who will guard the guards?
Damn att jag inte kan det på latin längre :(
Men du fattar min poäng?

Ge mig en status!

Lagom
Visningsbild
P 34 Hjälte 4 678 inlägg
0

Svar till Golvmopp [Gå till post]:

Quis custodiet ipsos custodes?
:)



Svar till Guinness [Gå till post]:

Jag tycker att polisen ska få använda fler tillbehör som vattenkanoner, pepparspray och tasers, fysiskt direkt våld krävs inte i dom flesta fall.


Banan.

Melvis
Visningsbild
33 Vallda Hjälte 102 inlägg
0
Problemet med tårgas är att i en grupp av demonstranter finns det säkert flera procent som bara är ute efter att uttrycka sin åsikt utan våld, medan det finns dom som vill göra och gör det med våld, Polisen kan ju inte kollektivt bestraffa en grupp demonstranter där bara några få missköter sig!

Däremot kan jag hålla med om skrämsel taktiken, oftast effektiv och skadar ingen!

Ingen status

Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Melvis [Gå till post]:

I videon jag postade så står det att den gruppen som stod o kastade sten var en liten del ur demonstrationståget som hade brutit sig loss och börjar kasta sten istället.

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

Schupp
Visningsbild
P 31 Sundsvall Hjälte 5 214 inlägg
0
Jag tycker dom ska få knäppa dom på direkten. Respekterar dom inte lagen så förtjänar dom att dö!

Jag hette tidigare Taima

INGV4R
Visningsbild
P Hjälte 2 361 inlägg
0

Svar till Guinness [Gå till post]:

Haha, när jag såg länken tänkte jag AFA. Klart dom ska få använda mer våld.

Jag hette tidigare Crackhorankosken

Golvmopp
Visningsbild
P 33 Örebro Hjälte 2 140 inlägg
0

Svar till MachtheGreat [Gå till post]:

Klart den inte är. Även jag tycker att polisen ska gå hårdare till. Men först ska polisen bli mer social, gå omkring och prata med folk istället för att gömma sig i sina bilar. Om polisen blir mer öppen samtidigt som de blir hårdare men ändå har någon som vakar över dom så att de inte blir för hårda så tror jag att det kan bli mycket bättre.
Lagom:2424141:

Tackar :)
[svar:javisst_:2424142]

Men vad händer om polismakten får maktsinne och börjar ta över mer och mer? Vem ska då stoppa dom?




[/svar]

Ge mig en status!

Myssen
Visningsbild
P 31 Bromma Hjälte 5 291 inlägg
0

Svar till javisst_ [Gå till post]:

Agreed ^^

"Boo-fucking-hoo. Tänker inte tycka synd om dig, din lilla elaking." (ಥ﹏ಥ)

Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MaggotKosken [Gå till post]:

AFA är ju ren kärlek.
"VI BEKÄMPAR FASCISM! MEN VI TAR OSS RÄTTEN ATT SLÅ DIG FÖR ATT DU INTE TYCKER SOM OSS!!"
Riiight....

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

Peppar
Visningsbild
P 32 Hjälte 7 463 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MachtheGreat [Gå till post]:

Dock finns det ju rötägg överallt tyvärr.
Dock är det mer ordningsvakter (lol) än poliser som använder övervåld.

Ah you think Hamsterpaj is your ally? You merely adopted the Hamsterpaj. I was born in it, molded by it.

Golvmopp
Visningsbild
P 33 Örebro Hjälte 2 140 inlägg
0

Svar till MachtheGreat [Gå till post]:

Men i vardagen tycker jag att de ska gå omkring mer. Jag som vanlig medborgare skulle få mycket mer förtroende för polisen om de gick på stan/där jag befinner mig och bara kallpratar med en då och då. Att veta att polisen kan vara snäll och inte bara böta en för att man inte har lyse på cykeln eller dyl.

Klart att det vore högst osannolikt att polisen skulle ta över makten. Men om de får för mycket spelrum finns möjligheten. Därför ska man aldrig släppa dom helt fritt.

Ge mig en status!


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Bör polisen få använda mer våld?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons