Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Vegetariskt eller ej

Skapad av snorlaxx, 2009-09-05 18:20 i Mat & träning

7 278
219 inlägg
3 poäng
Sex och blandat
mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till zleeep [Gå till post]:
Men satan i gatan. Har jag någonsin påstått det? Jo, det är klart det är, men nu diskuterar vi köttindustrin här.

Djurens Rätt baserar sina fakta på olika studier och rapporter från till exempel Jordbruksverket och Svenska Veterinärmedicinska Sällskapet. Du kan gå in på http://www.djurensratt.se och klicka dig in på deras faktabas och hitta deras olika källor där om du vill. Dessutom är det här inte en tävling, eller missade jag något?


korv

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till trumpelfia [Gå till post]:
Tjoho, man behöver inte alls kött för att vara stark :3


korv

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till mosc [Gå till post]:

Inte en tävling, jag som trodde det handlade om att visa att den andre har fel?

Men om det är lika synd om dessa "djur" så borde ju du sluta använda allting du använder i din vardag för detta har någon gång orsakat lidande till "djur"

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till zleeep [Gå till post]:
Mja... Diskussioner ska vara konstruktiva, man ska ta åt sig och fundera över motargumenten, annars finns det ingen som helst mening med det.

Intressant tanke. Jag gör det jag kan; äter inte kött, använder icke djurtestade produkter och så vidare. Jag lever efter det fina mottot "ingen kan göra allt men alla kan göra något".


korv

Reignofdarkness
Visningsbild
P 34 Hjälte 1 845 inlägg
0
Det är samhället och pengakåta fittor som föder upp djur skittrångt i burar som gör att man tvivlar på att äta kött eller inte. Skulle det ha varit på stenåldern skulle jag inte tveka att sprätta upp halsen på en ko eller nåe då jag vet att den har haft ett fint liv innan.
mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till Reignofdarkness [Gå till post]:
Koncist och så rätt!


korv

nephilim
Visningsbild
P 32 Falun Hjälte 8 307 inlägg
0

Svar till zleeep [Gå till post]:

Då äter vi upp djuren :D ;)

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till trumpelfia [Gå till post]:
Varför ska man ta piller när det finns vegetariskt proteinrik mat..?


korv

INGV4R
Visningsbild
P Hjälte 2 361 inlägg
0

Svar till kalle102 [Gå till post]:

Haha XD true true. Man får ju tänka så ibland.



STOOOOR FRÅGA!

ÄR DET OKEJ ATT VARA KANIBAL OM MAN ÄR VEGETARIAN? MAN ÄTER JU INTE DJUR!

Jag hette tidigare Crackhorankosken

Karriis
Visningsbild
F 31 Luleå Hjälte 2 620 inlägg
0
Vegetarisk mat är god som fan! Jag var vegetarian i över ett år, men sen drog jag på mig ätstörningar och fick knappt i mig dom näringsämnena som kroppen behövde, så jag fick återgå till kött.

Men i det här sammanhanget ska man inte tänka på djuren. Dom dör ändå förr eller senare, och visst, det är djurplågeri när dom ska slakta djur eftersom vissa inte gör på rätt sätt... men djuren vi äter är ändå uppfödda för att dö.

Ska kanske tillägga att jag åt vegetariskt för att jag inte klarade av att äta kött. (trodde jag, sen visade det sig vara all mat jag blev illamående av, och illamåendet visade sig vara ångest!)

Karoline Renée @ YouTube

Katten
Visningsbild
P 37 Nyköping Hjälte 953 inlägg
0
Svar till noora [Gå till post]:

Jag tycker även att det ska finnas alternativ för dem som inte gillar vegetarisk föda, frukt och grönt, bönor och ja allt vad det finns.

För det är bara att inse, alla gillar inte grönsaker i maten.
Visst är det nyttigt, men det är mycket annat med.

Veganer, vegetarianer och muslimer har tillgång till specialkost då det oftast strider mot deras principer eller religioner eller vafan.
Det är ytterst få människor som får sådan kost för att dem inte tål eller klarar av det. (gluten/laktos intoleranta etc etc)

Resten är ett pack som inte tycker om att äta och hellre äter, av olika moraliska anledningar.


Men så kommer det till oss som mår dåligt, äcklas och kanske rentav spyr av att äta mat där det stoppats ner majs eller tomat i.

Det enda vi får är ett "men sluta vara barnslig, det är nyttigt, peta bort det"

Be en muslim peta bort fläsk ur maten och äta det?
Be en vegetarian peta bort kyckligen, eller biffen ur grytan och äta det ändå.
Nej då jävlar blir det liv så innihelvete.

Det är helt ok med nyttig och grön konst, SÅLÄNGE det finns alternativ för dem som inte klarar av eller vill äta skiten.


Visst kan jag medge att det var lite off-topic, men då det pratas så jävla mycket om att äta nyttigt och att ge skol-eleverna mer grön mat börjar man bli trött.

↓ ↘ → + P HADOUKEN

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till trumpelfia [Gå till post]:
Protein ja. Aldrig haft näringslära? Man kan äta en vegetarisk kost och fortfarande vara lika stark som en köttätare. Så länge man äter rätt.


korv

Anonymare
Visningsbild
94 Hjälte 372 inlägg
0

Svar till noora [Gå till post]:



Kött är ju ganska gott....
Vegetariskt är ju bra eftersom en hel del av kosten består av grönsaker och liknande.
Köttet innehåller ju protein men som du sa ska vegetariska rätter också innehålla det.
Jag föredrar personligen att hålla mig till kött främst för att jag kan inte överleva utan kött, its my life!

Undantaget med hästkött =)

Jag gör saker.

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till trumpelfia [Gå till post]:
Tänkte bara informera dig lite!


korv

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till trumpelfia [Gå till post]:
Det ligger inte i min natur att vara elak! Det var en simpel fråga.


korv

zleeep
Visningsbild
P Varberg Hjälte 3 959 inlägg
0

Svar till mosc [Gå till post]:

Men allting du ser omkring dig, alla tvåler, alla mediciner, och då menar jag ALLA har blivit testade på djur, schampo osv.

you are a strange man, he said. I replied: or... a manly stranger

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till zleeep [Gå till post]:
Det är en annan diskussion. Nu pratar vi om huruvida man ska ÄTA djur eller inte.


korv

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till trumpelfia [Gå till post]:
Inte meningen att göra dig ledsen i ögat!


korv

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till parsson [Gå till post]:
Det är inte svårare om man vet vad man håller på med.
Lär dig att formulera, skriva ut ord, använda punkt och kom tillbaka sen.


korv

fadyman112
Visningsbild
P 27 Malmö Hjälte 672 inlägg
0
kött är gott?jag kan inte äta nån maträtt utan kött

Jag har ett skithårt sixpack, men jag älskar det så mycket att jag har ett stort lager med fett över det för att skydda det!

snorlaxx
Visningsbild
F 30 Stockholm Hjälte 483 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Kitsune [Gå till post]:
"* jag vill inte bidra till onödigt lidande"
Vilket lidande? Onödigt lidande för djuren är olagligt i sverige, svenskt kött orsakar alltså inte onödigt lidande.
I övrigt blir ju "onödigt" en definitionsfråga, olika människor ser olika på vad osm är onödigt, då blir detta inte heller ett bra argument.


Har du hört talas om folk som bryter mot lagen? Mycket är olagligt, ändå bryter folk mot lagen och detta förekommer tyvärr även inom köttindustrin. Du kan väl knappast påstå att djur som är intryckta med massa andra inte mår dåligt av att inte kunna sträcka på ben/vingar? Att de får så mycket mat att deras tillväxt sker flera gånger snabbare än hos ett narturligt uppfött djur, och alla de sociala problem de får av att leva i en sådan stor flock som magsår, svansbitning mm.

"* djur är individer som bör respekteras. djur är inte mat eller varor"
Samma argument skulle ju kunna dras upp med morötter.
Jag anser att morötter bör respekteras och växa fritt, alltså får ingen äta morötter.
Igen blir det ett argument baserat på personliga känslor, och inte fakta.
Då blir det ogiltigt.


De flesta vegetarianer/veganer menar ju att de tycker att individer med upplevelse- och smärtförmåga inte ska plågas och tvingas leva i onarturliga förhållanden. Växter lever, ja, men det är vetenskapligt bevisat att de inte har ett centralt nervsystem = de kan inte känna något. Så alltså kan man väl jämnföra din åsikt om "morötternas rätt" med att du lika gärna kunnat tyckt samma sak för en sten.

Fan vilka små pattar din dotter har

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till Meltup3 [Gå till post]:
Och majoriteten av sojan går till djurfoder. Dessutom skövlas regnskog också ner för att ge bete åt köttdjuren.


korv

fiskora
Visningsbild
P 32 Södertälje Hjälte 79 inlägg
0
Här fanns lite åsikter: http://www.geocities.com/CapitolHill/Lobby/2625/hurmansv.txt

Om någon orkar läsa :)

Ingen status

Divinity
Visningsbild
F 35 Stockholm Hjälte 1 853 inlägg
0
Svar till Meltup3 [Gå till post]:
Haha, visst, har du någon källa på det? :) Tyvärr är det så att minst 90% av all soja som odlas används till djurfoder, alltså "äter" en person som äter kött betydligt mer soja än en vegan, den tar bara omvägen genom ett djurs kropp. Ganska stort resursslöseri om du frågar mig. Det är betydligt mindre energikrävande att äta sojan direkt (det bästa är dock självklart att äta ekologisk soja) än att ett djur ska behöva äta det och dö innan man får proteinerna man är ute efter genom maten.

Har du svårt att tro mig kan du få några källor som konstaterar det jag sagt:
http://www.klimathotet.net/#sojaodling
https://www.pirab.se/FTP/Kund13283/KundOrder648556/huvud/Soja%20milj%F6bov%20pressmeddelande.pdf
http://jordoskog.lokaltidningen.se/article/20091005/ARTIKLER/710099981

Meep!

snorlaxx
Visningsbild
F 30 Stockholm Hjälte 483 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Uffe90 [Gå till post]:
var har jag sagt att fiskar inte räknas?


Fan vilka små pattar din dotter har

Woodcat
Visningsbild
F 33 Malmö Hjälte 418 inlägg
0

Svar till B3NIZ [Gå till post]:

det du!

live fast dye blonde

Woodcat
Visningsbild
F 33 Malmö Hjälte 418 inlägg
0

Svar till B3NIZ [Gå till post]:

får jag din flickvän? ;;;;;) nej shit off topic eller nåt heddå!!!

live fast dye blonde

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till wertique [Gå till post]:

"Det lär ju inte slaktas mindre djur bara för att jag slutar äta kött"

Om alla tänker så, nej. Däremot kan man åstadkomma saker om man är flera.

"Om det nu är så dåligt för miljön, så kan jag börja panta alla mina flaskor, så det blir en balans"


Om det ändå funkade så!

korv

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till B3NIZ [Gå till post]:
Vad är det du vill veta?


korv

mosc
Visningsbild
31 Handen Hjälte 364 inlägg
0

Svar till B3NIZ [Gå till post]:
Haha jaha.


korv


Forum » Fritid » Mat & träning » Vegetariskt eller ej

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons