Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Grunge påväg tillbaka?

Skapad av Monopolgubben, 2009-10-12 23:50 i Musik

2 087
23 inlägg
0 poäng
Monopolgubben
Visningsbild
P 34 Luleå Hjälte 646 inlägg
0
Ja, jag tycker mig se flera ungar som går runt i typisk grunge outfit nu för tiden. Har även hört en del underground musik (lokalt så som från andra städer/länder) som påminner väldigt mycket om just 90-talets grunge också.
Pearl Jam släpper nytt, Alice in chains släpper nytt. Har från vissa håll hört om en möjlig Reunion av Soundgarden (tvivlar, men ändå.)

Jag vet inte, det skulle vara fint med en ny grungevåg eftersom jag i princip är uppvuxen med den musiken omkring mig.

Vad skulle ni säga?

The class of '25

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Gargamel
Visningsbild
Hjälte 12 749 inlägg
0
Betvivlar att den vågen kommer komma igen (inte på samma vis). Pearl jam spelar i princip inte grunge längre, AiC:s nya verkar inte heller så grungit. Finns några spanska band som är lite smålovande men njae, betvivlar det. Dock är det sant att man ser massa kids springa runt i "grunge"kläder, men det är väll snarare att de anamat en tämligen vanlig amerikansk stil och en utveckling från den ack så vanliga emoskiten som gällde tidigare. :)

Moderna vetenskapssamhället är lika förljuget och ruttet som medeltida Kyrkan. | "Hellre diktator än gay"

Hampys
Visningsbild
P 33 Helsingborg Hjälte 1 471 inlägg
0

Svar till Monopolgubben [Gå till post]:

hellre en släng med renodlad heavy metal!

Mot oändligheten och vidare!

Andy
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 7 344 inlägg
0

Svar till Monopolgubben [Gå till post]:

Det hoppas jag verkligen!

Jag har aldrig slutat vara grunge!

I'm back, with blazing arrows

Monopolgubben
Visningsbild
P 34 Luleå Hjälte 646 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Garm [Gå till post]:

Självklart så kommer aldrig grungen bli "detsamma" som på 90:talet men det kan hända att dessa gamla band ger inspiration till någonting nytt i liknande stil.

Att småsnoren springer runt i flanellskjortor tycker jag bara är ett plus faktiskt :P Jag ser hellre en 12 åring i en rutig mysig skjorta än att dom ser ut som att dom har blivit sminkade under våldtäkt i ansiktet :P

The class of '25

Monopolgubben
Visningsbild
P 34 Luleå Hjälte 646 inlägg
Trådskapare
0

Svar till KrallSnucke [Gå till post]:

Keep up the good work ;)

Jag hoppas också på en ny våg av grungen. Däremot så tror jag inte den blir riktigt lika stor nu om den kommer.

The class of '25

Gargamel
Visningsbild
Hjälte 12 749 inlägg
0

Svar till Monopolgubben [Gå till post]:
Tror inte den ens kommer komma tillbaka. Finns möjlighet att folk tröttnat på tonårsskrikken i falsett och börjat gå efter lite lugnare och tyngre rock, men grungen tror jag kommer förbli död då. :)

Personligen ser jag hellre söndersminkande skitungar än äckliga skitungar i flanell som avgudar en död person som bara är känd för att han blåste skallen i bitar.


Moderna vetenskapssamhället är lika förljuget och ruttet som medeltida Kyrkan. | "Hellre diktator än gay"

nholmbom
Visningsbild
F 36 Jokkmokk Hjälte 207 inlägg
0

Svar till Monopolgubben [Gå till post]:

Me love grunge, och allt som hör till. Så gärna för mig! Gimme!

MillyMurder
Visningsbild
F 31 Jönköping Hjälte 1 079 inlägg
0
Hoppas inte.. Grunge skulle bli det nya emo.
Hatad av alla bara för att man inte vill va random (y)

Jag redigerar mina bilder för att se bra ut. Är ful och dryg IRL.

Andy
Visningsbild
P 35 Stockholm Hjälte 7 344 inlägg
0

Svar till Monopolgubben [Gå till post]:

Det kommer ju aldrig bli lika stort eller bra som 90-tal. Och jag vill egentligen inte att det ska komma massa nya postgrunge band heller... det blir bara så dåligt.. :/

Jag skrev en liknande tråd som den här i ett annat forum för ett tag sen.. Ska se om jag kan hitta den!

I'm back, with blazing arrows

Hampys
Visningsbild
P 33 Helsingborg Hjälte 1 471 inlägg
0

Svar till LOLKRALLEN [Gå till post]:

skithuve

Mot oändligheten och vidare!

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
0
Nja det hoppas jag inte, tycker att grungen passar bra som död.

Min internetkuk är alltid större än din.

GrungeGuy
Visningsbild
P Hjälte 1 362 inlägg
0
Grungen dog, tror inte reinkarnation gäller just nu :p.

Dock så har vi ju Seether, Nickelback och Takida, men de har inte riktigt samma stil som de bästa.

Fan att drogerna inte skulle nå fram till dem som de gjorde med Kurt och Layne. Dagens röster är lite för "jag röker bara cigg med 2 cm filter"-aktiga.

+ att all utrustning just nu är så "clean" eller vad man ska säga. Man får inte det där "dåliga" ljudet som man hade förr :(

Ingen status


Forum » Fritid » Musik » Grunge påväg tillbaka?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons