Jag sitter här efter midnattstimme och lider av tristress. Den obligatoriska kaffekoppen står nära till hands nästan fylld till brädden och spindelharpan ligger nästan centrerad på skrivbordet.
I bakgrunden surrar Mozarts 19:e pianokonsert och jag är allmänt uttråkad.
I Firefoxfönstret finns den vanliga fliken med Hamsterpaj öppet och mina vanliga olater gör att jag går igenom adminfliken, godkänner lite avatarer som egentligen är undermåliga för att sedan klicka på Träffa och få syn på listan 'Snacksuget folk just nu'.
Jag läser snabbt igenom alltihopa och slås nu av tanken: hur pass obegåvat är det egentligen att skriva saker såsom 'va e alla heta brudar????', 'e ju fan otroligt...inga heta brudar här....var är ni då?'.
Måhända att jag är gammalmodig, eller troligare mer begåvad än skribenterna i listan, för efter vad jag alltid har utgått ifrån efter diverse psykologikurser och lite allmänt fjockel bland datingtipsböcker, så är det egentligen en tämligen nedsättande term på kvinnor (förmodligen heter det tjejer på Hamsterpaj då bara fåtalet egentligen kommit över tjugo).
Ja, jag stör mig på ordet 'brud' då det saknar intelligens, förfining för att inte säga taktkänsla. Om jag frågar nu; kommer man längre om man säger bruden, eller är det ett handlöst fall ned i sin egengrävda grop?
Uppenbarligen anser jag det senare är det självklara valet men likväl nyttjas ordet.
Ett trevligt alternativ som är vulgärt uppenbart, intelligent och enkelt, men som ändå drar uppmärksamheten till en hade väl kunnat vara i stil med: 'Nattflicka av tystnad, tala med en ensam ungdom?.'.
Lagom smörigt, påvisar en hyfsad vokabulär och man skiljer sig ifrån mängden.
Om någon nu lyckats ta sig hit, vad är egentligen preferabelt? En uppenbart kåt människa utan finess som vill prata med en tjej, eller något intelligentare som också visar respekt.
Frågan är öppen för diskussion: kan ungdomar inte uttrycka sig bättre än att säga bruden?
Inget gör mig så smickrad som att bli kallad för syndare.