För er som inte vill läsa Aftonbladet:
Tv-kanal visade stening i Pakistan

Foto: ABCNEWS
LÄS MER Frige Sakineh Allt om steningsdömda iranskan.
Kvinnan ska ha visat sig ute med en man i nordvästra Pakistan.
Straffet: stening till döds.
En arabisk tv-kanal har visat bilder på vad som ska vara ett dödsstraff.
Bilderna visar män i turbaner samlade runt en kvinna med en svart huva över huvudet. De plockar upp stora stenar som de gång på gång kastar mot henne tills hon ligger orörlig, utsträckt på marken.
Steningen sades ha ägt rum i klanområdet Orakzai. Tv-kanalen al-Aan med bas i Dubai bevakar kvinnofrågor i arabvärlden. Filmen säger sig kanalen ha fått av sina källor.
Militanta talibaner
Steningen utfördes uppenbarligen av militanta talibaner.
Filmen är en stark påminnelse om att militanta extremister fortfarande kontrollerar områden i nordväst där de tillämpar sin stränga tolkning av islam, trots att armén säger sig ha försvagat deras ställning med militära offensiver.
Tv-kanalen sade sig också ha tillgång till en annan film på en man som avrättas med skott. Möjligen var det honom kvinnan setts ute med, men varken äktheten eller var bilderna tagits hade kunnat bekräftas.
Sådana filmer är inte unika. Förra året upprördes pakistanier över tv-sända bilder på hur militanta extremister i Swatdalen, som också ligger i nordvästra Pakistan, offentligt pryglade en tonårsflicka som påstods ha ett förhållande. Den filmen undergrävde med sin brutalitet allmänhetens stöd till talibanerna i Pakistan.
Protestlista
Aftonbladet har tidigare skrivit om den morddömda Sakineh Mohammadi Ashtiani som är dömd att stenas till döds efter en påstådd kärleksaffär. Och en protestlista med fler än 130 000 namnunderskrifter har lämnats in till Irans ambassad i Stockholm.
Jag tycker islam är bra. Mer sånt i vårt samhälle, så kanske tjejerna lär sig vilka som bestämmer.