Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Köpa sex

Skapad av Anonym, 2011-09-29 17:57 i Sex & Sinne

41 597
100 inlägg
1 poäng
Sex och blandat
Smacker
Visningsbild
P 34 Karlstad Hjälte 1 757 inlägg
0

Svar till Minus [Gå till post]:
om man bara vill byta pengar mot sex då? x)

om alla tolkade det jag skrev på rätt sätt skulle alla förstå mig bättre

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

JOhanmetal
Visningsbild
P 34 Hjälte 405 inlägg
0
Svar till Gnagis [Gå till post]:
Tur att du skrev det där så jag slapp!




Förövrigt är det nog riktigt att man inte är hora bara för att man sålt sex en gång. Man är inte målare bara för att man målat sin brorsas hus en gång (och man har inte varit målare heller) och fått en slant för det. Hora är som sagt ett yrke.

I Bonniers ordbok står det:

Hora: Vardagligt ord för prostituerad kvinna.

Prostitution: Vanemässigt erbjudande av sexuellt umgänge mot betalning. (o.s.v.)

Ingen status

-Mattias
Visningsbild
P 31 Arboga Hjälte 3 066 inlägg
0

Svar till AlltEUpptaget [Gå till post]:
Det är ingen smaksak. Det är som att säga att det är en smaksak om bilen som står där är en Volvo eller inte, när det är världskänt och fakta att det är en Volvo.

Tar man betalt för sex så är man en hora - en gång eller fler spelar ingen roll. Sen om man blivit tvingad till att vara en hora har ingen inverkan på själva defineringen av 'hora'.

Att man idag använder odet till mycket mer än bara prostitution har heller ingen inverkan på ordets verkliga betydelse.

Ingen status

-Mattias
Visningsbild
P 31 Arboga Hjälte 3 066 inlägg
0

Svar till JOhanmetal [Gå till post]:
I Svenska Akademins Ordbok (som är det oficiellaste du kan komma), står det att hora = prostituerad kvinna.

prostituera = utbjuda sig till någon till tillfälligt könsumgänge; sälja sig, prostituerad; * som prostituerar sig

Ingen status

Korvsson
Visningsbild
P 31 Uddevalla Hjälte 1 373 inlägg
0

Svar till Gnagis [Gå till post]:
Jag anpassar mitt språk till lyssnaren. Använder den jag pratar med ord som fitta och hora som skällsord så gör jag också det. Men när jag säger att någon är en fitta så menar jag inte att dom är en "våt ängsmark" (eller ett kvinnligt könsorgan, som jag primärt tolkar det ordet som).

Självklart så är det bra (och ibland dåligt) att ord får nya användningsområden, men om någon säger att dom ska köpa en hora så menar dom att dom ska köpa det ordet betyder dvs någon som säljer sexuella tjänster för valuta, inte att dom ska köpa någon person som har betett sig extra lösaktigt eller "fittigt". Tråden går ju ut på att TS fundera på att köpa en hora och AlltEUpptaget sa att hora och prostituerad inte var samma sak, vilket det är. Att sen ordet kan användas till andra ändamål är oväsentligt.

Angående det där med drinkarna så var det det mitt citat var till för, då drinkar inte kan likställas med valuta av något slag.

Ingen status

_Ozzy_
Visningsbild
P 36 Örebro Hjälte 5 210 inlägg
0

Jag hette tidigare _Ozy_

-Mattias
Visningsbild
P 31 Arboga Hjälte 3 066 inlägg
0

Svar till Gnagis [Gå till post]:
Jag kunde den exakta betydelsen utantill, därför sökte jag snabbt upp med hjälpmedel som finns tillhands här på internet, just för att kunna kolla upp saker när man behöver det, t.ex i en diskussion.

Att du liknar prostitution med fildelning av piratkopierat materiel tänker jag inte ens bry mig om kommentera.

Ingen status

nephilim
Visningsbild
P 32 Falun Hjälte 8 307 inlägg
0

Svar till Smacker [Gå till post]:
Det är ju just det som är att köpa. Att byta pengar mot något annat...

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

Smacker
Visningsbild
P 34 Karlstad Hjälte 1 757 inlägg
0

Svar till nephilim [Gå till post]:
ahaaa! fan, hur kan jag ha missat det.. därför tanterna i kassan blir så förvånade när jag försöker betala med sexuella tjänster.

om alla tolkade det jag skrev på rätt sätt skulle alla förstå mig bättre

-Mattias
Visningsbild
P 31 Arboga Hjälte 3 066 inlägg
0
Svar till DuckTales [Gå till post]:
Fast ännu mer nej
Bonniers ordbok kan slänga sig i väggen om jag tar fram Svenska Akademins ordbok som är det enda officiella som svenska språket bygger på;

http://sok.saol.se/pages/P343_M.jpg
http://sok.saol.se/pages/P720_M.jpg

http://www.svenskaakademien.se/svenska_spraket/svenska_akademiens_ordlista/saol_pa_natet/ordlista

Ingen status

DevilsWar
Visningsbild
P 34 Järfälla Hjälte 1 254 inlägg
0

Svar till Nathanie [Gå till post]:
och de vet du därför att?;o

Never give up, never back down!

Minus
Visningsbild
F Göteborg Hjälte 5 137 inlägg
0

Svar till Smacker [Gå till post]:
Har för mig att man inte får byta pengar eller alkohol mot sex.
Men allt annat går ju bra:)

MEN om du filmar medans du har sex med en person som får betalt för att ha sex med dig så räknas de ju som porrfilm, och det är ju lagligt :)

Ingen status

harddrive
Visningsbild
P 32 Vara Hjälte 2 779 inlägg
0

Svar till AlltEUpptaget [Gå till post]:
Så om jag säger att äpple = päron så har jag väl också en åsikt.

Är jag dumfan då? Tyvärr, ja.

Ingen status

sandra111
Visningsbild
F 32 Hjälte 3 499 inlägg
0
Jag råkade komma in på en sidan en dag, där en kvinna säljde sex ^^ Men ja minns inte vad sidan heter ;p Kan skriva om ja kommer på det! Man kan komma till så konstiga sidor om man skriver en adress fel ;o ex. http://www.googletranslate.se är en kul sida ;) Kanske finns svar på din fråga där med, testa :)

20.12.2007 <3


Forum » Livet » Sex & Sinne » Köpa sex

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons