Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Insekter - lösningen på världens matbrist?

Skapad av Salvator, 2011-11-21 15:50 i Samhälle & vetenskap

28 758
74 inlägg
0 poäng
Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0
Gårdagens agenda hade ett kul litet inslag om just insekter. Det releventa börjar efter 13 minuter, hoppa fram till det. Inslaget om insekterna är bara fem minuter långt så ni kan allt ta er tid att se inslaget. :)
http://svtplay.se/t/103430/agenda

Aftonbladet har också skrivit om det: http://www.aftonbladet.se/matvin/article11355846.ab

FN ser insikter som ett tänkbart alternativ till kött och som en tänkbar åtgärd på världens matbrist. Insekter är rika på protein och vitaminer så varför inte? Tror ni att insekter kan fungera som ett alternativ till kött och fisk?
Jag vet inte insektsproduktionen ser ut utifrån ett miljöperspektiv men har väldigt svårt att se att den skulle kunna vara i samma klass som köttindustrin. Kanske kan vi råda bot på den globala uppvärmningen om vi byter bort vårt nötkött emot insekter?
Skulle du kunna tänka dig äta en sådan här söt och smaskig liten larv istället för kött om du visste att det var bra för miljön?

Forum image

Tror ni att det i huvudtaget kommer att vara möjligt att få folk i västvärlden att äta insekter dagligen eller är det mentala steget för stort för oss?
Om du var tvungen att äta en insekt vilken skulle du då välja? :)




Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

SnoX
Visningsbild
P 34 Sundsbruk Hjälte 277 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Vi käkar ju räkor, så why not. Ser ingen större skillnad på en larv eller en räka! :)

My name is Jeff

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0

Svar till SnoX [Gå till post]:

Mjo, de är väl ganska lika men det är ändå inte riktigt samma sak?
Skulle du kunna äta insekter då? :)



Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0
Jag är dödligt fobisk för allt som kryper, krälar, och flyger och som har något liknande insektsform, så jag kommer inte gå nära ett matbord där det finns insekter på.

Men det är en intressant matlösning, har hört en del om det förut, och det man kan göra för att sälja in produkterna hos den västerländska befolkningen är att till exempel mala dem till pulver och mindre beståndsdelar som man sedan gör mat av.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Kufuffin
Visningsbild
P 35 Ljungskile Hjälte 274 inlägg
0
Nja, efter alla beskrivningar Bear Grylls gett om snorsmak osv så tror jag att jag hoppar över att äta insekter om det inte hänger på min överlevnad förstås.

Och skulle jag bli tvungen att välja nån så finns det tydligen en larv i Australiens outback som smakar jordnötssmör, låter helt okej.

I could be another fool, or an exception to the rule, you tell me the morning after.

SnoX
Visningsbild
P 34 Sundsbruk Hjälte 277 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Ser ingen anledning till att jag inte skulle kunna, gör en gryta av alltihop och du märker inte vad du stoppar i dig. Som det är idag vet du ju aldrig vad det egentligen är du stoppar i dig när du äter någonting. Du litar blint på vad förpackningen säger. Eller så bryr du dig helt enkelt inte. Mat som mat helt enkelt.

Sen måste det ju som du säger vara bättre för miljön, samt billigare och enklare att odla fram stora mängder insekter till matproduktion. Än vad det exempelvis är att avla grisar, kor eller whatever det nu är vi äter.

My name is Jeff

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Syndafloden [Gå till post]:

Du är långt ifrån ensam om att ogilla insekter. Kan inte säga att jag är särskilt förtjust i dom heller, vissa insekter är okej dock.
Det är väl just det som är problemet att få folk att inte vara så rädda för småkrypen. Pulver eller mos kan nog fungera men det bästa vore väl att få folk att acceptera dom som dom ser ut. Det återstår väl att se om det är möjligt?





Svar till SnoX [Gå till post]:

Ja en vanlig "hot dog" innehåller en del mindre trevliga grejer och de äter folk glatt iaf. Frågan är väl om folk kommer att äta det om de vet att det är mosade larver eller något?

Mjo det borde vara det iaf. Köttindustrin står idag för en ganska stor del av alla koldioxidutsläpp trots allt. Det finns trådar om det i miljöforumet.
Jag undrar vad folk skulle tycka om en politiker satt och sade att vi nu mera ska ha insekter som skolmat istället för kött pga. miljön. Skulle någon acceptera det? :)





Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Det är inte så mycket "usch, vilken ful krabat" utan "AHMAGAD HELVETE FLY INNAN JAG DÖR" och en millisekund senare har jag hoppsprungit tvärsöver rummet och in på toaletten (har bara hänt en gång).

Så att acceptera dem som de är kommer nog inte hända. Pulver kan jag sträcka mig till, då har de reducerats till icke-insektiga beståndsdelar.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Ballehakan
Visningsbild
P 31 Linköping Hjälte 1 489 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Om de är i pulverform och används som bas i en soppa eller grytan så kan jag tänka mig det. Att sitta och sörpla i mig mjölmaskar som nudlar skulle jag inte göra. Rostade insekter skulle jag nog inte heller ha några större problem med.

Om jag skulle välja någon insekt att äta skulle det nog vara en rostad gräshoppa, för jag har hört att det smakar som chips. :D


"Kill your parents Tracy." ~ God

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Syndafloden [Gå till post]:

He he, okej. Gäller det alla insekter eller är vissa värre än andra? :)

Jag är lite tveksam till att pulver skulle kunna bli någon ersättare för kött. Lite tuggmotstånd vill man väl ända ha till sin mat? Pulver brukar inte vara särskilt gott heller. :)


tchomaz
Visningsbild
Hjälte 2 088 inlägg
0
levande lär jag nog ha stora problem med att få ner, medan döda, färdigt tillagade skulle säkert fungera bra
Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
I princip alla. Flugor, bananflugor är okej. Myggor och knott är rätt okej, men de är ju jobbiga av andra skäl. Myror är helt okej med, men också lite jobbiga av vanliga skäl. Getingar och bin är lite fifty-fifty med rädsla och respekt för att de kan stickas.

Utöver det gäller det typ alla insekter, kryp, spindeldjur.

Mjo, pulver kommer ju inte ha samma konsistens, men sedan beror det ju på hur världen mår vid de laget att det blir aktuellt. Äter hellre ett proteinberikat bröd eller en risotto med insektspulver än en insekt, omjag måste välja.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Krulljesus [Gå till post]:

Kan väl börja med att säga välkommen till forumet. :)

Enligt agenda rör dig som om 2,4 miljarder så det är faktiskt en ganska stor del av mänskligheten som redan äter insekter.
Det kan så klart även ändras i västvärlden också men frågan är hur och varför det skulle göra det? Vi kan knappast säga att vi har brist på mat så vi har väl inget egentligt behov av att börja äta insekter.
Insekter har endel fördelar med som även vi kan dra nytta av, t.ex. är de rika på protein och vitaminer, men frågan är om det räcker för att det mentala steget ska kunna överstigas?

Nä, att äta råa insekter gör väl knappast de som äter insekter idag heller. Någon slags tillagning förutsätter det. Vi äter ju knappast vårt kött rått idag.




Svar till Syndafloden [Gå till post]:

Oki ok. Akta så du inte får hem en spindel i posten. :)

Om det ska användas som en åtgärd för att förbättra miljön är det väl aktuellt redan idag? Det bästa är också att förebygga framtida svältkatastrofer istället för att hantera dom när/om det väl sker. Så nog kan vi allt redan idag börja äta insekter.
Det är bara att ge dig ut på jakt nu efter någon smaskig spindel till middag, ;)



Nannonoys
Visningsbild
P 30 Hjälte 2 842 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Självklart så kommer de ju tillagas, vi äter räkor så varför inte?

Så länge det smakar gott hade jag inte haft några problem med det.. Är ju inte så att man ska äta råa larver..

Precis som att du inte äter en rå kräfta.

"While I thought that I was learning how to live, I have been learning how to die." -Leonardo Da Vinci

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0
Forum image

Visa spoiler
Vet jag suger på det här men ni fattar!

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.

FredrikHimself
Visningsbild
34 Luleå Hjälte 3 543 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
http://www.youtube.com/watch?v=J5MvXEnRHXo&feature=related

Om jag tycker att det är gott så äter jag det. Oavsett vad det är, hur det ser ut, hur det kan ha sett ut eller om det kunde prata.

Ingen jävla status.

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0

Svar till McKay [Gå till post]:

Ja i näringsväg och kanske även utifrån miljösynpunkt verkar det svårt att argumentera emot det även om det känns fel att äta insekter. Oftast vill man även att ens mat ska se bra ut och jag måste nog säga att jag inte blev särskilt lockad av insekterna i agenda, även fast de var tillagade och säkert goda med. Det är väl tillräckligt svårt idag att få folk att mindre kött, kyckling och grönsaker gillar åtminstone folk i allmänhet till skillnad från insekter.

Det kanske blir intressant i framtiden om det körs igång en massiv lobbyverksamhet för insekter. Undrar hur reklamfilmerna kommer att se ut då? Tänk dig typ bregott fabriksreklamerna men du byter ut kossan emot massa larver. :)

He he, ja det kanske var en pik emot SD från SVT's sida? :)
Fast tror faktiskt inte det skulle vara några problem, vi har väl svenska insekter här med som de kan försvara om de vill. Skulle förvisso vara kul att se Åkesson, eller antagligen nästa partiledare för SD, stå och påpeka att de stackars barnen i skolan inte för äta kött pga. insekter. :)



Murrig
Visningsbild
F Hjälte 1 695 inlägg
0
Låt oss säga att vi bytte ut Sveriges slakterier mot insektsuppfödning. Skulle det verkligen gå åt mindre mat för att föda upp 1 kilo larver som ett kilo fläsk? :o

Som vegetarian avstår jag nog även från insekter, men hade inte haft några problem med det annars. Som man nämnt tidigare så skulle man högst troligt inte börja äta råa larver. (Snarare larvfärs och fjärilspasta! :D)

För övrigt tror jag att propagera för insekter som standard föda i Sverige hade varit ganska resultatlöst. Mat idag ses ju inte som ätbar om den inte precis skapades i köttdisken på Ica Maxi och ser trevlig ut. Nej i dagsläget tror jag inte att gemene Svensson har mentaliteten till något sådant. Människor tenderar inte att uppoffra sig för förändringar förrän deras egna existens står på spel.

What doesn't kill you fucks you up mentally.

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Idiot. Det finns ingen matbrist i världen, det produceras om jag inte missminner mig, 2700 kalorier varje dag. Så alla i världen skulle kunna vara överviktiga och vi slipper peta på äckliga insekter. Dessutom äter folk redan insekter.

Kissimurra
Visningsbild
P 31 Umeå Hjälte 3 761 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Varför inte? Först var alla skeptiska till sushi, men nu är det värsta träden och alla städer har minst 3 sushi ställen.
Det jag menar är att det låter lite skumt just nu, men sen kommer nog folk acceptera att larver finns på tallriken.


Ingen status

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0

Svar till McKay [Gå till post]:

2050 förväntas vi väl vara 10 miljarder och det är väl egentligen då som det kan uppstå allvarliga problem.
Det är väl inte säkert att priserna kommer stiga så mycket här i Sverige?
Vi kan, om efterfrågan finns, producera vårt eget kött. En viss höjning kan det ske så klart men vare sig Sverige eller Europa har någon naturlig befolkningsökning för tillfället så vår produktionen behövs inte öka.

Hur får man en insekt att inte se äcklig ut? Frågan är om det också spelar någon roll eller om bara vetskapen om att det är insekter är skrämmande nog?




Svar till Murrig [Gå till post]:

I videon som McKay länkade till tar de upp lite kring hur mycket föda det går åt att föda upp olika djur. För samma mängd som foder en gris kräver för att ge tre kilo kött så får du nio kilo kött ifrån insekter.

Tror inte heller att det skulle ge något resultat idag. Insekter kanske kan fungera på vissa restauranger som någon exklusiv måltid men inte som basföda för hushållen.




Svar till Snopp [Gå till post]:

Inte idag men vi pratar inte om dagsläget heller utan om framtiden. Det framstod tydligt i både agenda klippet och aftonbladets artikel.
Att folk redan äter insekter stora delar i världen nämns också i agenda.





Svar till Kissimurra [Gå till post]:

Mjo men sushi är ändå fisk och fisk äter vi redan idag. Där handlar det väl snarare om ett nytt sätt att tillaga det på än en helt ny typ av föda.





Splux
Visningsbild
P 31 Västerås Hjälte 3 131 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Tack för rysningen, visste inte att jag fick rysningar av att se en bild på såna där grejer :c

Anyway, insekter är ingenting som jag med vilja skulle stoppa i mig...

Men om ni tycker att lösningen på matbristen är att käka insekter, go for it.
Bara ni sparar riktig mat åt mig!

Ingen status

Niska
Visningsbild
P 30 Hjälte 1 935 inlägg
0
Jag skulle ju inte precis tugga i mig en torkad gräshoppa med god min eller så men om det är kanske nermald, rullad till en boll och friterad så är det väl inte helt omöjligt att jag skulle smaka bara jag inte får veta vad det är, kalla det nåt roligt och smakligt istället för friterad gräshoppa typ.
Tror nog det är helt möjligt att smyga in insekter mer och mer i våran kost, vi har så många skumma E-nummer som det är idag så är väl knappt så att någon hade lagt märke till ett nytt tror jag (:

Svar till Murrig [Gå till post]:
Om du tänker på hur länge det tar innan du kan slakta en gris exempelvis, den måste ju också ha mat osv sen innehåller den ju ben som ingen använder till någonting såvitt jag vet? Insekter äter väl inte allt för mycket och växer sig stora fullvuxna rätt snabbt och du kan ta tillvara på hela insekten i mat.

Sen det där med att propagera för det tror jag inte skulle funka, tror man måste mer smyga in det, kanske dölja det bakom skumma E-nummer eller nåt.

Skäms på mig för att hänga här för lite!

Lobax
Visningsbild
P 31 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Rent spekulativt torde det ligga samma energivärde hos en jämförbar mängd växtätande insekter som hos en ko. Det borde då krävas ungefär lika mycket växter för att mata insekterna, så det känns inte som att det löser problemet på något nämnvärt sätt.

Men även om det krävs några få hektar mindre för att mata larver istället för kor så är grönsakerna ändå helt överlägsna när det kommer till hur mycket vi får för varje hektar. Det är även antagligen betydligt lättare att få folk att ersätta köttet med bönor istället för att få dem att börja konsumera larver.



Tillägg av Lobax 2011-11-21 23:55

Såg på föreläsningen McKay länkade till, där påstods det att insekter ger upp till 9X mer ätbar föda jämfört med kor för samma mängd växter. Fortfarande inte i närheten av en vegetarisk kost, men inte särskilt långt ifrån.

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0

Svar till NiskA [Gå till post]:
Ben använder man till massor, bland annat kan man göra gelatin av det, och göra buljong på : )

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0
Svar till Lobax [Gå till post]:

Titta igenom videon som McKay länkade till. :)
http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/samhaelle_debatt/insekter-losningen-pa-varldens-matbrist/sida_1.php#post_3863000

Ca 9 min in i det klippet så redovisar han hur mycket kött man får ut av 10 kg föda till djuren. 1 Kg nötkött, 3 kg fläsk, 5 kg kyckling och 9 kilo insekter. Ganska stor skillnad mellan mängden nötkött och insekter trots allt. :)

Ja antagligen, iaf än så länge. Folk gillar dock sitt kött och bönor kan aldrig bli ett riktigt bra komplement till det. Insekter innehåller både proteiner och vitaminer men sen beror det som sagt ganska mycket på hur de tillagas. En skål larver är kanske inte så lockade men om de mosas och rullas till någon slags köttbulle skulle det kanske fungera.
Fast jag föredrar nog trots allt ändå bönor framför insekter. :)





Tillägg av Salvator 2011-11-22 00:00

Såg din edit försent :)

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Alltså insekter påminner om konsistensen av fisk. Så för mig är det nog omöjligt men för fiskätare borde det vara köra på.

Investera i en insektsfarm.

Däremot så har man varit hyfsat lyckad i att framställa syntetiskt kött så på den vägen är vi också en bit.

h

Aston
Visningsbild
P 34 Örebro Hjälte 2 284 inlägg
0

Svar till Salvator [Gå till post]:
Nej att äta insekter är ingen bra idé eftersom man kan få svamp av det



Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Ellie [Gå till post]:

Mjo, men det är väl framförallt skaldjur som insekter borde likna.
Om det bara är konsistensen som är felet så har du nog iaf kommit närmare att kunna äta insekter än de flesta tror jag. :)
Det är väl trots allt insekternas utseende, folk fobier och annat obehag människor känner inför de små krypen som är det stora problemet.
Sen måste det så klart smaka gott för att kunna slå igenom men redan idag finns det massvis med insektsrätter och människor brukar vara bra på att experimentera fram nya maträtter så det är nog inget problem.

He he, ja kanske det. Annars kan man börja odla egna kackerlackor bakom kylskåpet. :)

Ja det är bra det med, det ena behöver inte utesluta det andra och det är bra om det finns alternativ.


Niska
Visningsbild
P 30 Hjälte 1 935 inlägg
0

Svar till Syndafloden [Gå till post]:
Okej, man lär sig nåt nytt varje dag! Hade för mig att gelatin var med baserat på klövar, dock hade jag ingen aning om buljong (:

Skäms på mig för att hänga här för lite!


Forum » Samhälle & vetenskap » Insekter - lösningen på världens matbrist?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons