Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Extrema gamingmöss och tagentbord - opinions?

Skapad av MetalMaster, 2012-11-09 15:51 i Hårdvara & Nätverk

2 632
12 inlägg
3 poäng
MetalMaster
Visningsbild
P 29 Hjälte 94 inlägg
0
Vad tycker ni om gaming tagentbord och möss? Spelar man verkligen sjukt mycket bättre om man lägger jävla massa mer pengar på ett monster?

Exempel: http://www.inet.se/produkt/6606117/cyborg-r-a-t-5-gaming-mouse

Bara undrar vad ni tycker!

Jag gillar musik. That's All.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Jokk
Visningsbild
32 Hjälte 9 867 inlägg
0
Svar till MetalMaster [Gå till post]:
Skaffa en snabb mus med bra grepp, det är allt som spelar roll.
Samt ett bekvämt tangentbord med låg svarstid.

flizan

Klyftpotatis
Visningsbild
P Hjälte 586 inlägg
2
Jag har aldrig testat att spela mycket med sånna möss, har testat endel hos mina vänner, men för att få en riktig uppfattning så måste man köra på sin egna dator, med sin egna inställningar i nån vecka skulle jag tro.

Men det känns som att det är extremt överskattat. Bättre att tänka på ergonomin vid datorn, så man slipper få problem med axlar och armar senare.

För upptagen med att jaga pokémon för att ha tid med Hamsterpaj :(

Lobax
Visningsbild
P 31 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
1
Svar till MetalMaster [Gå till post]:
Jag köpte min MX518 för 5 år sen, och den har inte svikit mig än. Jag märker inga fördelar alls av att lira med kompisars betydligt dyrare och nyare möss.

När det kommer till tangentbord så tycker jag att dyra sådana är grymt överskattade. Jag har en Saitek med knappbelysning av estetiska skäl, men jag förväntar mig inte att jag på något sätt blir bättre för att den kostar några hundralappar mer än ett vanligt tangentbord.

Om man är ett starcraftproffs med 300+ apm så kan jag förstå att man vill ha ett mekaniskt tangentbord, annars känns det som bortkastade pengar.

goxxy
Visningsbild
P 32 Hjälte 1 574 inlägg
0

Svar till MetalMaster [Gå till post]:
Fint hår, ja man spelar bättre med dyrt tangentbord, enligt mig

⎝⏠⏝⏠⎠

MetalMaster
Visningsbild
P 29 Hjälte 94 inlägg
Trådskapare
0

Svar till goxxy [Gå till post]:
haha tack!

Jag gillar musik. That's All.

Arkaye
Visningsbild
P Hjälte 280 inlägg
0
Körde med logitech mx518 förut när jag spelade, tycker den är grym!
siimoon
Visningsbild
P 34 Uppsala Hjälte 49 inlägg
0

Svar till MetalMaster [Gå till post]:
Less is more.

Ingen status


Forum » Datorer & IT » Hårdvara & Nätverk » Extrema gamingmöss och tagentbord - opinions?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons