Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Vilka betyg ska man ha i 8an?

Skapad av Adrianalima, 2013-12-16 16:55 i Skola & Jobb

13 750
17 inlägg
-3 poäng
Adrianalima
Visningsbild
F 26 Hjälte 1 inlägg
0
Hej! Är 14 år och går alltså i 8an, om bara några dagar får vi våra betyg, men vet redan vad jag ligger på.
Vad ska man ha? Bara A? (Knappast...)Eller asså ligga över och på C typ...? Mina föräldra blir typ besvikna när jag berättar att jag fått ett C i ett ämne.

Vad är normalt och bra att ha för betyg nu och vad gick ni ut med?

Tillägg av Pitiful_Mortal 2013-12-16 17:03

Inga hela inlägg i fetstilt, tack.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Jokk
Visningsbild
32 Hjälte 9 867 inlägg
1

Svar till Adrianalima [Gå till post]:
Du ska ha det betyg du presterat.

flizan

TLTGja
Visningsbild
P 28 Hjälte 4 092 inlägg
0

Svar till Adrianalima [Gå till post]:
kvittar jag arbetade ifatt a iallafall fokusera på slutbetyget

The leetest herperderper

TLTGja
Visningsbild
P 28 Hjälte 4 092 inlägg
-1
nians betyg är nästan det ända som egentligen säger något

The leetest herperderper

Roderich
Visningsbild
P 28 Sala Hjälte 28 inlägg
0
Svar till Adrianalima [Gå till post]:
Jag skulle säga att du alltid ska göra ditt bästa. Om ditt bästa du kan är att prestera ett C då tycker jag det får duga. Men jag tror innerst inne att du kan prestera hur bra som helst.

Jag presterade inte mitt bästa i 9:an men gick ut med bra betyg. Idag på gymnasiet presterar jag alltid 110% och har superbra betyg. Så länge du känner dig motiverade till att prestera gör det.

Jag har status.

Travelform
Visningsbild
P 31 Hjälte 410 inlägg
0

Svar till alice_unoxx [Gå till post]:
Betygen i 8an har ju visst betydelse? När jag gick i 9an så sade vissa lärare att man i vissa ämnen inte kunde höja sig från VG-Mvg ifall du inte visat dig prestera särskilt bra under tidigare år.

Sannaa
Visningsbild
F 27 Hjälte 35 inlägg
-3
Jag hade typ bara E och D på alla ämnen så ett C är väl grymt?
Och när man söker till gymnasium kollar de ju bara på 9ans betyg.

❤️~2014-04-17~❤️

frong
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 4 818 inlägg
0
A i allt, annars suger du.

Gråter hellre i en Porsche än en Saab

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
0

Svar till Adrianalima [Gå till post]:
Ska ha och ska ha, väldigt svårt att säga. Självfallet bör man sikta så högt som möjligt och poängen du behöver beror ju även på vad du siktar in dig på efter högstadiet. Jag snittade VG i 8:an, men tog mig i nackskinnet och jobbade ihop 300 poäng till slutet av år 9.

Jag skulle säga att C låter som ett rätt standard snitt, varken bra eller dåligt. Nu är jag inte jättebra på dagens gymnasiebetyg, men jag kan tänka mig att ett C ligger någonstans kring ett högt G/VG i förra betygsskalans mått?

Even boys have something to say if you listen long enough

Jopmok
Visningsbild
P 28 Hjälte 1 552 inlägg
0
Svar till Adrianalima [Gå till post]:
Det är bra att du tänker som du gör. Det var det som väckte en stor motivation hos mig i 8an vilket hjälpte mig genom hela 9an.

Gick ut med 310 poäng och ett stipendium för bäst studieresultat... Folk får sällan alla MVG/A.

Jopmok
Visningsbild
P 28 Hjälte 1 552 inlägg
0
Svar till godis-apa [Gå till post]:
C räknas som VG skulle jag säga. F - IG, E - G, D - G+, C - VG, B - VG+/MVG, A - MVG/MVG "+"



Tillägg av Jopmok 2013-12-16 23:13

dubbeltpost.

hejhopp
Visningsbild
Hjälte 61 inlägg
0
Svar till Adrianalima [Gå till post]:
Jag gick ut med 270, i 8an hade jag inte alls bra betyg. Enligt mig är det betygen i 8an bara så att man ska vara beredd när det betyder lite mer i 9an. Övningsbetyg. Det berättade min bror för mig så jag sket lite i 8ans betyg. Lärarna klagade på att jag inte använde min potential men ville helt enkelt fokusera på vänner och träning.

Sen i 9an fokuserade jag lite mer - fick 270, helt okej i alla fall.

I gymnasiet fick jag nästan alla MVG och stipendium för goda studieresultat. Jag anser att betygen i högstadiet inte är ett adekvat sätt att mäta "hur bra man är" betygen i 9an använder man endast en gång, för att söka gymnasium, därefter kommer du aldrig använda dem igen. Betygen från gymnasiet är vad du kommer använda för att söka jobb eller utbildningar på högskolan.

Detta är ju givetvis högst personligt hur man vill hantera, men kämpa inte livet ur dig för att få de bästa betygen i 8an.
Men den nivå du vill lägga dig på bestämmer du själv. Får du höga betyg är det givetvis mycket imponerande och du kommer säkerligen vara väl förberedd för 9an :)

Oavsett om du får dåliga eller bra betyg nu i 8an eller 9an, kom ihåg att du är fan bra hur det än är! Alla är olika. Vissa får jättebra betyg, vissa får lite sämre, alla är olika men alla är lika mycket värda. Blir du missnöjd över betygen finns alltid tid under gymnasiet att reparera och visa vad du går för. Men låt dig inte nedslås om betygen inte blir vad du önskar. Kämpa på och kom tillbaka starkare. Vad dina föräldrar vill att du ska prestera ska inte ha allt för stor påverkan, gör så gott du kan. Så länge du har gjort vad du kan och kämpat kan de inte säga något

Hoppas du fick ut något nyttigt ur min text. Ha det gött


Forum » Livet » Skola & Jobb » Vilka betyg ska man ha i 8an?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons