Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Ni som pissar på earth hour

Skapad av Aston, 2010-03-31 09:10 i Politik

2 730
23 inlägg
0 poäng
Aston
Visningsbild
P 34 Örebro Hjälte 2 284 inlägg
0
Jag blir lite smått trött på er som pissar på Earth Hour.

Har sett flera trådar om detta nu vilket får mig att skriva en hastig tråd nu innan frukost.

Ni ska inte yttra er om något som ni inte kan ett dugg om.

För det första kan jag ju säga att eran hypotes om att elbolagen producerar samma elmängd oavsett vad konsumenterna gör av med är helt fucking fel.

Läs på lite, gör ett studiebesök på Forsmark eller något vattenkraftverk exempelvist Sikfors. Först efter det kanske ni förstår att de som producerar elen måste hålla en jämn nivå med hela elnätet. För att tala bebisspråket: "Det kan inte ligga mer el i kablarna än vad datorn vill ha"

Sen har ni missuppfattat allt gällande Earth Hour.

Du som bor mitt i svarta skogen och inte har en granne på 40 mils radie kan sluta läsa här.

Ni andra som fortfarande är uppkäftiga och säger att earth hour bara är skitprat fattar ju inte vad saken handlar om.
Oavsett om du är en hyresgäst, äger ett hus eller tältar i en park så har du grannar. Om nu dessa grannar uppmärksammar att ditt hus helt plötsligt under en viss timme är kolsvart inser (förhoppningsvist) dom att du bryr dig. Du vill ha förändring.
Detta medför kanske (förhoppningsvist) att dessa människor också vill bry sig och att det på så sätt sprids vidare som en pest.

Dessutom (detta kräver dock att du läst på inom elproducerande kunskaper) Så ser kärnkraftbolagen mf.l. på sina mätare att antalet använadre under den här timmen sjunkit drastiskt, det finns för övrigt flera ställen på nätet man kan se hur mycket denna siffra sjönk i år.

Denna siffra skrivs under och skickas in för att i sin tur användas i syfte att propagera mot de sittande i regeringen.


Varför vara så nedlåtande hela tiden?

Om du ni är så trångsynt och inte vill släcka bara "FÖR ATT"
så kan du ju släcka av den anledningen att;
- du sparar en minimalisk slant
- du får uppleva en mysfaktor
- du får mer karma
3 anledningar som slår dig på käften.


Så snälla. Sluta gnäll på dom som ligger ett steg före i utvecklingen.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

STIG
Visningsbild
P 33 Kista Hjälte 2 977 inlägg
0

Svar till Unibet [Gå till post]:

jaha, och vad fan ska regeringen göra med kunskapen om att halva sverige vill ha en bättre miljö och bättre alternativa energikällor? det är lixom ganska välkänt sedan 30år tillbaka.

Som Hejt så väl formulerade det i en annan tråd, Earth hour är inget annat än dagens avlatsbrev.


Jag tycker inte att du är tillräckligt seriös! Man ska vara seriös!

Gargamel
Visningsbild
Hjälte 12 749 inlägg
0
Om du ni är så trångsynt och inte vill släcka bara "FÖR ATT"
Om jag var!

så kan du ju släcka av den anledningen att;
- du sparar en minimalisk slant
Elen ingår i min hyra som är lovad att inte höjas under resterande tid jag är bosatt här, så sparar inte ett skit på att släcka.
- du får uppleva en mysfaktor
FIck jag ändå då vi hade fest med massor med blinkande lampor, strömslukande datorer och projektorer istället, slår levande ljus any day.
- du får mer karma
Karma är lika stort hoax som miljöbluffen så jag skiter i dem båda.
3 anledningar som slår dig på käften.
Min käft smärtar inte det minsta.

Såg ingen anledning att släcka för att spela i händerna på en skitrörelse utan vettiga mål eller omtanke om det som är viktigt. Jag startade datorer, tände lampor (trots att jag inte var hemma) och slösade så mycket el som möjligt, måste kompensera för svinen som släckte ju.

Moderna vetenskapssamhället är lika förljuget och ruttet som medeltida Kyrkan. | "Hellre diktator än gay"

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
0
Sedan kommer ju ett problem.

Folk är ara villiga att leva strömlöst i 60 minuter, skulle samtliga deltagande i Earth Hour behöva släcka ned delvis eller helt över länger tidsperioder skulle flera med stor sannolikhet backa.

Therefore, ett rätt verkningslöst hot.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

BinBin
Visningsbild
P 35 Uppsala Hjälte 6 798 inlägg
0

Svar till Unibet [Gå till post]:

Nej tack, avlatsbrev (avlatssläckningar) tillhör medeltiden.

Sen kan vi ju bara kolla på hur det gick i cop15, hur mycket spelade de tidigare manifestationerna in?

-Vi sparar typ ingen ting.
-Man kan mysa på flera sätt
-Jag har överlevt karma!


Manifestera på, jag hänger inte på!


Vaskar forumnotiser

Anonymare
Visningsbild
94 Hjälte 372 inlägg
0

Svar till Unibet [Gå till post]:



Karma charger is ALWAYS watching....

Iallafall, jag ger inte ett skit om earth hour, det är lika dumt som greenpeace och sin kit-kat reklam

http://www.aftonbladet.se/webbtv/nyheter/utrikes/article6864052.ab

Jag gör saker.

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till Unibet [Gå till post]:
Jag glömde bort earth hour :X

Iofs var jag ute och körde bil så jag slösade inte på någon el!


Tyranitar
Visningsbild
P Hjälte 849 inlägg
0

Svar till Garm [Gå till post]:
Du är bra.




Svar till Unibet [Gå till post]:
Allt det där är ju bara bullshit, sån otroligt liten skillnad att det inte är värt att göra det.



Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Ni som pissar på earth hour

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons