Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Dagens samhälle... !?

Skapad av Didajosse, 2009-06-14 22:24 i Mellan Himmel och Jord

216
12 inlägg
1 poäng
Didajosse
Visningsbild
F 29 Göteborg Hjälte 658 inlägg
1
Nu är jag arg, så nu måste jag skriva av mig lite.

Jag blir så trött på dagens samhälle. VARFÖR måste alla påpeka allt och alla hela tiden? Kan vi inte bara låta varandra leva?

T.ex., det där med troll. I nästan varje tråd här på HP där man berättar en sak om sig själv ser man ett svar med "Du verkar troll" eller något liknande. Alltså, snälla, låt den personen vara "troll" då? Det spelar väl ingen roll? Låt den personen ha kul då om den tycker det är så roligt att skriva osanna trådar. Visstvisst, HP vill ju såklart inte ha bara massa osanna trådar, utan såklart att de vill att det ska vara sant allting. Det förstår man ju. Men det blir ju inte så, för det GÅR faktiskt inte att bevisa om trådskaparen är "troll" eller inte, eller hur? Så då spelar det ju faktiskt ingen roll om det är sant eller inte.

Jag kan inte ändra era åsikter, men snälla, sluta PÅPEKA allt hela tiden. Ni behöver faktiskt inte svara på tråden, utan låt bli då. Inser ni inte hur det skulle kännas om ni skrev en sann tråd om er själva, osså anklagar någon annan er för att vara "troll". Inser ni inte att det skulle vara jättesårande?

Förlåt för användning av "ni", men ni fattar att om ni inte anklagar andra för troll så behöver ni ju inte ta åt er :)

Tack och hej

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

hlebs
Visningsbild
P Hjälte 948 inlägg
0

Svar till miniskrutt [Gå till post]:
Troll är äckliga och fula så vi ska inte låta dem vara. Och jo man vet ifall folk är troll eller inte.


SKX3
Visningsbild
P 34 Huddinge Hjälte 3 815 inlägg
0
Svar till miniskrutt [Gå till post]:
Dagens samhälle är, har varit och kommer alltid att vara påverkade utav händelser som människor är åtminstone en del av.

Angående troll så är det också en reaktion. Några trolls kommer hit för nöjets skull, människor reagerar. Och så hamnade det i HPs lexikon, även om trolls har surfat runt på denna serie utav rör i många år.

Det må vara en överreaktion några gånger, but you get the picture.


Ingen status?

Minzo
Visningsbild
P 33 Göteborg Hjälte 4 004 inlägg
0
Troll.

Knope 2012

Kit
Visningsbild
F 32 Hjälte 2 021 inlägg
0
Ok tack vare den här tråden så slutar alla påpeka allt.

Lol nej. Du kan inte påverka folk för ingen lyssnar. Alla noobs på HP kommer fortsätta påpeka allt, alla trollen kommer fortsätta dryga sig och alla kommer störa sig på varandra. It's the circle of Hamsterpaj!

ninja osv

Amazonic
Visningsbild
P 33 Spånga Hjälte 3 470 inlägg
0

Svar till miniskrutt [Gå till post]:

Allow me to lol, ingen bryr sig om någon annan på internet, acceptera det eller dra. Det är fel forum för att ta upp seriösa saker, man får förvänta sig att man blir kallad troll om man tar upp nåt seriöst men skumt, ta och ring BRIS om du mår dåligt.

ACTA er för politiker! - http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/politik/acta-internet-staten/sida_1.php#post_3374753

Didajosse
Visningsbild
F 29 Göteborg Hjälte 658 inlägg
Trådskapare
0
Jajaja, jag fattar vad ni menar.
Och det fattade jag innan också.
Såklart inte skulle lyssna på mig,
såklart att inte världen ändras på grund av ett inlägg?

Som sagt, jag var arg och ville skriva av mig.

Forum » Mellan Himmel och Jord » Dagens samhälle... !?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons