Svar till MidnattMannen [
Gå till post]:
De flesta felstavningar leder ju iofs till att ordet blir svårare att läsa och uttala. Så är ju inte fallet med *ig vs *ej.
Det finns ett behov av att skilja på data och dator då de har två vitt skilda betydelser. Data - information, dator (från datamaskin) - något som processar data.
Jag personligen anser att språk som har enkla uttalsregler i förhållande till skrift är lätta att lära sig. Svenskan har ett förhållandevis bokstavstroget uttal, för att det ansågs fint att kunna läsa och därför ville man visa det. Italienskan är också ett exempel på ett språk med bokstavstroget uttal. Jag kan ju inte uttala mig om hur det är att lära sig svenska.. Men italienska är långt mycket enklare att lära sig en till exempel franska..
Jag tycker inte att det är korrekt att skriva *ej, det ser otroligt obildat ut. Men likväl tycker jag inte att det är befogat med någon panik över att folk skriver *ej istället för *ig.
Sen så tycker jag att det finns ungefär 5 kategorier på hamsterpaj:
1. De som är inkapabla att skriva och är medvetna om det.
2. De som är inkapabla att skriva och inte är medvetna om det.
3. De som är inkapabla att skriva och inte är medvetna om det och dessutom ser sig själva som någon form av språkpolis.
4. De som kan skriva och är språkpoliser.
5. De som kan skriva och skiter i hur det är skrivet så länge det går att förstå vad som sägs.
Kategori 1, 2 och 3 är i överväldigande majoritet, kategori 4 kommer sen och minst är kategori 5.
Att sej skulle kunna misstolkas som både sig och fisken sej tror jag inte alls på. Framförallt inte med tanke på hur många ord som redan har multipla betydelser. Spann, första klass, stift, spikade, propp, volt, spänning, kanal, matte, ton, fil, ström, ledning, kontakt, ben och så vidare... Det är därför det är så enkelt att göra ordvitsar på svenska.
Det framgår av meningen om det är fisken eller sig själv man avser med "sej".
Nu missförstod du mig, det är inte misstagen utan kreativiteten som är den drivande kraften. Att straffa fel som inte är allvarliga hämmar kreativiteten. Att säga att det är fel att skriva *ej gör att barnen blir osäkra och deras kreativitet och vilja att hitta på nya ord hämmas.