Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Mitt ex hotar med att lägga ut bilder på mig på in

Skapad av Anonym, 2009-07-22 19:02 i Sex & Sinne

11 202
36 inlägg
6 poäng
Sex och blandat
Anonym
Visningsbild
Sex & Sinne bot
6
Den här frågan kommer från en anonym medlem och är besvarad av våra kunniga sexperter.
Besök Sex och Sinne här om du vill ställa en fråga anonymt också!
Hej!

Jag har ett förjävligt problem. Jag var tillsammans med en kille för någon vecka sedan. Han tog kort när vi hade sex. Pinsamt att berätta!
Nu säger han att han skall lägga ut dom på nätet för att visa upp vilken hora jag är inför alla och att ingen skall lita på mig. Han vill helt enkelt förstöra mitt liv eftersom jag tydligen krossade hans liv när jag dumpade honom.
Jag har funderat på att polisanmäla honom men jag vågar inte säga varför och jag vet inte om han har lagt ut bilderna eller om det bara var någonting han sa. Jag tror inte heller att polisen skulle göra något åt saken för jag var halvt med på det :(

Jag behöver seriöst hjälp !

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

RoadGunner
Visningsbild
P 39 Vattensprutande Administratör 3 203 inlägg 906 svar i S&S
0
Hej!

Att du var halvt med på att ta bilderna betyder inte att han har rätt att lägga ut dem på nätet utan din tillåtelse. Jag minns inte exakt vad lagen säger om saken, men det är definitivt olagligt.

Så till vad du bör göra. Jag skulle rekommendera att du ändå går till polisen och berättar vad som har hänt. De har tystnadsplikt så det är ingen risk att de för informationen vidare om du inte vill åtala honom. Eftersom de har som jobb även att förebygga brott och inte enbart att utreda brott så bör du kunna hävda att de kan ringa ett samtal till ditt ex. Gissningsvis så bör det ha en ganska så avskräckande effekt om han funderar på att lägga ut bilderna och om han redan har gjort det borde det motivera honom att ta bort dem.

Polisen brukar i allmänhet vara hjälpsamma och bemötande i liknande situationer, men jag rekommenderar att gå till en fysisk polisstation och prata med dem istället för att bara ringa 114 14.

Lycka till och har du fler frågor är gästboken alltid öppen!

/RoadGunner

Hungrig

_Ozzy_
Visningsbild
P 36 Örebro Hjälte 5 210 inlägg
0
Och är du under 18 år så bör väll de räknas som barnporografi också? Och de kan du ju absolut anmäla honom för

Jag hette tidigare _Ozy_

Roald
Visningsbild
P 37 Eskilstuna Hjälte 2 292 inlägg
0
Svar till Warrior [Gå till post]:
Såvitt jag vet är det olagligt att publicera bilder på folk som inte vill att bilden ska läggas ut.

Yo momma so fat, she broke the family tree.

BullzEye
Visningsbild
P 36 Uppsala Hjälte 1 119 inlägg
0
Svar till RoadGunner [Gå till post]:
Det skulle utan vidare kunna gå under rubriceringarna "olaga hot", "utpressning", eller "sexuella trakasserier", själva grejen med att han sagt det. Gör han det dessutom gör han sig skyldig till "brott mot personuppgiftslagen" förutsatt att bruden inte gett sin tillåtelse.

Kan allt som allt vara allt från dagsböter till totalt fängelse i sex år om han är myndig och åker dit för alltihop.

Hälsa honom det!



Svar till Warrior [Gå till post]:
Är det komprometterande material eller nakenbilder är det brott mot personuppgiftslagen, och har han dessutom hotat med det innan kan han åka dit för olaga hot eller liknande. Är tjejen därtill minderårig är det sexuellt utnyttjande av mindreårig eller barnpornografibrott.

Ingen status

Lorenz
Visningsbild
P 34 Hjälte 208 inlägg
0

Svar till Roald [Gå till post]:

Det är lagligt att gå runt på tex stan och knäppa kort på folk och sedan lägga upp dom på internet utan tillåtelse, Men i ett privat sammanhang så är det olagligt utan tillåtelse har jag för mig .

Gone on adventures

Lorenz
Visningsbild
P 34 Hjälte 208 inlägg
0

Svar till HearYouMe [Gå till post]:

Det är så där , Man kan gå ute på stan och ta bilder på folk hur man vill och använda dom som man vill så länge man inte marknadsför någon produkt,

Gone on adventures

valspeck
Visningsbild
P 32 Linköping Hjälte 3 241 inlägg
0

Svar till Anonym [Gå till post]:

har aldrig fattat att ta bilder vid sex...:..


men hur som helst så får du ta "skammen". Om det finns någon, och gå till polisen, eller berätta för dina föräldrar, de lär kunna prata eller ge förslag, ganska allvarligt liksom

massa status

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0
Gå till polisen, du är inte ensam i världen på att vika ut dig på sexbilder :)

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.


Forum » Livet » Sex & Sinne » Mitt ex hotar med att lägga ut bilder på mig på in

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons