Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Kissa med stånd?

Skapad av Anonym, 2012-11-10 02:41 i Hälsa, kropp & pubertet

2 697
7 inlägg
4 poäng
Sex och blandat
Anonym
Visningsbild
Sex & Sinne bot
0
Den här frågan kommer från en anonym medlem och är besvarad av våra kunniga sexperter.
Besök Sex och Sinne här om du vill ställa en fråga anonymt också!
Hej :)

Jag är en kille, jag undrar om man har vaginalsex utan kondom och kissar, är det farligt?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg 1352 svar i S&S
1
Om man har stånd så är det väldigt svårt att lyckas kissa samtidigt. Skulle den plötsligt slaka så får ni väl lite dålig stämning men inte så mycket mer. Det är väl inte direkt farligt, kan väl tänka mig att om man verkligen lyckas så kanske tjejen får en urinvägsinfektion eftersom det är så lätt att få det vid sex från början.

Men som innan, rätt svårt att överhuvudtaget kissa medans ni håller igång (om någon lyckats får de gärna dela med sig)

h

Seroster
Visningsbild
33 Kristianstad Hjälte 6 655 inlägg
0
Kissa när man knullar är svårt, ens om man försöker.
Urin är (I en frisk individ) helt rent, så det bör inte orsaka några skador som så.

Seroster ser dig.

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
2

Svar till Ellie [Gå till post]:
Urin är väl i det närmaste sterilt? Kan verkligen infektioner uppstå då?


Svar till Anonym [Gå till post]:
Jag kissar alltid i tjejerna jag har sex med, de brukar vilja ha det så och det gör väl alla tror jag

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
0
Svar till Krillez [Gå till post]:
För tjejer är det väldigt lätt att få urinvägsinfektioner mest för att man smittar sig själv med de bakterier man redan har i underlivet. Vad jag vet är att om man har sex i vatten så ökar chanserna för dessa att spridas, mest för att de transporteras lättare. Så även om urin är sterilt så kan det nog fortfarande för med sig bakterier.

Det är bara en vild chansning som känns logisk.

h

Ellie
Visningsbild
Hjälte 6 361 inlägg
1

Svar till wigra [Gå till post]:

Nej, du det där var ingen upplysning det där en missuppfattning av vad jag skrev.

Vart bakterierna ursprungligen kommer ifrån kan vara tarmen eller någon annanstans utan de bakterier som finns utanpå slidan. Vad sex då ofta gör är att inte att mannen smittar kvinnan utan kvinnan smittar sig själv.

Många gånger gör man det när man har sex i vatten, det beror nog på att det är lättare för bakterierna att transporteras. Jag skrev att jag kunde tänka mig att det är lättare om man nu skulle nämna en risk eftersom då kan bakterierna spridas precis som vatten i urinen. Inte för att urinen är infekterad men för att det lättare helt enkelt sprids. Men jag var nog rätt noga med att poängtera ut att det mest är en teori. En rätt absurd sådan då det från början är svårt för killen att kissa med stånd.

Män får sällan urinvägsinfektion och när de gör det är det viktigt att de söker vård snabbt.

http://www.smittskyddsinstitutet.se/smittskydd/arkiv/myter-och-folktro/myter--nar-man-smittar-sig-sjalv/


Hoppas de tar upp det här i kursen medicinsk grundkurs 1 på Gymnasiet.

h


Forum » Livet » Hälsa, kropp & pubertet » Kissa med stånd?

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons