Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

öl sort

Skapad av Frino, 2013-04-22 16:44 i Alkohol, tobak & droger

8 013
40 inlägg
-53 poäng
Sex och blandat
Frino
Visningsbild
P Hjälte 153 inlägg
0
Hejsan alla hamsterpajare.

Har sett här på hamsterpaj att det finns el del ölkunniga som hänger runt på forumen som jag tänkte ta hjälp av.
Det är såhär att jag är en 17årig grabb som är ganska ny med det är att dricka öl och som dom allra flesta så tycker man inte att öl är en gudadryck direkt.
Därför tänkte jag be er om hjälp om någon öl sort som kanske inte är lika besk och en nybörjar vänlig öl.

Tack på förhand

Ingen status

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

Kissimurra
Visningsbild
P 31 Umeå Hjälte 3 761 inlägg
-5

Svar till Frino [Gå till post]:
Smålands är rätt goda och billiga. :)

Ingen status

Kanelbullen
Visningsbild
P Ordningsvakt 3 803 inlägg
0
Lies alla älskar öl.

Men om du vill ha någon "nybörjarvänlig" så är ju inte Corona besk för fem öre.

Earth, you don't have to be crazy to live here, but it helps.

Pitiful_Mortal
Visningsbild
Hjälte 6 114 inlägg
-4
Testa fruktöl! Annars är Corona väldigt lättdrucken, särskilt med lime till.

.. and that's the way the cookie crumbles.

Gallsmak
Visningsbild
P 30 Norrköping Hjälte 1 850 inlägg
-2
Svar till Frino [Gå till post]:
Dansk Fadøl eller "dansken" i folkmun är jäkligt god, billigt också.
Annars tycker jag du ska pröva Corona eller Arton56.

Jag är en idiot men det e fan du också.

Frino
Visningsbild
P Hjälte 153 inlägg
Trådskapare
-3

Svar till Kanelbullen [Gå till post]:
Får testa Corona då kanske :)

Ingen status

Jokk
Visningsbild
32 Hjälte 9 867 inlägg
-4

Svar till Frino [Gå till post]:
Staropramen är god, och jag gillar inte öl vanligtvis.

flizan

nephilim
Visningsbild
P 33 Falun Hjälte 8 307 inlägg
-3

Svar till Jokk [Gå till post]:
Dock så är ju Staro relativt besk. Men den är förbaskat god ändå, jag brukar inte heller vara något fan av sorter med för mycket beska, men en iskall Staropramen slinker alltid ned. :)



Svar till Frino [Gå till post]:
Amerikanska ölsorter är oftast väldigt lättdruckna. Typ Miller, Budweiser och Pabst.

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

sayw00t
Visningsbild
P 32 Järfälla Hjälte 438 inlägg
-2
Newcastle Brown Ale slinker ner riktigt lätt och är inte det minsta besk. Guiness är också riktigt bra.
Granit
Visningsbild
P 32 Hjälte 138 inlägg
-4

Svar till sayw00t [Gå till post]:
Nu blev jag sugen på öl...


Svar till Frino [Gå till post]:
Ehum, Fagerhults är helt ok och jävligt billig (185kr/platta) Och sen är väl Spaten, san miguel, Stockholms Festival, Millers riktigt mumsiga, samt Staropramen

skogasbajare
Visningsbild
P 33 Hjälte 683 inlägg
0
Corona slinker ner som vatten ska du se :)

Hej det är Albin, ska vi knulla?

fucknorrland
Visningsbild
Hjälte 6 inlägg
-4
Miller, bud wieser osv..
Frino
Visningsbild
P Hjälte 153 inlägg
Trådskapare
0

Svar till MummeLHorA [Gå till post]:
Okej tack så mycket för svaret, ska testa Carlsberg :)

Ingen status

Panda
Visningsbild
P Rönninge Hjälte 3 815 inlägg
-3

Svar till MummeLHorA [Gå till post]:
>MFW du tror en nybörjare bryr sig om sorter och inte alls bara vill veta märken.



Corona, go!

Hatar allt.

Lobax
Visningsbild
P 31 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
-1
Svar till Frino [Gå till post]:
Om du inte gillar beskhet så ska du undvika allt som har IPA i namnet. Personligen så tycker jag att det är den godaste ölsorten som finns, men jag är å andra sidan någon som även älskar tonic...

Om du vill ha en mild öl med mycket smak så kan jag rekommendera Newscastle Brown Ale. Den har väldigt lite humle i sig vilket ger den väldigt lite beskhet, samtidigt som den inte är så där blaskig och vattnig som de billigga lagervarianter som de tidigare skribenterna rekommenderat lätt kan vara. Grymt god och lättdrucken!

Om du absolut hatar beskhet så är en veteöl annars att rekommendera. Det är bland det mest o-beska (är det ens ett ord?) du kan hitta bland öl, och grymt goda. Hoegaarden Witbier är en personlig favorit!

Joel
Visningsbild
P Hjälte Många söta inlägg
-4
De flesta föreslagna öl i tråden är ju "beska", i meningen beskare än vad man kan hitta. Men jag tror man ska dela in det i två sorters beska, dels den beska mörka smaken och dels den ljusa beska smaken som blir av humle (som smakar typ öronvax om det blir för mycket). När jag började dricka öl gillade jag det mörka men inte ljusa, men nu går typ vilket som bra bara det inte blir alldeles för mycket av någon.

Som någon nämnde tidigare, har carlsberg sort guld den mörka beska smaken men inte den ljusa. Vanlig carlsberg har väldigt lite av båda. Heineken, smakar bara vatten, stål och lite korv (budweisser smakar korv om något). Det finns en australiensisk öl som heter typ "steunich" eller liknande (liten grön burk, hjälp mig :P). Den smakar absolut bara vatten och fruktjuice typ. Lite av det ljusa mörka.

Sen har du corona och desperados (lite tequila-inslag tror jag det var i den), som jag mer skulle mer klassa som alkoläsk. =)

Kaka

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
1

Svar till skogasbajare [Gå till post]:
Corona är vatten.

Lobax
Visningsbild
P 31 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till Joel [Gå till post]:
All beskhet i öl kommer väl från humle..? Eller vad menar du med mörk och ljus smak? Om det är färgen du syftar på så har det med jäsningsteknik att göra. Är ölen mörk så är det ofta en ale, och då är den överjäst (vilket ger en lägre alkoholhalt men mer smak).

Tsukeh
Visningsbild
F Hjälte 1 205 inlägg
0

Svar till Frino [Gå till post]:
Budweiser är utan tvekan ölen du letar efter, smakar enligt många utspätt piss, fast å andra sidan så är den långt ifrån besk.

Personligen skulle jag säga Heineken, väl kyld helst. Gärna glasflaska om möjligt.

Syndafloden
Visningsbild
P 33 Karlstad Hjälte 10 705 inlägg
-1
Sarek är världens mest lättdruckna öl. Lovar.
Mer lättdrucken än Carlsberg och Corona.

HEH, TIME FOR A BIT OF A ROUGH AND TUMBLE

Pajrik
Visningsbild
P 32 Solna Hjälte 559 inlägg
-3

Svar till Frino [Gå till post]:
Innis & Gunn, Skotsk ale. Prova den, den är god!

Jag har ingen status :(

Lobax
Visningsbild
P 31 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till Kleff [Gå till post]:
Ser man på, det förklarar Guiness kaffe-smak! :D

Grymt inlägg, lärde mig mycket!

Joel
Visningsbild
P Hjälte Många söta inlägg
-1
Svar till Kleff [Gå till post]:
Jag känner definitivt två beska smaker, två distinkt olika sådana - ibland båda samtidigt. Jfr. polsk julöl vs. brewdog. Men det kanske var det du menade? Så ljus öronvaxbesk = sent isatt humle, mörk besk = tidigt isall humle som liksom förädlats? Vad jag menar med ljus beska kanske egentligen är humlesmak... för det är ju egentligen inte beskt... men "ljus besk" är den bästa beskrivningen jag har av smaken :P Tolkade jag det rätt?

Kaka

Tsukeh
Visningsbild
F Hjälte 1 205 inlägg
0

Svar till Kleff [Gå till post]:
<3

Frino
Visningsbild
P Hjälte 153 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Kleff [Gå till post]:
Tack så mycket! Mycket lärorikt må jag säga :) Ska försöka testa på några av sorterna även om jag bara är 17.

Ingen status

PsykelTjuv
Visningsbild
P 33 Hjälte 3 487 inlägg
0
Carlsberg och Heinken är favoriterna.

Enkla i sin smak. Varken för vattniga eller för mörka.

De slinker ner med stort välbehag. Flyktsoda som definitivt tar en i land.

Ingen status


Forum » Samhälle & vetenskap » Alkohol, tobak & droger » öl sort

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons