Entrero
P
40
Hjälte
1 538 inlägg
238 svar i S&S
2009-02-06 15:22
Hejsan!
Ja, det är fullständigt normalt. Min vanliga förklaring enligt Taoisk modell till varför det känns så är för att man tömmer sin chi, sin livskraft, när man får en utlösning.
Det finns föreskrivet att man som en kille beroende på ålder ska komma mindre och mindre och även att göra det utifrån årstid.
De flesta har rätt svårt att svälja den förklaringen trots att de känns sig kraftlösa och utan energi efter en utlösning men det finns också en västerländsk medicinsk förklaring.
Dels utsöndras det allt möjligt i kroppen som gör en trött, lite slå och nöjd efter en utlösning och det är meningen även om man faktiskt kan skippa det genom att få orgasm utan utlösning.
Det har också att göra med att vid utlösning så blir man av med zink i kroppen. Zink är väldigt avgörande för att känna sig pigg, för sexlust, erektion och mycket annat. Det är lite roligt då skrönan om att bli blind av onani kan ha kommit ifrån detta då zinkbrist har knytits till att det kan orsaka minnesförlust, förvirring, paranoia och känslighet mot ljus.
Taoistisk medicin förhåller sig till ejakulation som västerländsk ställer sig till bloddonation, att man inte ska göra det för ofta just för att inte känna sig tom, trött eller svag.
Och ja, man kan få två utlösningar vid onani och vid samlag men det är rätt svårt då utlösning brukar göra att man blir av med erektionen och inte kan fortsätta lika lätt även om det inte är omöjligt.
MVH Magnus
Inget gör mig så smickrad som att bli kallad för syndare.