jok3r
P
40
Göteborg
Hjälte
31 inlägg
2011-07-31 10:45
Beror på vad din definition av pro är, om du menar leva på starcraft 2 så behöver du inte vara fruktansvärt bra utan tillräckligt bra för att folk ska vilja se dig streama matcher. Detta har mer med popularitet att göra så om man är bra på engelska och kan förklara vad man gör och vinner fler än hälften av alla matcher man spelar så kan man dra in några tusen i månaden på det och ha det som levebröd (tar dock flera månader att få en fanbase stor nog att dra in så mycket speciellt om man inte är exceptionellt bra).
Om du menar vinna turneringar av högre profil så krävs det otroligt mycket träning, teori och disciplin. 5-6 timmars träning (dvs spela spelet och researcha strategier) 5 dar i veckan för att vinna online turneringar i europa och 8-10 timmars träning 5-6 dagar i veckan för att vinna riktigt stora turneringar där koreaner och väst-eliten är med (tex Dreamhack, NASL, IEM, MLG). 10 timmars träning om dagen mot fruktansvärt bra motstånd krävs för att vara en i mängden i Korea och för att ha en chans i GSL (den just nu mest prestigefyllda ligan i Sydkorea och därför världen).
Starcraft 1 spelas fortfarande på hög nivå i Sydkorea och har störst prispotter (dem bästa spelarna får till och med apperance fee ungefär som Usain Bolt får betalt för att springa på galor) och det spelet släpptes 1998. Starcraft 2 kommer sannolikt spelas under en väldigt lång tid och om man är motiverad är det inte för sent att börja nu, men man kan inte förvänta sig att det är lättare än ett vanligt jobb ifall man inte älskar att spela spelet hur mycket man än har spelat.
För övrigt är det positivt att vara ung eftersom dem skador som proffs dras med i sporten är ofta relaterade till äldre ålder och är helt enkelt förslitningsskador som inte kommer fram förens man är i 25+ åldern och efter många år av spelande.
herpderp