Entrero
P
40
Hjälte
1 538 inlägg
238 svar i S&S
2009-07-12 18:09
Hejsan!
Jag kan svara ifrån personlig erfarenhet och många kan nog känna igen sig i det, sex är väldigt väldigt sällan bra allra första gången man har sex. Det brukar vara klumpigt, nervöst, tafatt, lite fumligt men också roligt, glädjande och allt annat.
Men sex är något man måste öva på för att det ska bli bra. Man kan läsa på massor innan, man kan öva på små knep och trick själv och lära sig dem så att man kan använda dem sen men teori är inte samma sak som att göra det i verkligheten men det hjälper att veta lite.
Men iallafall, att förvänta sig att sex första gången ska vara perfekt går inte. Sex är inte perfekt oavsett vilket. Sex är till för att vara roligt, skönt, intimt, personligt, något man delar för njutning eller för kärlek eller helt andra skäl men det är inget perfekt balanserat som om det vore en raketuppskjutning där alla detaljer måste stämma.
Det du kan göra istället är att ni tillsammans lär er vad ni båda gillar, att ni övar och har roligt istället för att gräma er över något som ni inte kan ändra på då det redan hänt. Det ni kan göra är att göra allt det framtida mycket bättre däremot så skaffa lite roliga böcker om massage och förspel, läs erotisk litteratur tillsammans, skaffa lite glidmedel och massageolja och lek och ta sex mindre seriöst och mer som skönt och roligt.
Lycka till! Min gästbok står öppen om du eller hon undrar över något!
MVH Magnus
Inget gör mig så smickrad som att bli kallad för syndare.