2013-03-11 21:52
Hej!
Jag är en tjej i 20 års åldern som har ett seriöst förhållande med min partner. Vi har varit ihop i snart 1 år. Vi har dock haft det svårt för efter 3 månader in på vårt förhållande tog det slut och sen blev vi ihop direkt igen. Pga det blev min pojkvän under förra sommaren osäker på att vi skulle vara ihop länge till (han har lågt självförtroende och anser tyvärr att jag är bättre än honom på något sätt).
Bakom min rygg skrev han meddelanden med 2 olika tjejer som var väldigt olämpliga (snuskprat. näst intill smssex). Jag hade sen vi blev tillsammans igen varit väldigt paranoid om att det var något mellan han och den ena tjejen han pratade med (som även var hans nuvarande vän, gamla KK och som vi nu umgicks med).
I december fick jag reda på allt detta genom att jag tyvärr var desperat nog att kolla igenom hans meddelanden (jag är inte stolt över det alls! men mådde så pass dåligt). Jag sa direkt att jag förlät han men att jag var grymt besviken och att han verkligen fick bevisa att han gick att lita på igen.
Sen dess har det långsamt blivit bättre. Jag har många ggr behövt ta upp det och snacka om det med honom för lovade honom att inte säga det till familj/vänner så de inte skulle tycka illa om honom. Då har han alltid tagit upp om hur han mår dåligt över vad han gjorde och att jag jämnt påminde honom.
Nu kan jag tycka att jag inte alls tänker på vad som hände, men har fortfarande tillits problem till när han snackar med tjejer som jag vet han är attraherad till... Och nu är det ofta jag blir irriterad på honom för minsta lilla, vilket e mkt pga av annat men jag har ofta mardrömmar om han med andra tjejer (som jag hade under sommaren då jag inte visste vad som hände men hade en magkänsla) och nu har drömmarna kommit tillbaka :(
Finns det någon som har tips om hur man kan träna på att lättare lita på någon igen! Jag gör allt jag kan! (Mycket är ju också upp till honom) men utav andras erfarenhet, hur lång tid tar det att börja lita på någon igen? eller bör jag, om det bli värre, lite på min magkänsla igen och kolla upp det? :/
Förlåt för den långa texten men kände att den som svarar bör ha en del insikt för att kunna svara :)
Tack på förhand!