Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Porrberoende

Skapad av fisken57, 2015-11-20 22:25 i Hälsa, kropp & pubertet

6 216
20 inlägg
4 poäng
Sex och blandat
fisken57
Visningsbild
Kändis 1 inlägg
0
Hej!

Kille på 16 år med väldigt stora problem. När jag väl blir kåt och vill kolla på porr så kan jag inte hindra mig själv. Jag vet att beroendet bara blir värre och att man kan bli impotent, men min hjärna liksom tvingar mig att söka upp och kolla.

Jag har till och med tagit instagram-bilder på mina tjejkompisar och sprutit sperma över dem. Har detta med mitt porrberoende och göra? Sekunden efter känner jag mig så sjuk i huvudet så jag blir dåre på mig själv. Vågar knappt umgås med dessa tjejer nu.

Klarar inte heller av ett förhållande då alla är typ kompisar med alla där jag bor, och jag tänker typ alltid "Om hon visste vad jag har gjort med hennes kompisar (kommit på instagram-bilder) då skulle hon hata mig och inte vilja vara med mig" och så får jag extremt dåligt samvete. Bör jag ha det? Kan jag verkligen skylla allt detta på mitt porrberoende eller är jag helt enkelt sjuk i huvudet?

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

gullberg
Visningsbild
P 32 Linköping Hjälte 2 698 inlägg
3
"Suck.. Killar och deras porr.."

Svar till nathalie [Gå till post]:
För bara killar kollar på porr. :)




Svar till fisken57 [Gå till post]:
https://www.reddit.com/r/nofap

Tycker att i slutändan är den enda som kan hjälpa dig ordentligt är du själv. Kämpa för att få disciplin dagligen till att säga nej för dig själv. Skit i vad din hjärna säger att du vil göra. Tänk på att du mår skit efteråt, är det värt det? Nej.

Börja med någon distraktion, träning, fotboll etcetc, allting för att få tankarna åt annat håll.

Get ripped or die mirin'

aaaswag
Visningsbild
Kändis 1 inlägg
0
Ser inte det konstiga. Alla runkar. Det är ett beroende om du känner att du måste gå från skolan för att runka och sedan runka någon gång till på dagen. Att runka en gång om dagen är inget konstigt. Du är inte beroende.

Att runka till snygga tjejkompisar har alla gjort. Inget konstigt det heller. Ingenting man säger till tjejerna kanske, men det kan komma upp på förfesten och då brukar de bara garva. För att sedan knulla efter krog1.


Svar till nathalie [Gå till post]:
Kul att du ser tjejer som ett sexobjekt.

Carl_Sebastian
Visningsbild
P 33 Hjälte 142 inlägg
0
Det är givetvis inte bra om du inte klarar av att styra dig själv, jag förstår mig inte på den här typen av beteende, det är inte svårt att avstå ifrån något, det är mycket svårare att börja göra något som är bra(av erfarenhet).

Det verkar litw oklart vilken påverkan porr har, det är inte alls säkert att noll är den optimala dosen, samma med onani(ex om man inte är tjej) du måste testa fram vad som funkar för dig.

http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/mellan_himmel_och_jord/forumlekar/spel-ligan-ge-och-/sida_2.php

Liilmonsta
Visningsbild
F 33 Nykvarn Hjälte 454 inlägg
3

Svar till nathalie [Gå till post]:
"Suck.. Killar och deras porr.. Tja, vad ska man säga"

Wat? Deras porr, JAHAAAAAAAAA JAAAAAAAAA....... Jag avgår.

Mina trosor är för små..

guessmyname
Visningsbild
F 31 Markaryd Hjälte 2 007 inlägg
2

Svar till fisken57 [Gå till post]:
Var själv beroende av porr när jag var 14-15, eller onanera är väl mer rätt då man sällan känner behovet av att sitta och titta på porr precis som med en vanlig film. Gick till den graden att det började skada fysiskt, så jag slutade helt och hållet. Bestämde mig en dag efter skolan att detta var sista gången och varje gång efter det som man fick behovet så var det bara att göra något annat. Promenera med hundarna, rensa garderoben, rita. Vad som som fick en på andra tankar. Tillslut blev behovet och tvånget mindre och mindre och efter någon månad så var det inte alls jobbigt längre. Har idag inga problem alls och tvekar på att jag kommer hamna i samma situation igen.

Man är mer/mindre kåt i olika perioder, så är det för alla. Försök bara hitta någon annat att lägga fokus på så ska det säker lösa sig !

Och du, vi har alla gjort saker vi inte är helt stolta över när man varit kåt, håll det bara för dig själv så ska du se att det inte kommer förstöra något.

robin söker ny sexpartner.

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
1

Svar till Liilmonsta [Gå till post]:
Du ska ge fan i vår porr!

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
-1
Svar till imnotree [Gå till post]:
Jag skulle gissa att det är morgon och kväll, blir lätt en vana. Första man gör på morgonen, sista man gör på kvällen.

Se det lite som att borsta tänderna ;)

Even boys have something to say if you listen long enough

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
0

Svar till imnotree [Gå till post]:
För den som vill helt sluta kan en sån kvällsvana bli svår att bli av med. Det är egen tid, man är helt ensam och har inget annat att göra. Sen tror jag att de allra flesta kan skriva på att man sover rätt gott efter en orgasm.

Allt jag menar är att man inte kan ersätta allt med någonting annat.

Bästa lösningen till det där skulle väl vara att hitta någon att dela sängen med, det var det som ryckte ur mig ur de rutinerna.

Even boys have something to say if you listen long enough

TLTGja
Visningsbild
P 28 Hjälte 4 092 inlägg
0

Svar till imnotree [Gå till post]:
Hur gör man när tjejen inte vill då? Om du såg de som en lösning?

The leetest herperderper

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
0

Svar till TLTGja [Gå till post]:
Det behöver inte betyda att man ligger med tjejen. Man kan dela säng utan att ha sex.

Even boys have something to say if you listen long enough


Forum » Livet » Hälsa, kropp & pubertet » Porrberoende

Ansvariga ordningsvakter:

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons