Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Invandrarnas bidrag är 22.249 kr i bidrag (skattef

Skapad av Stolt-Svensk, 2013-08-03 13:53 i Politik

25 347
165 inlägg
11 poäng
Anonym233
Visningsbild
Hjälte 754 inlägg
0

Svar till pr0n [Gå till post]:
Personligen är jag själv en sådan som faktiskt vill jobba. Det känns som att jag hjälper till lite extra då, oavsett vilket jobb det är (eftersom jag då betalar "tillbaka" skatt)

Men jag kan helt och hållet förstå dig att många (kanske till och med de flesta) väljer att stanna hemma. Dock tycker jag det var fel av dig att skriva dessa 16 000 kr, eftersom många (medvetet?) verkar glömma att svenskar också kan få bidrag :)

Yo momma so ugly not even flourine would bond with her

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

harddrive
Visningsbild
P 32 Vara Hjälte 2 779 inlägg
-1

Svar till vise_mannen [Gå till post]:
CSN är ca. 2400 spänn i månaden typ. Har du någon aning om hur jävla lite det är? Du måste ta ett lån eller kunna hitta ett jobb. Är du inte social och rolig på arbetsplatsen så kommer du inte hitta något jobb.. känner du inte någon kan du inte hitta något jobb.. är du inte specialist eller har utbilding eller tidigare erfarenhet ... you guessed it.

Det rimliga alternativet är att ta ett lån, men då blir det fortfarande jobbigt eftersom du tvingas klara av kurserna till viss %.. gör du inte det så har du nada. D.v.s. INGET.



Ingen status

Lazermonkey
Visningsbild
Hjälte 102 inlägg
6
Nu är jag rätt noob på det här med bidrag men är inte den relevanta frågan hur mycket MER en ensamstående invandrarkvinna med tre barn (12, 13 och 14 år gamla) relativt en svensk ensamstående kvinna med tre barn i samma åldrar?

6 776 kr i etableringsersättning
3 000 kr i etableringstillägg
3 754 kr i barnbidrag
3 819 kr i underhållsstöd
4 900 kr i bostadsbidrag

Orkar inte läsa igenom allt men saker som barnbidrag, bostadsbidrag och underhållsstöd är väll ändå saker som de skulle ha fått oavsett om de är invandrare eller inte? Men som sagt, rätta mig om jag har fel här. Orkar helt enkelt inte lusläsa allting.

Däremot tycker jag nog att detta är bra. Etableringsbidragen var endast de 2 första åren (intressant att ingen tagit upp hittills...) och 22 000 för 4 personer är verkligen inte mycket pengar alls (läs även 7000 kronor i hyra). Dessa pengar hjälper barnen att få en bättre framtid och kommer förmodligen minska risken för dem att hamna i krimminalitet, dålig utbildning etc. och det ser jag verkligen som något positivt.
Carou
Visningsbild
F 29 Hjälte 63 inlägg
3
20 tusen är lite för 4 personer. För 1 person visst, men för fyra är det ett skämt, det går inte.
Sen är det inte alla invandrare som får och lever på bidrag.

Ingen status

vise_mannen
Visningsbild
Hjälte 1 161 inlägg
0

Svar till woot [Gå till post]:


Det får du betalt för:D

Svar till pr0n [Gå till post]:


mm de kan ju få abstinens...

Svar till harddrive [Gå till post]:


CSN är ca. 2400 spänn i månaden typ. Har du någon aning om hur jävla lite det är? Du måste ta ett lån eller kunna hitta ett jobb. Är du inte social och rolig på arbetsplatsen så kommer du inte hitta något jobb.. känner du inte någon kan du inte hitta något jobb.. är du inte specialist eller har utbilding eller tidigare erfarenhet ... you guessed it.

Det rimliga alternativet är att ta ett lån, men då blir det fortfarande jobbigt eftersom du tvingas klara av kurserna till viss %.. gör du inte det så har du nada. D.v.s. INGET.




Du får 2400 kr? Ta ett lån som alla andra eller jobba? Man behöver inte va rolig för att få ett jävla jobb. Det är hur enkelt som helst? Folk ska fan inte ha 22 000 kr för att inte göra ett skit. Snälla lägg ner.
Svenskar som inte har något jobb eller utbildning får de samma summa? Nej!

Ingen status

Stolt-Svensk
Visningsbild
Hjälte 298 inlägg
Trådskapare
-3
Svar till Guud [Gå till post]:
Ur ett samhällsperspektiv:

Men vafan, som pensionär har du ju skapat dina egna förutsättningar till pension.
Varför ska vi lägga skattepengar på deras liv? Sinnessjukt ju, samhället måste tänka framåt! 

Och vilka är vår framtid? Jo det är barnen. Oavsett vilket jäkla land de kommer från så har de ändå rättigheter att växa upp drägligt! De kan faktiskt inte som pensionärerna välja sin bakgrund eller hjälpa att de kostar pengar. I framtiden har de istället en större chans att få en hög ut bildning än om de lever i misär sina första år i Sverige.

Barn är en bättre investering i framtiden än pensionärer.Sug på det.

Svenska pensionär som betalat skatt i ett helt yrkesliv, 40-60 år de skall inte få kosta skattepengar!? Det är ju för fan de som betalat skatt och byggt upp det här landet. Jag är övertygad om att skattepengarna som du betalar in är piss i haveti jämförelse med vad en svensk pensionär betalat in under sitt verksamma liv. 

Hoppas du har samma åsikt när du blir äldre.. Varför skall vi lägga skattepengar på ditt liv om man använder samma logik...





Svar till Salvator [Gå till post]:
Skillnaden är att ni studenter förbereder er för ett liv i arbete och att bidra till landets välfärd, medan de flesta av de nyanlända bara tar. Erik Ullenhag t.ex har sagt att 400.000 invandrare arbetar - det betyder att runt 700.000 invandrare går på bidrag.



Ingen status

Stolt-Svensk
Visningsbild
Hjälte 298 inlägg
Trådskapare
-2

Svar till Lazermonkey [Gå till post]:
Du glömde det här också : 259 200 kr i retroaktiv föräldrapenning och 12 000 kr i skattefri SFI-bonus. Stackars dem.

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
-1

Svar till Stolt-Svensk [Gå till post]:
Jag förstår inte hur du kan resonera så? Att det skulle vara bättre att tacka av folk som slitit genom att höja deras livstandard de sista åren i livet. Istället för att rädda människor från utanförskap och fattigdom.

Som samhälle bör vi istället se framåt och det gör vi inte genom att ge våra pensionärer mer pengar, kolla på Grekland som exempel.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
2
Svar till Stolt-Svensk [Gå till post]:
22k på fyra är 5.5k per skalle, vilket är absolut ingenting. Mina utgifter ligger på 7-8k i månaden, och då är jag extremt sparsam. En förtidspensionär som knappt jobbat någonting brukar ändå få runt 5k, så jag ser inte hur detta är orimligt någonstans.

Därtill så vill jag minnas att summan bestäms av socialstyrelsens riksnorm, vilket betyder att man får det som krävs för att överleva plus ha råd med som anses nödvändigt för en skälig levnadsstandard. Vad jag förstår så är detta även maxsumman, vilket bestäms av riksnormen baserat på den ålder då barnens uppehälla anses vara dyrast. Ensamstående förälder med 3 barn mellan 12 och 14 är väl knappast det vanligaste scenariot.

harddrive
Visningsbild
P 32 Vara Hjälte 2 779 inlägg
0

Svar till vise_mannen [Gå till post]:
och vad fan yrar du om. Du sa först att bidraget räcker och jag svarar på det inlgägget- Jag snackar inte om invandrare eller så. Uppenbarligen är studiebidraget lite om man tvingas jobba eller ta lån. DUH. Vet du hur jävla jobbigt det är att jobba och plugga samtidigt eller?

Ingen status

zandeer
Visningsbild
P 35 Lidköping Hjälte 1 882 inlägg
-2

Svar till Guud [Gå till post]:
Måste bara fråga om vi nu ska satsa på Ungdomen istället för våra gamla hur kommer det sig att ex mina vänner som inte lyckats få något jobb och dessutom har barn...varför får inte dom rätt till mer än ca 3000kr i månaden? (jo för att dom har fel hudfärg och kommer från fel land? (dom är vita och från det långa landet sverige) )

Poliser är bara ett hinder...Kliv över dom och kör vidare (=

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
1

Svar till zandeer [Gå till post]:
Jag har ingen aning om varför de inte får mer, men jag ställer mig tveksam till det då bara barnbidrag skulle ge bort åt 3000 om man har 2-3 barn.
Sedan kan man ju söka underhållsstöd, bostadsbidrag och aktivitetstillägg eller A-kassa.

Dessutom kan de språket redan (även om jag ställer mig tveksam till det på en hel del svenska individer). och har "rätt" hudfärg för att inte bli diskriminerade på arbetsmarknaden.

De borde ha det en aning enklare i det stora hela, så jag förstår inte varför folk klagar på 6 776 kr i etableringsersättning 3 000 kr i etableringstillägg, det utgår ju endast de två första åren dessutom.


Dock finns det folk oavsett etnicitet som inte gärna jobbar och föredrar att utnyttja alla skyddsnät i Sverige, fast det är inte den bråkdelen av folket vi pratar om nu.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0

Svar till Sibbe [Gå till post]:
Jag säger nybyggare. Det har en fin klang.

zandeer
Visningsbild
P 35 Lidköping Hjälte 1 882 inlägg
-1

Svar till Guud [Gå till post]:
"Dock finns det folk oavsett etnicitet som inte gärna jobbar och föredrar att utnyttja alla skyddsnät i Sverige, fast det är inte den bråkdelen av folket vi pratar om nu."

Den bråkdelen du pratar om har ju tydligen växt och blivit i en majoritet i en undersökning jag läste för nån dag sedan. och jag förstår att man tackar nej till jobb om man får ut mer pengar när man inte jobbar.

But still jag anser att det istället bör vara som i Australien om jag inte mins helt fel så krävs det för att få asyl där...att man har fixat jobb i Australien innan och att man dessutom har minst 2 månadslöner på kontot. På så vis bidrar man direkt till samhället och behöver då inte utnyttja skattebetalarna.

Poliser är bara ett hinder...Kliv över dom och kör vidare (=

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
1

Svar till zandeer [Gå till post]:
Wait wut, menar du att majoriteten av alla i arbetsför ålder utnyttjar bidrag för att undvika jobba?
De fakta skulle jag allt vilja se!



Tillägg av Guud 2013-08-04 14:07

Jag kollade upp lite statistik själv och den ser ut som följer:
Tredje kvartalet år 2012 var sysselsättningsgraden, det vill säga andelen sysselsatta av befolkningen, 68% för inrikes födda, 57% för utrikes födda och 66% för befolkningen i sin helhet.
Nej jag ser verkligen inte majoritet som inte jobbar.

Källa: http://www.scb.se/statistik/AM/AM0401/2012K02/AM0401_2012K02_SM_AM11SM1203.pdf

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

medium
Visningsbild
P 29 Hjälte 45 inlägg
3

Svar till Lazermonkey [Gå till post]:
Min moder är ensamstående och får idag barnbidrag, bostadsbidrag och underhållstöd som skall betalas av fadern men skulle min far rymma landet så betalas det oavsett. Den sammanlagda summan av underhållsstöd + bostadsbidrag är en fis i rymden mot att ha en far med en egen ekonomi att stå på.


Jag tycker att summan är helt rimlig och den är inget utöver en normallön och sedan är det som Lazermonkey säger, att två delar av det försvinner trots allt efter 2 år i Sverige.

Att ni ens så mycket som vågar säga att det är invandrarnas, inte politikernas, utan invandrarnas fel att dom får så mycket pengar tycker jag är sjukt. Tror ni på fullaste allvar att en människa skulle frivilligt lämna sitt land, sin familj och allt annat och åka till Sverige för att "slippa få jobba"? Nej, nu när jag tänker på det så låter det trots allt ganska rimligt. Jag skulle nog inte banga en sekund om jag fick åka till Afrika så länge jag slapp betala något.

Can you please help me find my friend? I'll give you anything you need multiplied by ten.

hazardous
Visningsbild
P 94 Skövde Hjälte 775 inlägg
0
Svar till Guud [Gå till post]:

Men vafan, som pensionär har du ju skapat dina egna förutsättningar till pension. Varför ska vi lägga skattepengar på deras liv? Sinnessjukt ju, samhället måste tänka framåt!

Och vilka är vår framtid? Jo det är barnen. Oavsett vilket jäkla land de kommer från så har de ändå rättigheter att växa upp drägligt! De kan faktiskt inte som pensionärerna välja sin bakgrund eller hjälpa att de kostar pengar. I framtiden har de istället en större chans att få en hög ut bildning än om de lever i misär sina första år i Sverige.

Barn är en bättre investering i framtiden än pensionärer.

Sug på det.



Visst har pensionärer skapat sina egna förutsättningar till sina pensioner, men du får också tänka på att pensionärer jobbade under sina unga dagar. Det betyder att de betalade skatt och moms. Med tanke på inflationen så är materiella ting, inklusive mat, hyra mm, dyrare idag än vad det var tidigare.Ekonomiskt sett så sjunker pengar i värde genom tiden. Pensionärer har också arbetat och slitit, är inte arbetaren sin lön värd? Jo. Slopa/sänk pensionärsskatten och öka pensionen en aning.

Och så trycker vi spara.

Snopp
Visningsbild
P -989 Bergkvara Hjälte 5 452 inlägg
0

Svar till hazardous [Gå till post]:
Du förstår väl att pengarna som pensionärerna får kommer ifrån dagens arbetande och inte från dem själva?

Salvator
Visningsbild
Hjälte 6 051 inlägg
0

Svar till Stolt-Svensk [Gå till post]:

Jo vi gör väl det förhoppningsvis men man kan även plugga bara föra pluggandes skull. Finns många som läser enstaka kurser bara för att ha en sysselsättning, vilket förvisso är bra mycket bättre om alternativet är att vara arbetslös.

Är inte barn som går i skolan också inräknade i de där 700 000? Men visst, att folk kommer hit och inte sysselsätter sig med något vettigt som jobb eller studier för framtida jobb är givetvis ett problem som man inte ska sopa under mattan med.




Svar till pr0n [Gå till post]:

22 000 är dock för fyra personer med 16 000 är för en person. En viss skillnad eller hur? :)

Det många glömmer också är att jobb innebär att man får andra förmåner som man inte får om man går på bidrag. Den viktigaste är kanske den att man är berättigad till lån hos bankerna och har därmed mycket större valfrihet när det gäller att skaffa hus/lägenhet, bil mm.




Svar till Lobax [Gå till post]:

Hur kommer du upp i 7-8 k om du är extremt sparsam? Du måste flytta till ett billigare boende då! :P




Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
0

Svar till hazardous [Gå till post]:
Jag säger inte att man helt ska förbi se pensionärerna, men att de nämns i samma andetag som utsatta grupper känns tråkigt.

Bra förslag annars! Jag röstar på dig.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

vise_mannen
Visningsbild
Hjälte 1 161 inlägg
1

Svar till harddrive [Gå till post]:


och vad fan yrar du om. Du sa först att bidraget räcker och jag svarar på det inlgägget- Jag snackar inte om invandrare eller så. Uppenbarligen är studiebidraget lite om man tvingas jobba eller ta lån. DUH. Vet du hur jävla jobbigt det är att jobba och plugga samtidigt eller?
Jag kopierade vad du hade skrivit? Känner du inte igen vad du själv har skrivit nyligen?
Varför ska man inte ta lån eller jobba? Du är ju vuxen och utbildningen är en investering? Du ska va glad att de är gratis att plugga förutom böcker etc?
Varför ska andra skattebetalare som städare etc betala din utbildning så att du sedan tjänar mycket mer än dom? Vart ligger logiken i det? Man utbildar ju sig för att få ett jobb men status eller bra lön eller som är roligt:)

Ingen status

harddrive
Visningsbild
P 32 Vara Hjälte 2 779 inlägg
0
Svar till vise_mannen [Gå till post]:
Klart som fan att jag vet vad jag skrev. Bara att i första inlägget svarar du med " Folk ska fan inte ha 22 000 kr för att inte göra ett skit. Snälla lägg ner. "...

Jag har ingenstans i mitt inlägg tagit upp att folk ska få 22 000 för att inte göra ett skit. Inget jag sagt tyder på att jag tycker att folk ska få 22 000 för att inte göra ett skit. You sir, are high.

Det jag svarade på, ännu en gång, var på ett inlägg som frågade om studiebidraget faktiskt är så litet. Ja, det är litet. Och ja, om man pluggar så gör man ju faktiskt NÅGOT (som faktiskt bidrar till ett bättre samhälle i längden). Som sagt, 2400 :- CSN är ingenting man kan leva på och man tvingas ta lån eller skaffa jobb. Så frågan är ju varför de som INTE gör något ska få så pass mycket pengar än de som pluggar?

Jag fattar egentigen inte vad du argumenterar mot här egentligen. Det verkar ju som att vi är på samma spår, d.v.s. jag håller med att man inte ska få så pass mycket om man inte gör något.

Eller vad är frågan om?

Utbildning är som sagt på HELTID. Jag tror inte du förstår vad detta innebär. Att jobba samtidigt som man pluggar är ett helvete, även om det finns "gott om jobb". Enda vägen ut är ju att ta lån, men varför tar inte folk som är arbetslösa ut lån, eller varför pluggar inte de? Eller ännu enklare, varför jobbar de inte om det nu finns "gott om jobb"?

Och sedan hittar du ju på och lägger ord i munnen på mig. Jag har ingenstans SAGT att jag tycker studiebidraget ska höjas så att studenterna får mer än städare etc. Vart fick du det ifrån egentligen??? Som sagt var frågan mycket enkel. "Är studiebidraget för lite?". Till detta svarar jag, liksom många andra "ja", och varför jag personligen tycker så har jag skrivit redan. Jag är inte här för att diskutera stadens budget.


Ingen status

Seroster
Visningsbild
33 Kristianstad Hjälte 6 655 inlägg
1

Svar till Lazermonkey [Gå till post]:
Det du missar är att detta är sensationalismjournalistik, gjort för att låta mycket mer än vad det är.

Seroster ser dig.

vise_mannen
Visningsbild
Hjälte 1 161 inlägg
-2
Svar till harddrive [Gå till post]:


Den kom fel? Om du inte har skrivit det så borde du fatta de;)?

Utbildning är som sagt på HELTID. Jag tror inte du förstår vad detta innebär. Att jobba samtidigt som man pluggar är ett helvete, även om det finns "gott om jobb". Enda vägen ut är ju att ta lån, men varför tar inte folk som är arbetslösa ut lån, eller varför pluggar inte de? Eller ännu enklare, varför jobbar de inte om det nu finns "gott om jobb"?

Eh jo jag har både jobbat och läst:) Det är jobbigt för att man inte har någon fritid ja men det är ju något du väljer eller hur?
Arbetslösa får ju bidrag för att de jobbar med att söka ett arbete eller så får de A kassa:) Du får bidrag för att läsa. Till skillnad från de arbetslösa så har du tillgång till en riktig utbildning gratis. Det enda de arbetslösa gör att de går kurser etc eller går prao jobb där de jobbar 40 tim i veckan men ändå bara får 3000 kr i månaden. Eller så får de redovisa jobb de sökt. Du har tillgång till lärare etc om du går en heltids utbildning. Båda kostar pengar:)





Och sedan hittar du ju på och lägger ord i munnen på mig. Jag har ingenstans SAGT att jag tycker studiebidraget ska höjas så att studenterna får mer än städare etc. Vart fick du det ifrån egentligen??? Som sagt var frågan mycket enkel. "Är studiebidraget för lite?". Till detta svarar jag, liksom många andra "ja", och varför jag personligen tycker så har jag skrivit redan. Jag är inte här för att diskutera stadens budget.

Jag har inte sagt att studiebidraget ska höjas mer än en städare?
Jag säger bara att folk som börjar arbeta direkt inte ska behöva se sin skatt som de betalar gå till andra som väljer att studera vidare. Utbildning efter gymnasiet är en investering som leder till ett jobb. Det är något man själv som vuxen ska få betala för. Du får ju igen det även om du tar lån? Man ska inte uppmuntra folk att gå fler utbildningar som de inte behöver genom att ge dom medel så att de kan läsa i stället för att jobba.

Pengar borde i stället pumpas in på att bygga mer billiga bostäder så att studenter kan bo billigare under enklare förhållanden. Gör det billigare att leva i stället för att höja bidragen.

Ingen status

Tsukeh
Visningsbild
F Hjälte 1 205 inlägg
1
Skiter i vem som får pengar. Är bara sur över att mina satans chicken nuggets från ica basic är halalslaktade. Jävla hittepå.
Tsukeh
Visningsbild
F Hjälte 1 205 inlägg
0

Svar till Phrosen [Gå till post]:
Ja, en troende kan kräva att det ska vara halalslaktat, blir hen nekad är det diskriminerande. Men om jag som icketroende kräver icke halal, så räknas det inte som diskriminering, iallafall inte enligt den nuvarande svenska normen.

En ren principsak. Det är allt.

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till Salvator [Gå till post]:
Jag har 3k i hyra, det är väl inte allt för dyrt? Med mat, försäkring, gymavgift, hyginartiklar, transporturgifter och kläder så är man ganska snabbt uppe i det dubbla även om man snålar. Lägg till någon tusenlapp i månaden för kaffe, godis och alkohol och så har man 7-8k i utgifter.

Stolt-Svensk
Visningsbild
Hjälte 298 inlägg
Trådskapare
-7

Svar till Lobax [Gå till post]:
Då kan du väl räkna ut hur många sådana vi kan ta emot och försörja för 22 000kr i mån innan landet är bankrutt då det inte är "något". Vänligen skriv ut detta i tråden. 

Självfallet rent vanvett att betala ut kontanter till människor som söker sig hit från utvecklingsländer. Miljoner och åter miljoner människor på jorden lever på motsvarande någon dollar om dagen. Kontantutbetalning gör det lukrativt för många att se till att strömmen av människor söker sig just till Sverige, det är som en sockerbit, ett incitament. Kan dessutom människor i Sverige skicka hem pengar (bör inte vara något större problem att skicka hem en tusenlapp av 22 000/mån) blir människor kvar även de försörjda av de svenska skattebetalarna i andra länder. Givetvis vansinnigt.

Ingen status

godis-apa
Visningsbild
P Hjälte 3 982 inlägg
-2

Svar till Phrosen [Gå till post]:
Nu kanske vi vandrar lite från ämnet, men det beror väl på hur man ställer sig till halalslakt?

Eftersom jag vandrar ifrån ämnet lite så gömmer jag texten under en spoiler.
Visa spoiler
Man skär halspulsådern och låter djuret tömmas på blod, det sprattlar och rycker lite. Vissa säger att djuret lider, andra säger att det är reflexmässiga ryckningar och att djuret inte alls lider. Jag mins inte exakt hur länge hjärnan klarar sig utan blod, men har för mig att man har typ 30-60 sekunder innan man tuppar av och blir liggande medvetslös om man får en allvarlig stroke, så lär kunna fungera som en väldigt "grov" uppskattning på hur länge/kort stund djuret kan tänkas "lida" efter att snittet är gjort. Visserligen har jag för mig att vi har lite lagar och dylikt angående bedövnings osv, men jag tror ändå att djuret är vettskrämt och jag tycker inte att det är särskilt humant.

Personligen föredrar jag att äta kött från djur som mått så bra som möjligt, från början till slut, men det är inte alltid plånboken tillåter det. Halal tycker jag dock personligen att man bör undvika, hellre äter jag bananer än ett halalslaktat djur. Jag är ingen vegetarian och jag vet att djur behandlas dåligt, jag äter dem ändå. Jag tycker dock att halal är lite väl mycket för att jag ska kunna äta det med gott samvete. Om man inte är religiös och inte "får" äta vanligt kött så bör man enligt mig undvika det.

Här följer en liten video med halalslakt, men jag sätter upp en liten varning här, det är inte så extremt trevligt att titta på.

http://www.youtube.com/watch?v=Dii6cbrRRfk

Even boys have something to say if you listen long enough

Ultrafisk
Visningsbild
P 33 Linköping Hjälte 7 472 inlägg
0


Det finns inget mer älskvärt än Moldavien | http://www.youtube.com/watch?v=fgRbURC5Sr4


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Invandrarnas bidrag är 22.249 kr i bidrag (skattef

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons