Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

Varför ogilla fra egentligen?

Skapad av xc, 2010-05-25 22:15 i Politik

12 845
82 inlägg
0 poäng
xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
0
Okej, människors integritet kränks osv. Men är det någon som känner sig drabbad egentligen? Är det inte värt om man kan stoppa x antal terrorister? Har man inget att dölja blir man väl inte drabbad heller?

man vet aldrig..

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

nephilim
Visningsbild
P 32 Falun Hjälte 8 307 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

Är det verkligen värt att kränka miljoner människors integritet för att få fast ett fåtal terrorister?

Det måste ju finnas andra sätt än att bara massövervaka samhället.

"Din mamma spelar keyboard i Hammerfall." - Sharlee D'Angelo

Ultrafisk
Visningsbild
P 33 Linköping Hjälte 7 472 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

För att små tolvåringar inte vet vad som är skillnaden på FRA och IPRED och tror att FRA (som ju bevakar datatrafik) ska sätta dit dom för fildelning.

FRA FTW!

Det finns inget mer älskvärt än Moldavien | http://www.youtube.com/watch?v=fgRbURC5Sr4

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
Hur många terrorister finns det i sverige tror du? Hur många av dessa terrorister, som verkligen utgör något större hot, använder sig av ord osv som gör det möjligt för FRA att avslöja dem?

Näe, det är bara en ursäkt för att kunna fortsätta göra vad de länge har gjort, lagligt.


xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till LazySnigel [Gå till post]:
Varför måste du kryptera dina mail?


Svar till Krillez [Gå till post]:
Utveckla är du snäll.



man vet aldrig..

Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
Orkar inte :)

Inte för att jag bryr mig egentligen, men det har med principer att göra... Jag vill inte att någon annan har möjlighet att kolla vad jag gör på datorn osv.


xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Krillez [Gå till post]:
Jag har också fått den uppfattningen att detta handlar om "principer" mer än att någon egentligen känner sig kränkt.

man vet aldrig..

Mogel
Visningsbild
P 31 Göteborg Hjälte 1 025 inlägg
0
Vilka terrorister?
Krillez
Visningsbild
P Hjälte 6 724 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
FRA har gjort såhär i flera år, enda skillnaden rä som sagt att de har en lag i ryggen nu, typ...

Och sånahär principsaker kan vara viktiga, risken är väldigt liten, men den finns, att detta missbrukas i framtiden

Daniel
Visningsbild
P Malmö Hjälte 4 838 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

Problemet kan ju ligga i att man skapar ett redskap för att förtrycka och övervaka befolkningen samtidigt som antalet "terrorister" som fångas är löjligt lågt.

Min internetkuk är alltid större än din.

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Mogel [Gå till post]:
Om det är brist på terrorister kan man alltid sätta dit folk som sprider barnporr.

man vet aldrig..

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till Daniel [Gå till post]:
Det finns mycket mer än terrorister. Människohandel, barnporr etc.

man vet aldrig..

gaminggirl
Visningsbild
F 38 Lund Hjälte 8 084 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
Jag tror inte ens att vi får fast några terrorister på det, de har vett att kryptera och skydda sin trafik. Så det enda vi får ut av FRA är att vi låtsas att vi försöker hindra terrorism och kränker folks integritet samtidigt.

Ingen status

anal-ingvar
Visningsbild
Hjälte 1 265 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

Har du ingen uppfattning om personlig integritet? Faktum är ju att FRA kontrollerar typ all internettrafik i Sverige. Jag ser inte varför de ska ha rätten att skanna vad jag skriver på nätet, oavsett om det är i mail till min hypotetiska psykolog, källa eller advokat, eller om det är gästboksinlägg på hamsterpaj eller något jag skriver i en chatt till mina vänner. De har inte med det att göra helt enkelt. Om det finns något vi lärt oss av historien bör det väl vara att den här typen av system alltid läcker. Se bara på nakenscannrarna, eller SÄPO:s svartlistning av kommunister under -60 och -70talen. I båda fallen läckte systemen, men långtgående effekter för individer.

Om jag vore terrorist skulle jag ändå kunna kommunicera anonymt. FRA kan ju gott försöka lista ut att jag och mina vänner planerar att spränga Rosenbad eller Poseidonstatyn om vi planerar det under några World of Warcraft-sessioner och använder spelrelaterade kodord, eller om jag använder mig av steganografi och skickar instruktionerna inbäddade i pixlarna i bildfiler eller obskyra youtube-klipp.

Jag har inga egentliga problem med att man punktavlyssnar terroristmisstänkta. Då ska det dock röra sig om människor man har konkret misstanke mot, och inte en avlyssning av hela Sveriges befolkning.

FI 2014 - Ut med rasisterna, in med feministerna!

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till LazySnigel [Gå till post]:
Så för dig är det inte värt om du vet att du kan stoppa spridning av barnporr?

man vet aldrig..

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till anal-ingvar [Gå till post]:
Jag vet bara att jag själv inte känner mig kränkt. Det var därför jag startade tråden för att få veta om folk verkligen känner sig kränkta.

man vet aldrig..

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

man vet aldrig..

xc
Visningsbild
P Hjälte 433 inlägg
Trådskapare
0

Svar till LazySnigel [Gå till post]:
Jag har ingen källa men jag antar att man inte bara söker terrorister?

man vet aldrig..

Amazonic
Visningsbild
P 33 Spånga Hjälte 3 470 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

Lolno, det är inte värt det. Den där skiten om att man inte har nåt att dölja är ju bara idiotiskt, det handlar om en princip.

ACTA er för politiker! - http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/debatt/politik/acta-internet-staten/sida_1.php#post_3374753

Lobax
Visningsbild
P 30 Uppsala Hjälte 5 448 inlägg
0
Svar till xc [Gå till post]:
Jag har gjort ett ganska så omfattande inlägg om just detta: http://www.hamsterpaj.net/diskussionsforum/politik/fra/oevervakningen__gaar_den_att_motivera/sida_1.php

Det finns ingenting som tyder på att övervakningen har någon nämnvärd effekt - vill folk spränga något så gör de det. Folk har gjort det innan utan tillgång till Internet, och de lär kunna göra det ändå även idag. Enda sättet att på något sätt förhindra detta är att ha total kontroll över befolkningen.


anal-ingvar
Visningsbild
Hjälte 1 265 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

FRA är väldigt specifikt avgränsat till att leta efter hot mot rikets säkerhet typ. De ska, i teorin, inte få spana efter barnporr. Vidare har den där FN-rapporten fått massiv kritik, av den enkla anledningen att den är baserad på rena fantasisiffror. De största porrbolagen som producerar vanliga porr drar in typ 200 miljoner dollar om året, att jämföra med de 140 miljarder kronor FN dillar om att barnpornografin omsätter.

Det man bör göra med barnpornografi är ju att ta ner servrarna och sätta dit dem som ligger bakom dem och producerar porren, istället för att försöka dölja problemet genom att blockera sidorna. Det är knappast något man behöver FRA för. Oavsett kan ju även pedofiler dölja sig genom att använda darknets för att sprida bilder.

FI 2014 - Ut med rasisterna, in med feministerna!

powerbean
Visningsbild
P 32 Göteborg Hjälte 378 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:

För att folk tror att Försvarets radioanstalt är en korrupt organisation som kommer att avlyssna och skratta åt deras pinsamma kommunikation som passerar Sveriges gränser! Vissa värderar helt enkelt deras egna "integritet" före andras liv.

Le Fu

anal-ingvar
Visningsbild
Hjälte 1 265 inlägg
0

Svar till Brezhnev [Gå till post]:

Faktum är ju dock att även inrikes-samtal mycket väl kan passera gränserna, precis som att e-mail mellan två parter i Sverige med största sannolikhet passerar gränserna.

Mig veterligen finns det väl inget i lagen som säger att det bara rör sig om kända terrorister som får avlyssnas. Vidare så avlyssnas eller scannas all information som går över gränserna, det är så de avgör om det är något som är av intresse för dem som diskuteras in the first place.

FI 2014 - Ut med rasisterna, in med feministerna!

Gargamel
Visningsbild
Hjälte 12 749 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
Just detta som är läskigt, något som kallas för ändamålsglidning. Först inför det ett system för att jaga livsfarliga terrorister (sedan att vi inte haft ett terrordåd i Sverige sedan 1906 spelar visst ingen roll), sedan skall det jaga barnporrtjyvar (som om dessa skulle vara så efterblivna att de sprider skiten genom thepiratebay eller msn), sedan för att jaga eko-brottslingar, sedan politiskt farliga individer, sedan vanlig kriminalitet. Har smutsiga politiker chansen att övervaka så kommer de ta den, de kan inte hålla sina feta smutsiga flottiga fingrar i styr.

Sedan är det principiellt att en "demkratisk" stat inte ska övervaka sina medborgare, särskilt inte när denna stat skäller på stater såsom Kina för att de gör exakt samma sak. Terrorister och Barnporr är begrepp som regimer slänger sig med när de vill göra något obekvämt (precis som Kina även använder begreppet terrorister för att censurera sitt nät).


Moderna vetenskapssamhället är lika förljuget och ruttet som medeltida Kyrkan. | "Hellre diktator än gay"

Lurioso
Visningsbild
P 36 Uddevalla Hjälte 3 467 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
"Har man inget att dölja blir man väl inte drabbad heller?"

Då har du inte heller emot att strunta i att låsa dörren när du går på toa, låta dig bli filmad dygnet runt och registrera vart du befinner dig hela tiden.

Du har inget emot inrikespass, att folk rotar i dina väskor på gatan, att folk trycker örat mot luren när du pratar i mobil och listan kan göras lång.

För du har väl inget att dölja?


Autentiska liv till salu.

Lurioso
Visningsbild
P 36 Uddevalla Hjälte 3 467 inlägg
0

Svar till powerbean [Gå till post]:
Nu är det ju så att FRA har slöspanat på åtminstone 103 personer enligt en lista som läckte ut.

Listan:

Visa spoiler
Björn Almgren (passnummer 01-619413 begin_of_the_skype_highlighting 01-619413 end_of_the_skype_highlighting)
Bengt-Olov Almstedt (420404-6710), Stenungsund
Agneta Andersson (passnummer 01-736759)
Björn Andersson (passnummer 01-736770)
Fritz Harry Andersson (470308-9252), Råneå
Lars Andersson, Projekt Service, Stockholm
Olle Andersson, Swedish Radio Supply, Karlstad
Sven-Thomas Andersson (passnummer 43-615299)
Nikolas Avramidis, Stockholm (född 410729)
Lars-Erik Balogi, Grythyttan
Ove Backlund, Bergeforsen
Lars-Gunnar Bergdahl (passnummer 21-7200442)
Axel Bohman, Oskarshamn
Bertil Borg , Stockholms Universitet
Morgan Bosson, Lund
Clas Boström, Stora Virke, Falun
Anders Bäckman (600301-6695), Örebro
Alf Christensson, Vilosa Trading
Christina Conradsson-Nordin (passnummer 67-580166)
Charlotta Dufmats, Mjölby
Sune Edmark (451004-8012)
Ulf Ekman, Livets Ord (född 501208, passnummer 42-315572)
Mats Engblom, Baltic Computer Systems
Erik von Ehrenheim, Djursholm
Tony Eriksson, Stockholm
Jan-Olov Eriksson (passnummer 01-152686 begin_of_the_skype_highlighting 01-152686 end_of_the_skype_highlighting)
Lars-Erik Falkeling (passnummer 90-578461)
Johan Feldreich (född 520317, passnummer 45-364159)
Göran Flobergseter, Sandviken (passnummer 21-513393)
Nils Anders Forsén (passnummer 87-388226)
Torbjörn Friman (född 430331, passnummer DP-121667)
Peter Fritsén, Hofors
Lennart Furubom, Falun (passnummer DP-083645)
Per Sten Gidlund (passnummer 32-298456)
Ragnar Gussing, AMS, Falun
Ulf Göransson, Uppsala universitet
Ray Happ, Norrköping (passnummer 43-255809)
Gudmund Hedenskog, Stockholm
Birgit Hedlund, Flavouring, Norrköping
Egerth Heimbrandt, Trelleborg
Charlotta Hellström (passnummer 90-608535)
Sture Henriksson (född 490128), Skellefteå
Rolf Gerhard Hermann (född 600720, passnummer 89-357844)
Fredrik Hillelson (passnummer 21-682360)
Ebbe Hjertstedt, Linköping
Kurt-Erik Holmgren (passnummer 67-635331)
Rolf Hultberg (passnummer 45-224266)
Tommy Hultgren, Baltic Computer Systems
Arad Ibrahim, Näringslivskontoret, Haparanda
Erland Isaksson, Umeå
George Johansson (passnummer 676364)
Lars Erik Mikael Johansson (passnummer 43-481377)
Conny Johnson (född 510820)
Lars-Anders Kellberg (passnummer 43-584662)
Claes Kinell, Helsingborg
Anders Larsson, Gävle
Lars Knutsson, EAS, Täby
Peter Kollman (passnummer 21-108300)
Lennart Lannerbäck, Mariefred (passnummer 43-319451)
Jörgen Larsson, Swedish Trade Hour, Vuollerim
Heinrich Leschner; Väröbacka (passnummer 32-425104)
Stefan Lindberg, Arvika
Michael Ling, (passnummer 43-022266)
Milan Lofteborn (passnummer 490926-9450)
Göran Lundin (född 500603), Skellefteå
Sonja Malm (passnummer 43-661445)
Anna Martinsson, Stockholm
Christos Meletis, Kista (född 570310)
Ulf Modig (passnummer 67-4122222)
John Nilsson (född 710906), Norrfjärden
Keijo Nordström
Göran Näslund, AMS, Falun
Bengt Novén, Kungsbacka
Bertil Nordin (passnummer 67-151887)
Elisabeth Nordqvist (passnummer 54-598056)
Erik Nordqivst (född 390808)
Kerstin Olofsson, Väröbacka (passnummer 43-171046)
Bo Ottenback (född 451226)
Karl-Erik Perjons (passnummer 56-580686)
Anders Pettersson (650607-6277)
Lars-Göran Pettersson (född 471114, passnummer DP-173071)
Leif Salmonsson, Livets Ord (född 1957, passnummer 54-141773)
Angelica Samuelsson, Göteborg
Sten Schager, Stockholms Universitet
Roland Sigvardsson, Gustavsberg
Göran Sjöberg, Norrköping
Lars Sjöstrand, Göteborg (passnummer 21-346058)
Dieter Schultze, Finspång
Mats Stenlund (född 370213, passnummer 67-578108)
Britt Strömberg (passnummer 21-320897)
Tomas Svendén, Stockholm
Magnus Södersten, Kungsbacka
Jan Söderström (passnummer DP-139684)
Richard Tjäder, Malmö
Torbjörn Åsberg, Hofors
Georg Wassman (passnummer 21-080505)
Bengt Wedenberg (passnummer 54-027808)
Tomas Wesslén (passnummer UR-919786)
Kjell-Göran Vestberg (född 480602, passnummer 43-442290)
Per Håkan Westberg (passnummer 01-472478)
Jean-Jacques Zander, Zanders Advokatbyrå, Stockholm
Lars-Gunnar Åhlén, Västerås
Einar Öljemark

Detta är alltså samma lista som finns hos SR Ekot och SVT Rapport – och flera andra nyhetsredaktioner.


Autentiska liv till salu.

anal-ingvar
Visningsbild
Hjälte 1 265 inlägg
0

Svar till Brezhnev [Gå till post]:

Jag vet att deras sökalgoritmer går igenom varenda sms, mail och telefonsamtal som passerar gränserna. Vad som gås igenom av människor vet man inte, men är egentligen egalt; vet jag inte när jag är övervakad men vet att jag kan vara övervakad när som helst tvingas jag att bete mig som om jag vore övervakad hela tiden. Hur ska jag kunna känna mig säker på att min kommunikation med min hypotetiska psykolog, advokat, präst, källa, flickvän eller älskarinna inte läses igenom av staten? Sen är ju även genomsökningen av brevet en integritetskränkning. Vad jag säger till andra har staten inte med att göra.

Jag kan acceptera att staten avlyssnar människor som är direkt misstänkt för att ägna sig åt terrorism eller annan mycket grov brottslighet. Det ska dock kräva domstolsbeslut och ska ske på en individbasis. Människor som felaktigt har avlyssnats ska underrättas, kompenseras och alla data som man felaktigt kommit över ska raderas. Att övervaka hela svenska folket för att komma åt ett fåtal terrorister är helt enkelt inte rimligt.

FI 2014 - Ut med rasisterna, in med feministerna!

anal-ingvar
Visningsbild
Hjälte 1 265 inlägg
0

Svar till Brezhnev [Gå till post]:

Som sagt, deras sökalgoritmer går igenom alla sms, samtal och mail som passerar Sveriges gränser. Exakt vilka det rör sig om vet man inte, och därifrån vet man i sin tur inte vilka som granskas av en faktisk människa. Oavsett är det orimligt att avlyssna hela den svenska befolkningen. Jag oroar mig mer för staten än för terrorister.

FI 2014 - Ut med rasisterna, in med feministerna!

PsykelTjuv
Visningsbild
P 33 Hjälte 3 487 inlägg
0

Svar till xc [Gå till post]:
Ne, jag bara älskar att betala så att några nissar i en bunker kan sitta och övervaka mig trots att jag inte är misstänkt för ett skit. Varför inte vända på hela pannkakan, du e skyldig tills motsatsen bevisas? :) Kameror runtikring hela ditt hus, det kanske är en bra idé? Om du vägrar har du uppenbarligen något att dölja!

Ingen status

Gargamel
Visningsbild
Hjälte 12 749 inlägg
0

Svar till Brezhnev [Gå till post]:
De fick inte heller spana i kabel innan lagen kom men gjorde det ändå. ;)


Moderna vetenskapssamhället är lika förljuget och ruttet som medeltida Kyrkan. | "Hellre diktator än gay"


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » Varför ogilla fra egentligen?

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons