Som besökare på Hamsterpaj samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
Annons

En integrerad invandrares avskedstal till ett förl

Skapad av ncn, 2016-02-19 18:32 i Politik

21 715
115 inlägg
-32 poäng
ncn
Visningsbild
Hjälte 164 inlägg
0
http://blueshift.nu/integrerad-invandrare-avsked-forlorat-land/
Vad tycker ni om det han säger, och håller ni med? Är själv invandrare och håller med honom i det han skriver. Det här landet är på väg åt helvete som det ser ut just nu.

Är reklamen ivägen? Logga in eller registrera dig så försvinner den!

STIG
Visningsbild
P 34 Kista Hjälte 2 977 inlägg
-6
"det här landet är på väg åt helvete som det ser ut nu"
IG på det lösa påståendet. VARFÖR är det det och hur blev det så? analysera plz.

TLDR på inlägget, men sidan är sjukt skev, första andra länken jag kollar är ett vitmakt-klipp på nassar som sjunger nationalsången. Så gott som allt annat publicerat material handlar om invandring/asyl/nationalism i klassisk desinformationsanda. källkritik?

Jag tycker inte att du är tillräckligt seriös! Man ska vara seriös!

svullos_tumme
Visningsbild
Hjälte 2 621 inlägg
-3

Svar till Ufo-mannen [Gå till post]:
Du förstår väl själv att du inte kan länka till en rasistisk blogg som källa? Hänvisa till rapporten från BRÅ eller hänvisa inte alls.

I've got more issues than Vogue

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
2

Svar till STIG [Gå till post]:
"Shit, han kom med siffror och statistik vilket jag inte kan motbevisa! Bäst att jag dumförklarar honom så att jag slipper undan, precis som politikerna!"

hurr :)

Ingen status

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
1

Svar till svullos_tumme [Gå till post]:
Så du bekräftar att källan är korrekt och har inget att komma med förutom vilka sidor som hade förmedlat dessa vidare eller vad? Vad är din poäng?

Ingen status

svullos_tumme
Visningsbild
Hjälte 2 621 inlägg
-2

Svar till Ufo-mannen [Gå till post]:
Du vet exakt vilken av dina källor jag syftar på.

https://www.bra.se/bra/brott-och-statistik/valdtakt-och-sexualbrott.html
Våldtäkterna minskade för övrigt mellan 2013-2014.

Och herregud, ta av dig foliehatten.

I've got more issues than Vogue

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-1
Svar till svullos_tumme [Gå till post]:
" https://www.bra.se/bra/brott-och-statistik/valdtakt-och-sexualbrott.html
Våldtäkterna minskade för övrigt mellan 2013-2014."


Du baserar en samhällsutveckling på förändringen av ett tidsspann på ett enda år? Hoppas du inser att det var en relativt enorm upptrappning året innan det? Trenden på grafen för andel våldtagna är strängt växande under hela perioden från 9 år tillbaka. Drygt 11%...



Tillägg av mittacc 2016-02-21 00:16

Andelen anmälda sexualbrott har ökat med över 73% under samma tid. https://gyazo.com/d3c616503fa925348baa33571094c20d

Vågar du sätta en foliehatt på mig när jag använder din källa? :)

Ingen status

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-1
Svar till imnotree [Gå till post]:
"Lägg till att det har förts oerhört många och kraftiga kampanjer som står upp för kvinnors rätt till deras egna kroppar och är mot våldtäkter de senaste åren, och att en majoritet av våldtäkterna sker i hemmet, så kanske det inte blir så himla rimligt att snacka om att "importera våldtäktsmän". Citatet är för övrigt taget från ett av plakaten som syntes på den "invandringskritiska" demonstrationen förra månaden, men som inte syntes i media."

Fel.
https://gyazo.com/c48531fdf5056a0695b4743d02d4b64f

För övrigt är ditt citat irrelevant då statistiken visar att antalet anmälda fall av sexuellt tvång/utnyttjande inte har minskat.
https://gyazo.com/d3c616503fa925348baa33571094c20d

Ingen status

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-4
Svar till imnotree [Gå till post]:
"Sexualbrott är inte nödvändigtvis våldtäkt.(1) Om du ser på grafen du länkade innan ( https://gyazo.com/d3c616503fa925348baa33571094c20d) så ser du att strax under 50% av alla sexualbrott är sexuellt ofredande. Jag vet inte med dig, men jag skulle tro att allmän plats är rätt vanligt för sexuellt ofredande.(2)

Dessutom:
Man bör vara medveten om att det, precis som för hot- och misshandelsbrott, finns anledning att tro att händelser där personer har blivit utsatta för sexualbrott av en närstående, ofta i hemmet, är underrepresenterade i undersökningen

http://imgur.com/mf5bgEH
Där är innan 2005, är det relevant nu? För övrigt blev lagstiftningen hårdare 1995 och se vad som hände.(3)"


1: Har inte påstått något annat såvitt jag vet.
2: Har inget att invända mot det. Har du någon källa som bekräftar att majoriteten av våldtäkterna sker i hemmet?
3: Du får ta fram länken till källan innan jag ens kommer tänka på att bemöta det där.





Tillägg av mittacc 2016-02-21 00:55

Anekdotisk argumentation är, precis som du säger, oftast inte intressant men ibland kan det vara det. Exempelvis ifall det skapas forum där de som hyser liknande anekdoter samlas. Det betyder inte att det är som dessa upplever det men det kan mycket väl ligga något i det de upplevt. Det kan finnas någon förklaring dessa inte har tänkt på eller så kan det vara just så som dem upplever det.

Sverigedemokraternas upptåg är ett tydligt tecken på att något är fel - eller håller du inte med?

Ingen status

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-4

Svar till imnotree [Gå till post]:
1: Därför att det staplarna i https://gyazo.com/c48531fdf5056a0695b4743d02d4b64f beskriver är var andelen för samtliga sexualbrott sker och eftersom att du saknar, som du själv skrev, en legitim källa på det du skrev så måste man anta att detta gäller samtliga kategorier. Allt annat är ogrundat.

3: "Man bör vara medveten om att det, precis som för hot- och misshandelsbrott, finns anledning att tro att händelser där personer har blivit utsatta för sexualbrott av en närstående, ofta i hemmet, är underrepresenterade i undersökningen

http://imgur.com/mf5bgEH
Där är innan 2005, är det relevant nu? För övrigt blev lagstiftningen hårdare 1995 och se vad som hände."


För det första vet jag inte vad du vill få ut av att en hårdare lagstiftning tillkom 1995 - grafen växer ungefär likadant oavsett. Sedan saknar jag referens till hur många som anmält sexuellt tvång/utnyttjande. Utöver det så kan detta inte på något vis förklara varför andelen utsatta har ökat med 11% från tiden EFTER förändringen. Det går inte att motivera med befolkningsökning då vi pratar om andelar här. Finns en förklaring med den är både tabu och man får foliehatt om man yttrar den.

Klockan är mycket och jag börjar bli sömnig men återkommer nog imorgon! :)



Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
1
Så mycket gnäll på alla håll här. De som tycker att Sverige går mot sin avgrund kan ta sin foliehatt och hoppa på första bästa flotte till Polen.

Vi lever i ett fritt land där alla får ha sin åsikt, dessutom lever vi i ett EU med mer eller mindre fri rörlighet. Så istället för att bara gnälla så utnyttja systemet och flytta som personen i bloggen, Polen är säkert fantastiskt.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
0
Svar till STIG [Gå till post]:
Var är min uppsats?


Svar till Guud [Gå till post]:
Istället för att anklaga folk för att ha foliehattar på sig när dessa använder källor givna av folk som kallar just dem för foliehattar från första början kan du ju argumentera emot istället? Imnotree är den enda av er som faktiskt motiverar det han säger.

Man ska alltså fly sitt land istället för att ändra den nuvarande kursen? Ska folk hellre sluta gnälla på att dagens skola suger och flytta till länder där den är bättre än att försöka förbättra den? Är det det du påstår?


Svar till svullos_tumme [Gå till post]:
Väntar spänt på ditt svar, moderator!



Tillägg av mittacc 2016-02-21 12:07

Jag har förövrigt inte läst bloggen i trådstarten men det är ju inte relevant för det jag diskuterar ändå.

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
3

Svar till mittacc [Gå till post]:
Varför skulle jag argumentera emot anekdotisk bevisföring som är det enda som förekommer i bloggen?
Det skulle vara som att argumentera för/emot guds existens.

Jag förstår att det okända är jobbigt för inrutade människor, därför tycker jag att de ska agera istället för att gnälla. De kan till exempel skapa sig en egen skola, vi har friheten i Sverige att starta egen skola om vi så vill, du behöver inte flytta till polen för det.

Dessutom är det där med skolan också något som kan debatteras, hur kunskap mäts osv. Det enda som är säkert med skolan är att något behöver göras för alla dem som inte känner sig säkra i skolan.

Vad föreslår du vi ska ändra kursen till? Gärna något konkret.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
1
Svar till Ufo-mannen [Gå till post]:
Istället för att argumentera för din ståndpunkt väljer du alltså att gå till angrepp ja, visst kan det väl anses lite gnälligt att göra så? Och inte värst konkret av dig heller.

Vi har en demokrati här som du vet, och vi som tycker landet har en bra human inrikespolitik är runt sådär 70%. Därmed behöver vi inte flytta någonstans.
Och du måste missförstått mig, jag tycker oliktänkande är bra, det är farligt att snöa in på en väg. Det jag inte klarar av är gnället på att vi är på väg någonstans som mest verkar vara en rasistisk magkänsla hos trångsynta människor ur i första hand utsatta samhällsgrupper.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-1
Svar till Guud [Gå till post]:
"Varför skulle jag argumentera emot anekdotisk bevisföring som är det enda som förekommer i bloggen?"

Har du ens läst diskussionen? Vi diskuterar med BRÅ:s statistik som underlag, inga anekdoter från min sida såvitt jag vet. Missade du att jag skrev att jag inte ens pratar om bloggen då jag inte har läst inlägget?

Personligen tycker jag vi kan börja med att sluta ge folk som inte bidrar till samhället särrättigheter såsom gratis tandvård vilket skattebetalare måste betala för trots att de redan betalar skatt!

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
2
Svar till mittacc [Gå till post]:
jag pratade inte om eran diskussion heller, den leder tydligen inte till ett skit i vilket fall. Jag refererade till TS inlägg.
Och det var du som skrev till mig, inte tvärtom så varför skulle jag veta att du inte läst inlägget när du inte skrivit det till mig... Du kan ju inte förvänta dig att jag ska läsa på allt du skrivit i tråden bara för att du väljer att skriva till mig?

Det är väl bara barn som får gratis tandvård i Sverige, plus ett bidrag till alla vuxna? Vi kan inte göra skillnad mellan vilka som bidrar och inte, det finns nog med kontrollfunktioner redan som det är.





Svar till Ufo-mannen [Gå till post]:
Nu vet jag inte hur många år du gick om trean, men för oss övriga var vi ungefär tio år skulle jag tro.
Det låter rätt otroligt att det skulle finnas "vuxna femtonåringar" i lågstadiet. Problemet ligger mer i att äldre ungdomar inte hålls undan lågstadieeleverna, frigoliten skulle nog behöva satsa pengar väktare, för som det är idag har inte skolorna råd med det, men han anser att det är skolornas problem.

Det du kommer med är också någon som är otroligt svårt att backa upp med statistik, vilket bara får foliehatten att träda fram tydligare på ditt huvud.


Tillägg av Guud 2016-02-21 14:09

"Oavsett om det är 30% av befolkningen i Sverige som inte passar in i dina åsikter ger det dig inte rätt att utrota/döda/deportera dessa 30% av befolkningen det är inte speciellt demokratiskt. Så lär dig acceptera demokratin eller flytta."

Jag sa att det var er rätt som EU-medborgare att flytta till Polen, sa inget om utrotning, och det står tydligt att jag är för åsiktsfrihet. Sluta göra dig till åtlöje Ufo-mannen.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-1
Svar till Guud [Gå till post]:
"jag pratade inte om eran diskussion heller, den leder tydligen inte till ett skit i vilket fall. Jag refererade till TS inlägg.(1)
Och det var du som skrev till mig, inte tvärtom så varför skulle jag veta att du inte läst inlägget när du inte skrivit det till mig... Du kan ju inte förvänta dig att jag ska läsa på allt du skrivit i tråden bara för att du väljer att skriva till mig?(2)

Det är väl bara barn som får gratis tandvård i Sverige, plus ett bidrag till alla vuxna?(3) Vi kan inte göra skillnad mellan vilka som bidrar och inte, det finns nog med kontrollfunktioner redan som det är.(4)"



1: Du skrev "Varför skulle jag argumentera emot anekdotisk bevisföring som är det enda som förekommer i bloggen? " till mig och inte Ts.

2: https://gyazo.com/2b5f59184575905355567acadb2aa4c6
Jag är rätt så säker på att du hann se det där innan du skrev - om det nu inte tog dig 64 minuter att skriva knappt 9 rader text.

3: Nej, de som saknar id-handlingar och är här illegalt får gratis vård; formellt har de en kostnad på högst 50 kr i vissa fall men hur kan man garantera verkställandet av detta när de....ja...inte är registrerade? Testa att googlar på skammens dag om du helt har missat detta. http://www.1177.se/Regler-och-rattigheter/Vard-i-Sverige-om-man-ar-asylsokande/

Personligen måste jag punga ut med flera hundra i månaden om jag vill ha frisktandvård. Kostnaden för en åtgärd utan detta skydd kan enkelt skjuta upp i tusentals kronor! https://www.folktandvardenstockholm.se/priser/
Är detta rättvist?!

4: Varför inte? Om du inte ens är medborgare ska du bannemig inte ha del av skattemedlen! Eller föreslår du att vi ska försörja hela världen? Varför ska jag försörja någon i USA, Finland, Ryssland, Turkiet eller Kina om de inte gör detsamma för mig?

Vad menar du med att vi har tillräckligt med kontrollfunktioner idag? För några månader sedan hade vi inte ens en gränskontroll...

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
1

Svar till mittacc [Gå till post]:
1: jag var kanske otydlig då, jag har aldrig varit intresserad av att ge mig in i er diskussion då den inte tillför något. Det jag ville framföra var att bloggen (som du inte läst) faktiskt hade gjort någon konkret istället för att som ni bara gnällt. Och det var det jag ville få fram, cred till denne!

2: Sorry läste aldrig tillägget, då hade jag kanske inte svarat som jag gjorde. Läste bara det till mig.

3: Fast nu blandar du äpplen och päron hejvilt, alla är garanterad akuttandvård, har du inga pengar men kommer lida avsevärt om du inte får hjälp så har du samma rätt som flyktingar.
Frisktandvård som du pratar om får alla betala för.

4: Visst kan vi rent teoretiskt, men det är inget land jag vill leva i. Helst plocka bort så mycket av det som möjligt. Då förslår jag hellre en bortre gräns för hur länge du kan få bidraget, så alla har samma chans. Samtidigt som vi inte urholkar statskassan.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-1
Svar till Guud [Gå till post]:
"1: jag var kanske otydlig då, jag har aldrig varit intresserad av att ge mig in i er diskussion då den inte tillför något. Det jag ville framföra var att bloggen (som du inte läst) faktiskt hade gjort någon konkret istället för att som ni bara gnällt. Och det var det jag ville få fram, cred till denne!"

Lite komiskt att du hånar Ufo-mannens kunskapsnivå när du skriver såhär. Tyvärr är detta en intetsägande och helt kolossalt trasig mening. Testa att läs den högt för dig själv! ;)

3: "Det är kostnadsfritt för dig att vårdas på sjukhus.". Jag vet itne hur det är med dig men personligen har jag fått betala minst 500kr varje gång jag varit på akuten sedan jag blev 18. Skillnaden mellan att vara bidragande medborgare och snyltare existerar fortfarande. Rädda liv och hindra brutalt lidande, fine men kräv kompensation efteråt.

4: Fast nu pratade jag inte om det var möjligt eller ej (vilket det ej är för Sverige) utan om du föreslog att Sverige ska vara hela världens bidragskossa.

BNP för Sverige år 2014 låg på 3914 miljarder kronor och året innan de hade jorden en uppskattad befolkningsmängd på 7125 miljarder (vilket alltså hade ökat till 2014 men vi räknar snällt för din del nu). Detta innebär att Sverige skulle kunna bidra med knappt 55 öre/skalle under ett år. Detta ska då täcka sjukvård, vägunderhåller, livsmedel, nöjen osv. Låter det rimligt? :)
http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Ekonomi/Tillvaxt/BNP---Sverige/



Tillägg av mittacc 2016-02-21 15:03

Och detta gäller ju bara om samtliga invånare avsäger sig rätten till pengarna de arbetar till sig såklart!

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
3
Svar till mittacc [Gå till post]:
1: "helt kolossalt trasig mening" Ska du söka jobb på Aftonbladet eller, man kan tro det så som du förstärker orden. Visst, det skulle stå "personen i bloggen", så skulle meningen bli läsbar, även om jag tycker det går att tyda vad jag vill få fram.
Vad gäller Ufo-mannen var det inte kunskapsnivån utan hans sätt att övertolka eller rent ut av dra fram skit ur röven på det jag skrev som var problemet.

3: Så du tänker helt hoppa över delen där du jämförde äpplen med päron? Oavsett en 500ing är en piss i Mississippi om man jämför vad akutsjukvård kostar, hör mest gnäll nu från dig, ingen samhällsnytta. Såvida du inte tycker vi ska betala all vår sjukvård själva istället? jag är själv lite inne på det spåret då jag inte vet om det är rättvist att vi betalar för rökares cancervård till exempel. men jag tänker inte göra skillnad på människa och människa för vart den råkade födas, det är bara ologiskt och jag tycker det är tråkigt att du ser det så.

4: Den uträkningen förutsätter att BNP stannar på samma nivå oavsett befolkningsmängd, uträkningen blir lika lidande som idioterna som förespråkar medborgarlön med uträkningar som grundar sig på samhället som vi har det idag utan medborgarlön.


I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-4
Svar till Guud [Gå till post]:
1: Om man leken ger får man leken tåla brukar det heta. Du hånade honom men hade själv inte alla hästar i stallet så du blev hånad tillbaka. Deal with it.

2: Vad exakt är det jag hoppade över? Jag stärkte min tes. Illegala får gratis/billigare vård än skattebetalande medborgare. Men "äpplen och päron" menar du då att det är rätt att illegala får denna vård?

500 kr är mycket om man tänker på att man redan beskattas med kanske 25-45% av lönen som medborgare medan illegala som inte betalar någon skatt (förslag för skattefritt arbete för invandrare har t.o.m. dykt upp) bara behöver betala upp till 50 kr eller inget alls.

Varför antyder du att jag inte kommer bidra till samhället? Jag är blivande civilingenjör och har jobbat av och till sen jag började på gymnasiet - vad är du?

Jag pratar inte om födelseplats, jag pratar om att dra sitt strå till stacken.

4: Det var Sveriges BNP i förhållande till världens befolkning. Vet inte om du inser det men BNP/capita är definierat så att man tar BNP och dividerar med antalet människor och du vill ju försörja hela världen med Sveriges BNP.

Hur föreslår du att man räknar då?

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
2

Svar till mittacc [Gå till post]:
1: Okej så jag hade inte alla hästar i stallet för jag missade att definiera blogginnehavaren så meningen blev svårläst, du kan verkligen inte vara en lätt människa att leva med. Det är ett som är säkert.

2: Nej du uteslöt delen att det bara gällde akutvård för att stärka din tes tror jag, det var det jag menade med äpplen och päron.

Jag försöker vända på det hela men du vill ändå tillbaka till dig, du å så kränkta individ som kommer ha en bra ingenjörslön om några år och tycker 500kr de gånger du råkar illa ut är mycket (vilket aldrig ens hänt mig i mina 8a år jag varit tvungen att betala). Är så farligt att betala.

Jag är säker på att de flesta vill dra sitt strå till stacken, och de som inte vill har ingen speciell hudfärg eller ber till någon speciell gud som du får det att låta.

4: Precis, du räknar med ökat capita men håller BNP på samma nivå som nu, du tror inte att ett ökat capita ökar BNP i samma utsträckning, eller kanske till och med mer? Ekvationen haltar, dock finns det forskning i ämnet om man vill grotta ner sig.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-3
Svar till Guud [Gå till post]:
"1: Okej så jag hade inte alla hästar i stallet för jag missade att definiera blogginnehavaren så meningen blev svårläst, du kan verkligen inte vara en lätt människa att leva med. Det är ett som är säkert.(1)

2: Nej du uteslöt delen att det bara gällde akutvård för att stärka din tes tror jag, det var det jag menade med äpplen och päron.(2)

Jag försöker vända på det hela men du vill ändå tillbaka till dig, du å så kränkta individ som kommer ha en bra ingenjörslön om några år och tycker 500kr de gånger du råkar illa ut är mycket (vilket aldrig ens hänt mig i mina 8a år jag varit tvungen att betala). Är så farligt att betala.(3)

Jag är säker på att de flesta vill dra sitt strå till stacken, och de som inte vill har ingen speciell hudfärg eller ber till någon speciell gud som du får det att låta.(4)

4: Precis, du räknar med ökat capita men håller BNP på samma nivå som nu, du tror inte att ett ökat capita ökar BNP i samma utsträckning, eller kanske till och med mer? Ekvationen haltar, dock finns det forskning i ämnet om man vill grotta ner sig.(5)"


1: Blev du putt nu eller? :)

2: Jag har inte uteslutit något. Länkade till vårdguiden där allt står och tog bara upp ett exempel för att du skulle inse orättvisan.

3: Jag har inte fått något mer än någon annan i Sverige. Du anar inte hur mycket hårt arbete som ligger bakom en ingenjörsexamen. Jag kommer ha en schysst lön för att jag förtjänar det.

Varför ska jag betala proportionerligt mer bara för att jag kommer ha en bra lön i framtiden? Varför ska jag spendera x timmars samhällstjänst i veckan när andra bara lägger (x-a) timmar i veckan eller 0? För att jag jobbade hårdare under skoltiden? Skulle du vara down med att laga mat 2 dagar i veckan om de andra du bor med bara lagar 1 dag i veckan om du till och med jobbar mest?

För övrigt är 500 kr väldigt mycket som student.

4: Lägg inte ord i munnen på mig, tack.

5: Men! Du vill att Sverige ska försörja världen => vi använder Sveriges BNP och världens befolkningsmängd. Är du så jävla korkad, på riktigt? Utöver det så använde jag befolkningen ett år tillbaka i tiden vilket borde se till att BNP-värdet får ett försprång (till din fördel alltså).

Vad är ditt förslag till beräkning var det jag frågade om.

Ingen status

nuu
Visningsbild
Kändis 61 inlägg
-1
Svar till Guud [Gå till post]:


Human flyktingpolitik säger du?
Jag vet inte riktigt om majoriteten av svenskarna håller med om följande.

Vi tar hit människor som betalar tusentals dollar för att överhuvudtaget ta sig hit. Dessa människor har fina kläder, nya mobiler mm(låter inte som några romer eller hur?)

Majoriteten av dessa flyktingar är unga friska män i 15-30 år gamla.
Vill du ha bevis besök närmaste flyktingboende:)

Dessa människor gnäller även på att de får för lite pengar och inte ges egna lägenheter.

Polisen har samtidigt fått mycket mera att göra speciellt på flyktingboenden mm detta har tystas ner men har nu kommit fram i ljuset som knappast någon har missat.

Sverige har dragit ner 1/3 av sitt bistånd till fattiga länder där pengarna går till det mest väsentliga som mat, medicin och skola. Människorna som får mindre pengar är alltså de fattigaste och mest utsatta i världen. Istället pumpar vi pengar på ett färre antal individer ovanstående som kostar hundratals kronor per dag beroende på vart de bor.

https://www.youtube.com/watch?v=LPjzfGChGlE

Sen har vi ju klubben som Bil Gates drog igång med miljardärer som har gått ihop sig för att få maximalt ut av pengarna.
Frågar man forskare, volontärer, läkare utan gränser, FN osv vad man borde göra så är det ju att hjälpa människor på plats och de som har det sämst.
Vi bygger inte en bättre värld om vi tar hit de starkaste och rikaste och kastar pengar på dessa istället för att göra investeringar på plats där det faktiskt är som sämst.

Att vara emot stor invandring och flyktingmottagande kan alltså vara av minst lika mycket humanistiska skäl som det finns rasistiska skäl. Skillnaden är väl att rasisterna tycker att efter man har kastat ut och stäng gränserna skiter i de fattiga länderna.

Vad ska vi då göra av flyktingarna? Ja varför inte placera dom i närliggande länder eller andra fattiga länder och rikta massiva resurser ditt så att vi hjälper så mycket människor det går och de som behöver hjälpen allra mest. Afrika är trott eller ej glesbefolkat samtidigt som kontinenten har stor potential med rikliga naturtillgångar.

SD tänker du förstås. Svaret är både jag och nej som många andra svenskar tycker jag inte om partiet men håller med om att invandring och flykting politiken är åt helvetet minst sagt. Personligen för att den inte är humanistisk eller gör världen till en bättre plats.


De som behöver mest hjälp sitter där de sitter och har inte möjlighet att ta sig hit eller fly någon längre sträcka överhuvudtaget utan blir kvar i länderna eller kringliggande områden. Det har alltid varit så!
Tänk dig hur många gatubarn i tredje världen man skulle hjälpa med kostnaderna för cirka 100 flyktingar i Sverige?

http://www.migrationsinfo.se/fragor-och-svar/hur-mycket-pengar-fr-flyktingar/
Bor de på en anläggning med fri mat, kläder som ges ut, toaletter som städas, dusch, värme, fri wifi på många ställen samt att de bor gratis så får vuxna.


24 kr/dag för vuxna ensamstående
19 kr/dag per person för vuxna som delar hushåll
12 kr/dag för barn t.o.m. 17 år (fr.o.m. tredje barnet halveras bidraget)

Har den sökande eget hushåll och sköter matinköpen själv är dagersättningen:

71 kr/dag för vuxna ensamstående
61 kr/dag och person för vuxna som delar hushåll
37 kr/dag för barn upp till 3 år
43 kr/dag för barn 4–10 år
50 kr/dag för barn 11–17 år (fr.o.m. tredje barnet halveras bidraget)

https://www.unric.org/html/swedish/Briefing_papers/Fattigdom/main.htm
Drygt 3 miljarder människor lever för mindre än 2 dollar per dag eller cirka 15 kr. Hur kan vi ens försvara den politik vi för?
Vill vi ha lågutbildade människor slavar åt oss i framtiden eller vad är egentligen tanken hos Eliten i samhället? Ser du inte själv att det är något som inte är friskt?
Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
2
Svar till mittacc [Gå till post]:
1: Jo jag blev en aning putt, eftersom du drog kopplingen att jag inte har alla hästar i stallet av den enkla anledning till att jag skrev en mening fel. Det var bara helt onödigt då argumenten och debatten tala för sig själv.

2: "Nej, de som saknar id-handlingar och är här illegalt får gratis vård; formellt har de en kostnad på högst 50 kr i vissa fall men hur kan man garantera verkställandet av detta när de....ja...inte är registrerade? <--- här beskriver du äpplen ]Testa att googlar på skammens dag om du helt har missat detta. http://www.1177.se/Regler-och-rattigheter/Vard-i-Sverige-om-man-ar-asylsokande/

"Personligen måste jag punga ut med flera hundra i månaden om jag vill ha frisktandvård" <---Här beskriver du päron. Kostnaden för en åtgärd utan detta skydd kan enkelt skjuta upp i tusentals kronor! https://www.folktandvardenstockholm.se/priser/
Är detta rättvist?!"

Där beskriver du päron när vi egentligen pratar om äpplen, så antingen hade du inte läst på tillräckligt eller så är du bara dum. Om du nu fortsätter hålla vid om att du mörkade att det bara handlade om akutvård.

3: Vad bra! Då kanske vi kan likställa det med att åka en flotte över medelhavet så blir alla nöjda? För du har tydligt offrat livet när du pluggar.

4: Men du seriöst, jag måste väl få räkna 1+1, du skrev ju tydligt vilken grupp du pratade om här:
500 kr är mycket om man tänker på att man redan beskattas med kanske 25-45% av lönen som medborgare medan illegala som inte betalar någon skatt (förslag för skattefritt arbete för invandrare har t.o.m. dykt upp) bara behöver betala upp till 50 kr eller inget alls
Där ingår väl folk med annan hudfärg och annan religion?


5: Berätta gärna när jag skrev att vi ska försörja jorden utan att kräva något tillbaka.








Svar till nuu [Gå till post]:
Okej jag ska väl inte hymla med det, jag ser inte bara det humana för individen som kommer hit, utan självklart ser jag för mitt lands bästa samtidigt. jag ser det hela som ett stort företag, klart vi ska ha den bästa personalen här! Gärna gratis dessutom.
Så invandringen är en investering som förhoppningsvis kommer löna sig på sikt.
Men visst på kort sikt kommer det kosta pengar!

Du rabblar massa fakta som jag redan vet och absolut inte säger emot, jag vet att det är unga män som kommer hit osv.
I framtiden hoppas jag att de kan ta med sig sina familjer hit också, såklart måste de uppvisa en inkomst innan, det ska vara ett privilege att ta hit släkten för dem som har kämpat och har råd. Inget som ska finansieras på bidrag som det gör till stor del nu.

Du pratar om nyttan med hjälp på plats, jag tror inte alls på det mer än vid akuthjälp. Jag tror mer på konsumtionskrafter i det fallet.

Vi kan inte hjälpa alla, men hjälper vi varann kan vi göra något!

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

nuu
Visningsbild
Kändis 61 inlägg
0
Svar till Guud [Gå till post]:


Vad vi kommer att få är ökade klyftor i samhället. Eller klyftorna ökar ju redan i samhället.. Kan ju förklara den ökade brottsligheten:)
Investeringen är att många går arbetslösa eftersom de i många fall aldrig kan eller vill komma ikapp utbildningsmässigt vilket vi redan ser idag. Kraven bara ökar samtidigt som tekniska framsteg kommer att gör att allt fler enkla jobb försvinner.
Vi kommer ha lågavlönande som passar barn, städar, och lagar mat åt ''eliten. Detta sker redan:) Är det så vi vill att Sverige ska bli?
Inte konstigt att media fylls upp med politiker, kändisar mm som har pengar! Som i sin tur stödjer den nuvarande politiken och rent av vill öppna gränserna helt för folk!
Dessa människor offrar inte sin drägliga tillvaro utan de slänger med pengar för att det ska se bra ut men i verkligheten påverkas de inte alls. Detta är den yttersta formen av egoism och ett svek mot mänskligheten. De stödjer det för att det bygger på elit samhället.
Politiker som får bostäder före andra som väntat i flera år är bara den yppersta toppen av ett isberg av dold laglig elitism i samhället. När gav vi upp tron på verklig jämlikhet?


Så om vi bygger infrastruktur, skolor, skapar trygghet mm så är det bortkastade pengar? Världen blir ju bättre och bättre för att det finns organisationer och länder som gör något på plats. De skapar en grund att bygga på.

Vi kan se sanningen istället och fråga oss själva vilken riktning mänskligheten ska vandra åt.
Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
0

Svar till nuu [Gå till post]:
Eh ja? Vart vill du komma? Du predikar om jämlikhet som försvinner, som faktiskt aldrig funnits. Grattis och välkommen till verkligheten!

Hur du än vänder och vrider på det hela kommer de ha en större chans att leva ett drägligt liv här i Sverige än ett bortbombat Syrien, för att ta ett exempel.

Vilken riktning vill du ha då? Nu hör jag bara massa tom predikan byggd på en uppblåst syn av Sverige som någon jäkla skolexempel på jämlikhet och bevis på hur bra mänskligheten kan vara.

Enda jag känner här är att bakom denna predikan sitter en människa med tankar om en vit arisk överras som ska styra världen i från sitt hörn, och som vägrar inse att alla människor är lika smarta.
Mår faktiskt lite illa nu.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
0

Svar till Guud [Gå till post]:
1: Du förstår inte ordspråket "den som leken ger får leken tåla?". Du börjar förolämpa folk så kommer du oundvikligen bli förolämpad själv. Det finns flera konstiga meningar du har skrivit men har bara pekat ut en för att det för det första är ointressant om man förstår vad du menar men även också för att du ska sätta dig i båten. Kommer du med en sån attityd ska du inte vara förvånad när du får samma attityd riktad mot dig. Det är bättre om man håller sig till en mer neutral argumentation.

2: Frisktandvård täcker saker som att dra ut tänder, laga hål och akuttandvård. Det vill säga att akuttandvård inte är gratis annars. Är det nåt annat som illegala i princip får gratis har jag mycket riktigt fått det om bakfoten, annars inte.

3: Ett ord: "floskelmaskin". Du vill inte svara på frågan? :) Politik handlar om prioriteringar och då levnadsstandarden är högre i Sverige än därifrån de flesta flyktingar kommer så hjälper vi färre här än i närområdet. Ska vi hjälpa så många som möjligt eller ska vi slå oss för bröstet när en bråkdel får bo här?

Denna video bör alla se, nu handlar den om fattigdom men samma princip gäller flyktingsituationen: https://www.youtube.com/watch?v=LPjzfGChGlE

4: Ingår? Ja! Exklusivt reserverat för dessa? Nej! Relevant i frågan? Nej!

5: Kanske var lite klumpigt formulerat med ordet "vill". Jag menade att du tidigare argumenterade för att det var teoretiskt möjligt vilket jag dementerar.

https://gyazo.com/e0299f694cade9fd5f0be9eeb9578d41

Ingen status

Guud
Visningsbild
2 Göteborg Hjälte 2 527 inlägg
1

Svar till mittacc [Gå till post]:
1: Skillnaden var att jag förolämpade folk när deras argument inte håller, eller när åsikten är allmänt idiotisk. Du däremot tycker det är okej att ge sig på folk som skriver fel.
Det ena har med diskussionen att göra, det andra har inte. Så tydligen leker vi olika lekar också.

2: Men för fasen sluta blanda begreppen. Det är Akutvård som alla i Sverige som inte kan betala för sig får "gratis". Saxat från 1177: "Generellt gäller att man kan få ekonomisk hjälp för sådan tandvård som inte kan vänta utan måste göras på en gång för att inte tandhälsan ska förvärras. Till exempel kan det handla om att man har feber på grund av en infektion i en tand eller i munnen, eller att man slagit av en bit av tanden så att en nerv blottats. Det är tandläkaren som avgör vad som är akut."
Det är inte så att någon är särbehandlad, det vore däremot särbehandling om vi inte gav akutvård till flyktingar eftersom medborgare får. Så sluta prata om Frisktandvård för det har inte med saken att göra.

3: Nej det kan inte vara rättvist för alla, så enkelt är det, inse. Dessutom så har du kostat en massa pengar att utbilda i många år som en invandrare inte har.
Jag ser inte vad frågan att hjälpa dem på plats har med saken att göra.

5: Jag menade att teoretiskt kan vi ha kontroller för allt, men så vill jag inte ha det.

I feel like a cello, lost somewhere over the rainbow

mittacc
Visningsbild
Hjälte 394 inlägg
-2
Svar till Guud [Gå till post]:
1: Fast grejen är ju den att om man inte kan konstruera begripliga meningar med ett faktiskt innehåll i sig så kan man ju lätt dra slutsatsen att individen i fråga inte begriper det den pratar om - då hade ju ett innehåll funnits. Vi pratar inte om ett grammatiskt fel eller ett typo här utan total saknad av innehåll.

2: "Det är inte så att någon är särbehandlad, det vore däremot särbehandling om vi inte gav akutvård till flyktingar eftersom medborgare får."

Det är snarare särbehandling att ge dem samma vård utan krav på kompensation då medborgaren i regel har bidragit med skatt medan den illegala för det första vistas olagligt i landet (man blir bara illegal om man fått avslag på sin asylansökan men stannar ändå eller smiter förbi systemet).

3: "Nej det kan inte vara rättvist för alla, så enkelt är det, inse."
Klart som fan att det går! Varför inte? "Alla skattar x%" BAM!

"Dessutom så har du kostat en massa pengar att utbilda i många år som en invandrare inte har."
Skillnaden är ju den att mina förfäder har betalat skatt och att jag bor med min familj så de har betalat för min del och antagligen för en del av andras tillvaro då dem har skattats högre än en del. Försök med nåt annat.

Anledningen till att jag tog upp att det är mer effektivt att hjälpa dem på plats är för att du drog "drunknande flyktingar"-argumentet när det är just politiken du predikar som driver detta resande där folk dör.

5: Skitsnack! Varför pratar du om en "bortre gräns" för bidrag så att "alla har samma chans" men samtidigt inte "urholkar statskassan" i samma stycke då? Du svarar dessutom på ett stycke som handlar om att icke-medborgare inte ska ha del av skattemedlen. Den sista biten var ju bara en snabb fråga om slutet i ditt stycke. https://gyazo.com/e0299f694cade9fd5f0be9eeb9578d41


Ingen status


Forum » Samhälle & vetenskap » Politik » En integrerad invandrares avskedstal till ett förl

Ansvariga ordningsvakter: RoadGunner

Användare som läser i den här tråden just nu

1 utloggad

Skriv ett nytt inlägg

Hej! Innan du skriver om ett potentiellt problem så vill vi påminna dig om att du faktiskt inte är ensam. Du är inte onormal och världen kommer inte att gå under, vi lovar! Så slappna av och gilla livet i några minuter - känns det fortfarande hemskt? Skriv gärna ner dina tankar och frågor, vi älskar att hjälpa just dig!

Den här tråden är äldre än Rojks drömtjej!

Det senaste inlägget i den här tråden skrevs för över tre månader sedan. Är du säker på att du vill återuppliva diskussionen? Har du något vettigt att tillföra eller passar din fråga i en ny tråd? Onödiga återupplivningar kommer att låsas så tänk efter en extra gång!

Hjälp

Det här är en hjälpruta

Här får du korta tips och förklaringar om forumet. Välj kapitel i rullningslisten här ovanför.

Rutan uppdateras automagiskt

När du använder funktioner i forumet så visas bra tips här.


Annons
Annons
Annons
Annons